V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO SPRÁVY I Júl 2022

V rubrike Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy vám v skratke predstavíme pozitívne enviro správy, ktoré sa udiali v uplynulom mesiaci. Zistite, čo nové sa udialo doma aj v zahraničí a aké dobré projekty sa podarilo zrealizovať. Pretože dobrých správ nie je nikdy dosť!

Francúzsko po prvýkrát vyrába veternú energiu na mori

Pobrežná veterná farma Saint-Naizaire v západnom Francúzsku vyprodukovala prvé megawatthodiny. Očakáva sa, že Francúzsko bude mať do roku 2050 nainštalovaných 50 pobrežných veterných turbín. Tieto veterné turbíny budú mať celkovú kapacitu 40 GW a pomôžu k rýchlejšiemu rozvoju využívania obnoviteľnej energie v krajine.

Kalifornia schválila najprísnejší zákon o plastovom odpade

Kalifornia schválila návrh zákona o jednorazových plastoch a odpade z obalov, ktorý požaduje, aby do roku 2028 bolo najmenej 30 % plastových obalov v štáte recyklovateľných, pričom toto číslo sa do roku 2030 zvýši na 40 % a do roku 2032 na 65 %. Návrh zákona tiež vyžaduje 25 % zníženie plastového odpadu do roku 2032. Zákon sa dotkol aj polystyrénu a a vyžaduje, aby recyklácia dosiahla 25 % do roku 2025. Ak sa toto číslo nedosiahne, materiál bude v štáte úplne zakázaný.

Európa plánuje vysokorýchlostnú železnicu s cieľom nahradiť letecké spoločnosti

Lídri európskeho železničného priemyslu plánujú navrhnúť rozsiahly systém vysokorýchlostných železníc. Nová železnica by spojila každé veľké mesto v EÚ a poskytla by udržateľnú a rovnako efektívnu alternatívu k cestovaniu lietadlom. Do roku 2050 plánujú strojnásobiť existujúce európske železničné trate.

Dánsko zavádza najprísnejšiu uhlíkovú daň na svete

Dánsko zavádza najprísnejšiu uhlíkovú daň na svete, ktorá by mohla znížiť emisie CO2 v krajine o 3,7 milióna ton ročne. Vysoká uhlíková daň sa považuje za kľúčovú, aby pomohla dosiahnuť ambiciózny cieľ Dánska do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 70 % v porovnaní s úrovňou z roku 1990. Celkový poplatok za CO2 bude do roku 2030 predstavovať 1 125 dánskych korún (150 eur) za tonu pre spoločnosti podliehajúce systému obchodovania s emisnými kvótami EÚ (ETS).

Pápež František vyzýva svetových lídrov

21. júla vyzval pápež František svetových lídrov, aby venovali pozornosť „výkrikom úzkosti“ Zeme, ktoré pramenia zo zmeny klímy, extrémneho počasia a straty biodiverzity. V posolstve k Svetovému dňu modlitieb za starostlivosť o stvorenstvo vyzval národy, aby čelili klimatickým zmenám s rovnakou pozornosťou ako globálnym výzvam, ako sú vojny a zdravotné krízy, pričom povedal, že globálne otepľovanie najviac poškodzuje chudobné a domorodé obyvateľstvo.

Prečítajte si tiež:

Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Jún 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Máj 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Apríl 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Marec 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Február 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Január 2022


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.