V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO SPRÁVY I Apríl 2022

V rubrike Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy vám v skratke predstavíme pozitívne enviro správy, ktoré sa udiali v uplynulom mesiaci. Zistite, čo nové sa udialo doma aj v zahraničí a aké dobré projekty sa podarilo zrealizovať. Pretože dobrých správ nie je nikdy dosť!

Požičaná planéta sa stáva významným programom enviro vzdelávania na školách

Viesť mládež k pozitívnym návykom a zodpovednému vzťahu k životnému prostrediu je dnes už nevyhnutnosťou. Osvetu na školách podporí sviežou formou program environmentálnej výučby Požičaná planéta. Jeho cieľom je posilniť súčasný vzdelávací systém na druhom stupni základných škôl. Autori programu otvárajú kľúčové témy, ako je ochrana prírody, konzumný spôsob života, nakladanie s odpadom, plytvanie zdrojmi planéty, nástrahy klimatických zmien, strata biodiverzity a mnohé ďalšie.

Veterná a solárna energia rastie

Podľa správy, ktorú zverejnil nezávislý energetický think-tank Ember, vietor a slnko, dve najrýchlejšie rastúce zdroje energie, pokrývali rekordných 10% celosvetovej elektriny v roku 2021. Výroba solárnej energie vzrástla v roku 2021 celosvetovo o 23 %, zatiaľ čo dodávka veternej energie sa za rovnaké obdobie zvýšila o 14 %. Oba obnoviteľné zdroje spolu predstavovali 10,3 % celkovej globálnej výroby. Holandsko, Austrália a Vietnam mali najrýchlejšie tempo rastu obnoviteľných zdrojov, pričom za posledné dva roky presunuli približne 10 % svojho dopytu po elektrine z fosílnych palív na veternú a solárnu energiu.

EÚ predstavila plán na „najväčší zákaz“ nebezpečných chemikálií

Tisíce potenciálne škodlivých chemikálií by mohli byť v Európe čoskoro zakázané na základe nových obmedzení. Vedci už začiatkom tohto roka upozornili, že chemické znečistenie prekročilo „planetárnu hranicu“, za ktorou leží rozpad globálnych ekosystémov. Cieľom je legislatívne zakázať toxické látky spájané s rakovinou, hormonálnymi poruchami, poruchami reprodukcie, obezitou, cukrovkou a inými chorobami. Priemyselné skupiny tvrdia, že do rozsahu pôsobnosti nového návrhu by v konečnom dôsledku mohlo spadať až 12 000 látok, čo by podľa Európskeho úradu pre životné prostredie (EEB) predstavovalo „najväčší zákaz toxických chemikálií na svete“.

Plán sa prvýkrát sústreďuje na celé triedy chemických látok, pretože chemické firmy sa predtým vyhýbali zákazom jednotlivých chemikálií tým, že upravili ich chemické zloženie a vytvorili sesterské látky, ktoré môžu byť tiež nebezpečné, ale ktorých regulácia si vyžaduje zdĺhavé legislatívne boje, informoval Guardian.

Experti našli cestu, ako môže Bitcoin znížiť svoju uhlíkovú stopu

Nedávne odhady ukazujú, že Bitcoin spotrebuje viac elektriny ako celé Švédsko, avšak zmena spôsobu kódovania bitcoinu by mohla prakticky eliminovať jeho vplyv na životné prostredie. Kampaň s názvom Change the Code, not the Climate vyzýva vývojárov bitcoinového softvéru, aby zmenili sieť z jej momentálne nehospodárneho systému na alternatívu, ktorá je šetrnejšia voči klíme.

OSN vytvorila expertnú skupinu pre boj s greenwashingom

Organizácia spojených národov predstavila novú expertnú skupinu, ktorá bude skúmať záväzky súkromných spoločností a ich reálne kroky a plnenia na ceste k uhlíkovej neutralite. Snahou je zabrániť greenwashingu spoločností a kontrolovať napĺňanie sľubov, ktoré sú súčasťou ich firemnej komunikácie. Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že skupina 16 expertov bude analyzovať zelené plány spoločností, investorov, miest a regiónov s cieľom vypracovať prísne a transparentné normy, ktoré zabezpečia, že splnia svoje sľuby.

India na ceste k uhlíkovej neutralite

Zameranie Indie na dekarbonizáciu svojho oceliarskeho sektora a rozvoj veternej energie na mori jej pomôže stať sa uhlíkovo neutrálnou pred sľúbeným cieľom do roku 2070, uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu Francesco La Camera. Vláda očakáva, že zelený vodík – vyrobený z vody a čistej elektriny – bude poháňať sektory, ako je oceliarstvo, pre ktoré je ťažké znížiť emisie CO2.

„Champions of the Earth“ – David Attenborough dostal cenu za celoživotné dielo

Britský environmentalista Sir David Attenborough bol ocenený Cenou programu OSN pre životné prostredie (UNEP) Champions of the Earth. Šéfka UNEP Inger Andersenová uviedla, že Sir David zasvätil svoj život „dokumentovaniu príbehu lásky medzi ľuďmi a prírodou a jeho vysielaniu do sveta. Ak máme šancu odvrátiť rozpad klímy a biodiverzity a vyčistiť znečistené ekosystémy, je to preto, že milióny z nás sa zamilovali do planéty, ktorú nám ukázal v televízii.“ Sir David Attenborough pri preberaní ceny povedal, že „problémy nemôže vyriešiť jeden národ – bez ohľadu na to, aký veľký ten národ je. Vieme, aké sú problémy a vieme, ako ich vyriešiť. Jediné, čo nám chýba, je jednotná akcia.“

Nová solárna elektráreň na jazere v Nemecku

Nemecká spoločnosť plánuje spustiť plávajúcu solárnu elektráreň postavenú na jazere v lome. Závod s 5 800 modulmi na 360 plávajúcich prvkoch bude uvedený do prevádzky 24. mája. Spustenie prichádza práve v čase, keď sa Nemecko snaží nájsť alternatívne zdroje energie a prestať sa postupne spoliehať na ruskú ropu a plyn v dôsledku invázie Moskvy na Ukrajinu.


Prečítajte si tiež:

Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Marec 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Február 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Január 2022


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.