V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Január 2022

V novej rubrike vám v skratke predstavíme dobré a pozitívne enviro správy, ktoré sa udiali v uplynulom mesiaci. Zistite, čo nové sa udialo doma aj v zahraničí a aké dobré objavy a projekty sa podarilo zrealizovať. Pretože dobrých správ nie je nikdy dosť!

Slovensko zálohuje

Od 1. januára 2022 na Slovensku zálohujeme plastové fľaše a plechovky. Slovensko sa tak ako prvé v regióne úspešne zaradilo k európskym krajinám, ktoré motivujú k zodpovednejšiemu správaniu a efektívne riešia problém s voľne pohodeným odpadom. Pri nákupe nápoja v zálohovanej plastovej fľaši alebo plechovke zaplatíme aj zálohu 15 eurocentov, obal so symbolom Z – ZÁLOHOVANÉ vrátime nestlačený na odberné miesto do obchodu a zálohomat nám vydá kupón s hodnotou za odobraté obaly.

Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek je spustené. Čo by sme o procese zálohovania mali vedieť?

Havajské ostrovy zakázali lov žralokov

Nová legislatíva „House Bill 533“ vstúpila do platnosti 1. januára 2022, čím sa Havaj stal prvým štátom USA, ktorý zakázal lov žralokov. Tento krok prichádza po tom, čo Havaj už v roku 2010 zakázal predaj, obchodovanie, distribúciu a držbu žraločích plutiev. Informoval o tom magazín Oceanographic.

Dolce & Gabbana bez kožušiny a angorskej vlny v nových modeloch

Po viac ako dvoch desaťročiach tlaku PETA po celom svete, oznámila luxusná módna značka Dolce & Gabbana, že zakáže kožušinu a angorskú vlnu vo všetkých budúcich kolekciách. Začiatkom tohto mesiaca sa aj Taliansko pripojilo k rastúcemu zoznamu krajín, ktoré prijali legislatívu zakazujúcu kožušinové farmy. Informovala o to na svojich stránkach organizácia na ochranu zvierat PETA.

Dánsko zavedie do roku 2030 vnútroštátne lety bez fosílnych palív

Dánsko sa snaží o 70 % zníženie celkových emisií uhlíka do roku 2030 v porovnaní s rokom 1990. Zameriava sa pritom aj na ekologické domáce lety. Európsky výrobca Airbus oznámil plány na vývoj lietadiel na vodíkový pohon. Ak by sa vodík používaný na ich pohon vyrábal pomocou obnoviteľnej energie, mohlo by to byť pre Dánsko spôsob, ako dosiahnuť svoje ciele. Informovala o tom BBC.

Bol objavený nový koralový útes

Pri pobreží Tahiti v Tichom oceáne bol objavený obrovský koralový útes, ktorý ponúka nádej, že v nepreskúmaných hĺbkach čakajú na objavenie ďalšie nedotknuté ekosystémy. Ide o jeden z najväčších takýchto objavov v hĺbkach viac ako 30 metrov. „Bolo čarovné vidieť obrovské, nádherné ružové koraly, ktoré sa tiahnu tak ďaleko, kam až oko dovidí. Bolo to ako umelecké dielo.“povedal pre britský The Guardian Alexis Rosenfeld, francúzsky fotograf, ktorý bol súčasťou tímu medzinárodných potápačov.

Britský supermarket ruší dátum spotreby na mlieku v boji proti plytvaniu potravinami

Morrisons, štvrtý najväčší supermarket v Spojenom kráľovstve, ruší „dátum spotreby“ uvádzaný na obale mlieka. Namiesto neho umiestni na 90 % mlieka vlastnej značky označenie „minimálna trvanlivosť“ a povzbudí svojich zákazníkov, aby na kontrolu kvality použili test čuchu. Cieľom je znížiť plytvanie mliekom, ktoré vo väčšine prípadov končí ešte použiteľné v odpadkovom koši. Ian Goode, hlavný nákupca mlieka v spoločnosti Morrisons, povedal: „Plytvanie mliekom znamená plytvanie úsilím našich farmárov a uvoľňovanie zbytočného uhlíka do atmosféry.“ Správu priniesol britský The Guardian.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.