V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO SPRÁVY I August 2022

V rubrike Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy vám v skratke predstavujeme pozitívne enviro správy, ktoré sa udiali v uplynulom mesiaci. Zistite, čo nové sa udialo doma aj v zahraničí a aké dobré projekty sa podarilo zrealizovať. Pretože dobrých správ nie je nikdy dosť!

V rieke Slaná je život. Ukázal to najnovší prieskum

Najnovší prieskum stavu rieky Slaná ukázal, že vodné rastlinstvo nebolo výrazne zasiahnuté znečistenou vodou z bane SIDERIT, z ktorej od februára do júna vytekala do rieky Slaná silne mineralizovaná voda. Prieskum zároveň potvrdil, že do rieky sa vracajú aj jednotlivé druhy rýb. Ekologický stav podľa spoločenstva vodných rastlín, ani ich druhové zloženie na rieke Slaná sa v dôsledku úniku banských vôd do rieky nezmenil. Ukázal to monitoring makrofytov (vodné rastlinstvo), ktorý na začiatku augusta uskutočnila rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR.

Budúcnosť pieskových batérií?

Piesková batéria je nápadom dvoch fínskych inžinierov Markku Ylönena a Tommiho Eronena, ktorá je založená na jednoduchom princípe. Piesok sa zahrieva obnoviteľnou elektrinou na približne 500 °C, neskôr sa toto teplo použije na vykurovanie domácností, tovární, či bazénov. Predpokladom je, že piesok môže zostať horúci viac ako 3 mesiace vzhľadom na jeho schopnosť kumulovať teplo. Aktuálne spoločnosť Polar Night Energy dokončila svoju prvú inštaláciu v meste Kankaanpää – 100 ton piesku vo vnútri stavby, ktorá pripomína silo. Piesková batéria je určená na doplnenie systémov diaľkového vykurovania a výrazne znižuje množstvo elektriny, ropy alebo metánu používaného na vykurovanie budov.

Opätovne použiteľné a znovu plniteľné obaly sa stávajú hlavným trendom roku 2022

Opätovne použiteľné a znovu plniteľné obaly sú jedným z najdynamickejších sektorov na trhu s obalmi v roku 2022 s rýchlym rastom poháňaným inovatívnymi formátmi a potrebou zaviesť obchodné modely šetrnejšie k planéte, uvádza nová štúdia. Štúdia predpokladá, že trh v roku 2022 dosiahne 42 miliárd USD, oproti 35,1 miliardy USD v roku 2017. Keďže priemysel hľadá nové koncepty na realizáciu skutočnej obehovosti obalov, odborníci predpovedajú budúci rast na úrovni 5 % medziročne a dosiahne hodnotu 53,5 miliardy dolárov v roku 2027.

Do Severného mora prichádza nový „plávajúci koberec“ zo solárnych panelov

V rámci rozsiahlejšej spolupráce na vytvorení „plávajúcich solárnych parkov“ bude nemecká energetická spoločnosť RWE investovať do pilotného projektu nasadenia plávajúcej solárnej technológie v Severnom mori. Tento systém vydrží drsné podmienky na mori, ako sú vysoké vlny a silný vietor, pretože solárna inštalácia sa vznáša niekoľko metrov nad oceánom a pohybuje sa s vlnami ako koberec. Plávajúca solárna technológia môže vyriešiť rastúci nedostatok pôdy na výrobu obnoviteľnej energie.

Vedci vyvíjajú robotické ryby, ktoré konzumujú mikroplasty

Vedci zo Sichuanskej univerzity v Číne vyvinuli novú robotickú rybu, ktorá dokáže absorbovať mikroplasty. Robot je vyrobený z materiálov, ktoré interagujú s ťažkými kovmi a farbivami, vďaka čomu sa mikroplasty prichytia na telo ryby. V súčasnosti môže plávať iba na hladine vody, ale vedci dúfajú, že dokážu vyvinúť verziu, ktorá sa dokáže potápať do väčších hĺbok. Hlavným cieľom je znížiť množstvo mikroplastov nachádzajúce sa v našich moriach a oceánoch a odbremeniť podmorský svet od znečistenia.

Na Havaj dorazila posledná zásielka s uhlím

Historicky posledná zásielka uhlia dorazila v auguste do Oahu a smerovala do poslednej zostávajúcej uhoľnej elektrárne, ktorá má byť odstavená v priebehu septembra. „Tento týždeň dostáva Havaj poslednú zásielku uhlia,“ uviedol vo vyhlásení guvernér David Ige. „Je to obrovský krok vpred v prechode Havaja k čistej energii. Vo svojej dobe bolo uhlie pre Havaj dôležitým zdrojom a rád by som poďakoval pracovníkom, ktorí prevádzkovali našu poslednú zostávajúcu uhoľnú elektráreň.“ V roku 2014 sa štát zaviazal, že do roku 2045 dosiahne 100 % obnoviteľnej energie a postupne vyradí fosílne palivá. V roku 2020 senát zákonom zakázal používanie uhlia na výrobu energie na ostrovoch. Toto rozhodnutie je považované za koniec špinavej éry na Havaji.

Prečítajte si tiež:

Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Júl 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Jún 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Máj 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Apríl 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Marec 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Február 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Január 2022


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.