V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO SPRÁVY I Máj 2022

V rubrike Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy vám v skratke predstavíme pozitívne enviro správy, ktoré sa udiali v uplynulom mesiaci. Zistite, čo nové sa udialo doma aj v zahraničí a aké dobré projekty sa podarilo zrealizovať. Pretože dobrých správ nie je nikdy dosť!

Nové pravidlá pre znečisťovateľov ovzdušia

Motivovať znečisťovateľov ovzdušia k postupnému znižovaniu emisií má návrh nového zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia z dielne Ministerstva životného prostredia SR. Cieľom zákona je po vyše dvadsiatich rokoch nastaviť spravodlivejšie spoplatňovanie vypúšťania škodlivín do ovzdušia. Zákon má zároveň ambíciu byť silným ekonomickým a motivačným nástrojom na dosiahnutie cieľov, stanovených v oblasti ochrany ovzdušia v súlade s Environmentálnou Stratégiou do roku 2030.

Envirorezort štartuje Zelený vzdelávací fond

Podpora formou dotácie je určená na výchovno-vzdelávacie aktivity pre deti a mládež, verejnosť a pedagogických pracovníkov zamerané témy ako sú: odpady a prechod na obehové hospodárstvo, zmierňovanie a prispôsobovanie sa nepriaznivým dôsledkom zmeny klímy a ochrany ovzdušia, podpory a ochrany biodiverzity, vrátane spolužitia s karpatskými šelmami. Informuje Ministerstvo životného prostredia.

Stopka skládkovaniu stavebného odpadu

Zvyšovať mieru recyklácie stavebných materiálov pred skončením na skládkach, šetriť peniaze stavebníkov a zároveň podporovať obehové hospodárstvo a chrániť životné prostredie. To sú hlavné dôvody novely zákona o nakladaní so stavebným odpadom. Nové povinnosti sa dotknú iba stavieb nad 300 m2 zastavanej plochy, bežné rekonštrukcie domov to neovplyvní.

Twitter chce pribrzdiť rastúcu vlnu dezinformácií o zmene klímy

Twitter na Deň Zeme oznámil, že zakáže reklamy, ktoré popierajú vedecký konsenzus o klimatickej kríze. Práve platformy sociálnych médií ako Twitter a Facebook boli v posledných rokoch miestom rastúcej vlny šírenia rôznych dezinformácií. „Uvedomujeme si, že zavádzajúce informácie o zmene klímy môžu podkopať úsilie o ochranu planéty.“ Správu priniesol The Guardian

Historický miľník vo využívaní čistej energie

Kalifornia prvýkrát bežala iba na čistú energiu po celú jednu hodinu. Štát získal dostatok energie zo solárnych, veterných, geotermálnych a malých vodných priehrad, aby pokryl 100% dopytu domácností. Výkonná riaditeľka organizácie Environment California Laura Deehan povedala: „Kalifornia ukázala, že na jeden krátky a žiarivý okamih sme to dokázali! Je čas prejsť na 100 % čistej energie a na 100 % času.“ Správu priniesol USAtoday.

Portugalsko sa chystá spustiť najväčší plávajúci solárny park v Európe

Portugalsko sa pripravuje na spustenie najväčšieho európskeho plávajúceho solárneho parku s viac ako 12 000 solárnymi panelmi. Panely na nádrži Alqueva, ktorá sa používa na výrobu vodnej energie, by ročne vyprodukovali 7,5 gigawatt/hodinu (GWh) elektriny a boli by doplnené lítiovými batériami na uskladnenie 2 GWh. Solárne panely budú zásobovať energiou 1 500 rodín alebo tretinu potrieb blízkych miest Moura a Portel.

Prekvitajúci ekosystém Havaja umožnil návrat ohrozených druhov tuleňov

Populácia tuleňov, ktoré sa vo voľnej prírode vyskytujú iba na Havaji, prekročila hranicu 1500, oznámil to Národný úrad pre oceán a atmosféru. Ide o veľmi pozitívnu správu, pretože v takomto počte sa tulene na Havaji nevyskytli viac ako 20 rokov. Správu priniesol Huffpost.

Pomoc s prechodom na hybridné alebo elektrické autá

Nový Zéland pomôže rodinám s nižšími príjmami zaplatiť poplatky za vyradenie ich starých vozidiel a poskytne im dotáciu na ich nahradenie hybridnými alebo elektrickými autami. Plán predstavuje krok smerom k prísľubom, ktoré prijali v rámci Parížskej dohody o zmene klímy z roku 2016 a k deklarovanému cieľu Nového Zélandu dosiahnuť nulové čisté emisie uhlíka do roku 2050. Informoval o tom Apnews.


Prečítajte si tiež:

Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Apríl 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Marec 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Február 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Január 2022


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.