V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO SPRÁVY | MAREC 2022

V rubrike Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy vám v skratke predstavíme pozitívne enviro správy, ktoré sa udiali v uplynulom mesiaci. Zistite, čo nové sa udialo doma aj v zahraničí a aké dobré projekty sa podarilo zrealizovať. Pretože dobrých správ nie je nikdy dosť!

Rok 2022 bude rokom Čistého Slovenska

Práve tento názov nesie iniciatíva Ministerstva životného prostredia SR, ktorá si vytýčila za cieľspojiť občianske aktivity zamerané na vyčistenie prírody od odpadu. Cieľom je odstrániť čo najviac čiernych skládok a zabezpečiť odpadové hospodárstvo v mestách a obciach Slovenska na úrovni 21. storočia. Projekt Čisté Slovensko sa zameriava v prvom rade na littering, tzn. voľne pohodený odpad v prírode, ale tiež na odstránenie nelegálnych skládok, na osvetu a vzdelávanie. Informovalo Ministerstvo životného prostredia.


Vznikol projekt Prezidentská zelená pečať

Prezidentka SR Zuzana Čaputová udelí v rámci projektu Prezidentská zelená pečať ocenenia verejným inštitúciám, ktoré sa snažia o udržateľnosť a uhlíkovú neutralitu. Na získanie ocenenia je potrebné dodržať kritériá a parametre vypracované expertnou skupinou. Na projekte sa okrem Kancelárie prezidenta SR podieľali aj SKGBC, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Budovy pre budúcnosť či Slovenská komora architektov. Na príprave projektu podľa prezidentky spolupracovali tiež zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska. Informuje portál teraz.sk.


Unikátny vtáčí raj získal program starostlivosti

Vládny kabinet SR schválil program starostlivosti pre jedno z najvýznamnejších ornitologických území v strednej Európe – Chránené vtáčie územie Senianske rybníky v severovýchodnej časti Východoslovenskej nížiny. Pozorovatelia zaznamenali v tejto lokalite 295 druhov vtákov, z toho 135 druhov je preukázateľne hniezdiacich. „Vtáčí raj je magnetom pre milovníkov prírody nielen zo Slovenska, ale z celej Európy. Program starostlivosti umožní chrániť lokalitu a zároveň rozvíjať turizmus,“ zdôraznil minister Ján Budaj. Informovalo Ministerstvo životného prostredia.


Čína predstavila najväčšiu elektrickú loď

Najväčšia elektrická výletná loď začala svoju plavbu v provincii Hubei. Loď je 100 metrov dlhá, 16,3 metra široká a má miesto pre 1300 pasažierov. Projekt sponzorovalo čínske ministerstvo priemyslu a informačných technológií a ministerstvo dopravy s cieľom podporiť čistú energiu a zelenú dopravu. Je vybavená 15 nezávislými batériami, ktoré dodávajú výkon približne 7,5 megawatthodín. Loď má byť schopná prejsť 100 kilometrov na jedno nabitie. Informoval portál Electrive.


OSN schválila plán zmluvy o plastoch

Organizácia Spojených národov (OSN) schválila plán na vytvorenie prvej globálnej zmluvy o znečistení plastmi na svete, pričom túto zmluvu označila za najvýznamnejšiu zelenú dohodu od parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Členské štáty viedli rozhovory viac ako týždeň, aby sa dohodli na náčrte paktu, ktorý by obmedzil rastúce znečistenie plastmi – environmentálnu krízu, ktorá siaha od dna oceánov až po vrcholky hôr. Vládni predstavitelia schválili uznesenie stanovujúce všeobecné podmienky zmluvy, ktorá by mala byť dokončená do konca roka 2024. Informovala BBC.


Prvý dlhopis na svete na ochranu voľne žijúcich zvierat

Svetová banka vydala prvý dlhopis na ochranu voľne žijúcich živočíchov na svete, pričom vyzbierala 150 miliónov dolárov na pomoc pri úsilí o zvýšenie populácie čiernych nosorožcov v Južnej Afrike. Päťročný „dlhopis na nosorožce“ vyplatí investorom výnosy na základe miery rastu populácie nosorožcov čiernych v juhoafrickom národnom parku Addo Elephant a v prírodnej rezervácii Great Fish River. Podľa londýnskej neziskovej organizácie Save The Rhino International medzi 70. a 90. rokmi klesla ich populácia o 96 % na menej ako 2 500 v dôsledku pytliactva. Informovala agentúra Reuters.


Prečítajte si tiež:

Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Február 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Január 2022


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.