Na stiahnutie

Zaujímavé publikácie, príručky, návody či tipy, ktoré pomáhajú na ceste za zodpovedným životom nájdete u nás na jednom mieste. Nechajte sa inšpirovať odborníkmi, ktorí pre nás pripravili materiály plné cenných rád.

Príručka Ako neplytvať jedlom

Vydal: Free-Food o.z.

Aké sú príčiny plytvania jedlom? Koľko ton potravinového odpadu vyprodukujeme ročne na Slovensku? Aký je rozdiel medzi dátumom spotreby a dátumom minimálnej trvanlivosti? Ako správne nakupovať a skladovať potraviny, aby nám vydržali čo najdlhšie čerstvé? Stiahnite si príručku: Ako neplytvať jedlom a šetriť planétu a svoju peňaženku


Receptár najvyhadzovanejších potravín

Vydal: Free-Food o.z. v spolupráci so zero waste kuchárom Vojtechom Véghom

Ako využiť prezreté banány, či staré pečivo? Ako si pripraviť domáci ocot z prebytočných jabĺk? Vedeli ste, že paradajka je ovocie a neznáša chlad? Čo so zmäknutými zemiakmi? Praktické a rýchle recepty bojujúce s plytvaním potravinami nájdete v príručke:
Receptár najvyhadzovanejších potravín


Textilný a odevný priemysel – problémy a riešenia

Vydal: Inštitút cirkulárnej ekonomiky v spolupráci s Platformou rozvojových organizácií Ambrela

Textilný priemysel je 2. najväčším znečisťovateľom našej planéty a tejto téme sa venuje aj Inštitút cirkulárnej ekonomiky, ktorý vydal v spolupráci s Platformou rozvojových organizácií Ambrela zaujímavú a hodnotnú publikáciu Textilný a odevný priemysel – problémy a riešenia.

Publikácia ponúka ucelený pohľad o súčasných problémoch a potenciálnych riešeniach v oblasti odevného a textilného priemyslu a to nielen z pohľadu dosahu na životné prostredie, ale aj jeho dosahu na ľudské práva a práva zvierat.

Anglická verzia publikácie je k dispozícii na stiahnutie TU


Alchýmia triedenia komunálneho odpadu

Vydal: Inštitút cirkulárnej ekonomiky v spolupráci s Naturpack

Chcete vedieť, ako správne triediť odpady a ako im predchádzať vo vašej obci? Alebo ste starostom/starostkou alebo odborný pracovník/pracovníčka na odbore životného prostredia a chcete svojim obyvateľom poskytnúť informácie o tom ako správne triediť odpad a ako mu predchádzať?
Každá samospráva má iný systém triedenia a zberu odpadov. Stiahnite si ten, ktorý platí na území vašej samosprávy a šírte ho medzi svojimi obyvateľmi:

Alchýmia odpadu pre samosprávy, ktoré zberajú zvlásť: papier, sklo, kovy a zberajú plasty a VKM spolu

Alchýmia odpadu pre samosprávy, ktoré zberajú zvlášť: papier, sklo, VKM a zberajú spolu plasty a kovy 

Alchýmia odpadu pre samosprávy, ktoré zberajú zvlásť: papier, sklo a zberajú spolu plasty, kovy a VKM

Alchýmia odpadov pre samosprávy, ktoré zberajú zvlásť: papier, sklo plasty a zberajú spolu kovy a VKM

Alchýmia odpadu pre samosprávy, ktoré zberajú zvlásť: papier, sklo, plasty, kovy, VKM

Alchýmia odpadu pre mesto Bratislava


Cirkulárne mapy

Vydal: Inštitút cirkulárnej ekonomiky

Potrebujete vedieť kde nájdete bezobalové obchody, komunitné kompostoviská, požičovne, opravovne, krajčírstva, miesta, kde môžete odovzdať použité zubné kefky? Pozrite si cirkulárne mapy slovenských miest.

BARDEJOV: Cirkulárna mapa Bardejova

BRATISLAVA: Cirkulárna mapa Bratislavy alebo vo formáte pdf na stiahnutie. Rozšírenú on-line verziu mapy si môže stiahnuť cez QR kód na tlačenej verzii mapy.

TRNAVA: Cirkulárna mapa Trnavy

TRENČÍN: Cirkulárna mapa Trenčína

NITRA: Cirkulárna mapa Nitry

ŽILINA: Cirkulárna mapa Žiliny

BANSKÁ BYSTRICA, ZVOLEN: Cirkulárna mapa BB a Zvolen

PREŠOV: Cirkulárna mapa Prešova

KOŠICE: Cirkulárna mapa Košíc


Vydali ste publikáciu, ktorú je možné stiahnuť si online a ktorá pomáha na ceste za zodpovedným životom? Dajte nám o nej vedieť na magazin@ekorestart.sk.