V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO SPRÁVY I September 2022

V rubrike Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy vám v skratke predstavujeme pozitívne enviro správy, ktoré sa udiali v uplynulom mesiaci. Zistite, čo nové sa udialo doma aj v zahraničí a aké dobré projekty sa podarilo zrealizovať. Pretože dobrých správ nie je nikdy dosť!

Akcie Čisté hory sa zúčastnilo viac ako 700 dobrovoľníkov

Takmer štvrť tony odpadu sa podarilo vyzbierať dobrovoľníkom v Tatranskom národnom parku počas akcie Čisté hory, ktorá sa konala poslednú septembrovú sobotu. Ďalších vyše dvesto kilogramov k celkovej bilancii pridali v rámci predtermínov. Vo vreciach už tradične končili najmä obaly od potravín, papierové obrúsky, cigaretové ohorky či sklenené fľaše, našli sa však aj rôzne kusy oblečenia, vložky do topánok, podrážka, plechovky od farieb, zadné perovanie z auta, šuplík z kovu i detská plastová pištoľ.

Potápači vylovili spod hladiny tatranských plies vyše sto kilogramov odpadu

49 potápačov sa ponorilo do štyroch tatranských plies, aby z nich v rámci 29. ročníka akcie Čisté vody vylovili neporiadok po letnej turistickej sezóne. Spod hladiny vytiahli celkovo 112 kilogramov odpadu. Na brehu sa ocitlo hneď niekoľko kuriozít. Medzi nimi bol napríklad závoj nevesty, hrebeň, dron i topánka. Vo vreciach končili už tradične najmä plastové poháriky, obaly z potravín či sklenené fľaše, našiel sa však aj stavebný odpad.

Najmenšie a najviac ohrozené morské korytnačky sa prvýkrát za 75 rokov vyliahli v Louisiane

Po viac ako 75 rokoch sa v Louisiane vyliahli najmenšie a najohrozenejšie morské korytnačky na svete. Posádka skúmajúca vtáky identifikovala prvé korytnačie stopy pozdĺž Ostrovov Chandeleur v Mexickom zálive. Objav hniezdiacich morských korytnačiek pomôže zabezpečiť zachovanie a zlepšenie hniezdneho prostredia morských korytnačiek.

Štát Massachusetts uzákonil svoj vlastný klimatický zákon

Massachusetts prijal nový zákon, ktorý má do štátu priniesť viac obnoviteľnej energie a elektrických vozidiel. Nový zákon zakazuje od roku 2035 predaj vozidiel s benzínovým alebo naftovým pohonom. Tento zákon tiež podporí projekty veternej energie na mori odstránením „cenového stropu“ a už nebude uprednostňovať ceny elektriny pred ekonomickým rozvojom.

Talianska spoločnosť otvára prvú „CO2 batériu“ v obrovskej kupole

Talianska spoločnosť otvorila prvý závod na výrobu CO2 batérií, ktorý uchováva obrovské množstvo obnoviteľnej energie a v prípade potreby ju dodá do siete. Energetická kupola zachytáva CO2 zo vzduchu, ktorý sa potom extrahuje, stláča, kým sa nestane kvapalným a skladuje sa v tlakových nádržiach na neskoršie použitie. Táto kupola nevytvára žiadne emisie a je nákladovo efektívna.

Nový projekt veternej energie na mori vo Virginii

Americký štát Virgínia oznámil inštaláciu novej veternej elektrárne na mori s výkonom 2600 MW. Táto nová pobrežná veterná farma bude mať kapacitu na výrobu dostatočného množstva elektriny na napájanie 600 000 domácností v štáte. Zároveň tiež pomôže vytvoriť viac ako 1 000 nových pracovných miest pre obyvateľov a prechod na obnoviteľné zdroje energie.

Železničná linka v Nemecku prechádza na vodíkový pohon

Regionálna vlaková linka operujúca pri Hamburgu začne premávať výlučne s vlakmi na vodíkový pohon. Vodík by mohol byť riešením s nulovými emisiami na tichších tratiach, kde je elektrifikácia príliš drahá. Vývojári dúfajú, že tieto vodíkové vlaky by mohli poskytnúť riešenie s nulovými emisiami pre železničnú dopravu na tratiach, ktoré stále využívajú naftu. Cieľom projektu je ušetriť približne 8 ton emisií CO2 ročne

Nové solárne zariadenie na výrobu vodíka

Výskumníci vytvorili solárne poháňané zariadenie, ktoré vyrába vodíkové palivo priamo z vlhkosti vo vzduchu. Výskumníci z University of Melbourne tvrdia, že ich nové solárne zariadenie dokáže premeniť vlhkosť vo vzduchu na 99% čistý vodíkový plyn. Zariadenie by podľa nich umožnilo výrobu vodíka bez emisií uhlíka aj v regiónoch, kde je voda na zemi vzácna. Vodík je palivo s nulovým obsahom uhlíka, ktoré pri použití v palivových článkoch produkuje iba vodu ako vedľajší produkt. Čistý vodík sa však v prírode nevyskytuje a jeho výroba si vyžaduje energetický vstup. Solárny pohon môže tento problém vyriešiť.

Prečítajte si tiež:

Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I August 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Júl 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Jún 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Máj 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Apríl 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Marec 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Február 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Január 2022


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.