V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Február 2022

V rubrike Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy vám v skratke predstavíme pozitívne enviro správy, ktoré sa udiali v uplynulom mesiaci. Zistite, čo nové sa udialo doma aj v zahraničí a aké dobré projekty sa podarilo zrealizovať. Pretože dobrých správ nie je nikdy dosť!

Zákaz nových súkromných chovov mačkovitých šeliem na Slovensku

Od 1. februára 2022 vstúpila do platnosti novela zákona o ochrane voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, tzv. Zákon CITES. Od tohto dátumu je zakázané nadobudnúť do súkromného chovu nové jedince mačkovitých šeliem, primátov a medveďov. Novela zákona rieši mačkovité šelmy – tigre, leopardy, levy, rysy, pumy, ale aj medvede a primáty, ako napríklad tamaríny, kosmáče, levíky či lemury. Viac sa dočítate v samostatnom článku: Novela zákona o držbe vzácnych zvierat vyšla v zbierke zákonov, do platnosti vstúpi 1. februára.

Island oznámil plán ukončiť lov veľrýb do roku 2024

Pod tlakom verejnosti a na základe poklesu dopytu Island oznámil ukončenie lovu veľrýb do roku 2024. Aj napriek medzinárodnému zákazu lovu veľrýb, ktorý vstúpil do platnosti v roku 1986, Island pokračoval v love a označoval ho ako „vedecký výskum“. Island je spolu s Nórskom a Japonskom jednou z mála krajín, ktoré povoľujú komerčný lov veľrýb. Táto prax často priťahuje pozornosť ochrancov životného prostredia a ochrancov zvierat. Proti islandskému lovu veľrýb vystupovala organizácia Sea Shepherd, ktorá ako jediná na svete začala aktívne a fyzicky brániť lovu veľrýb, ktorý porušoval medzinárodné právo. Správu priniesol magazín DWThe Guardian.

Populácia žiráf v Afrike narastá

Podľa nedávnej analýzy údajov zozbieraných v rámci prieskumu populácie žiráf v Afrike, je celková populácia žiráf okolo 117 000, čo je približne o 20 percent viac, ako sa predpokladalo v roku 2015, kedy sa konal posledný prieskum. Napriek tejto dobrej správe, zostávajú populácie žiráf relatívne malé, ak vezmeme do úvahy, že pred pár stovkami rokov bolo týchto zvierat viac ako milión a ich počet sa desaťročia zmenšoval. Zvieratá sú ohrozené najmä degradáciou biotopov, klimatickými zmenami a pytliactvom. Informoval o tom National Geographic.

Po celom Škótsku budú vysadené milióny stromov pre záchranu voľne žijúcich lososov

Škótsko začalo s ambicióznym plánom vysadiť milióny stromov na brehoch riek, aby zachránilo voľne žijúce populácie lososov, ktoré v dôsledku klimatických zmien zaznamenali veľký pokles. V Škótsku vedci z oblasti rybolovu nedávno zistili, že rieky sú v lete príliš teplé pre voľne žijúce populácie lososa atlantického. Keďže losos atlantický patrí medzi studenovodné druhy, uprednostňuje teploty nad 10 °C. Ako vedci zistili, teplota vody nad 23 °C už má tendenciu vyvolávať stres a zmeny v správaní v populáciách lososov. Keďže iba 35 % škótskych riek má primeranú stromovú pokrývku, plánom je teraz vysadiť milióny stromov na ochranu voľne žijúcich lososov pred najhoršími účinkami klimatických zmien prostredníctvom poskytovania tieňa pre nižšie teploty vôd. Informoval o tom  magazín Oceangeographic.

Zatvára sa najväčšia austrálska uhoľná elektráreň

Elektráreň Eraring, ktorá sa nachádza v regióne Lake Macquarie, bohatom na uhlie severne od Sydney, nie je schopná konkurovať elektrárňam využívajúcim obnoviteľné zdroje a bude zatvorená v roku 2025. Pridá sa tak k rastúcemu zoznamu elektrární, ktoré sú v krajine odstavené v dôsledku záujmu o čistejšiu a lacnejšiu veternú a slnečnú energiu. Austrália pokrýva energiou z uhlia takmer 60 percent svojej elektriny, čo z nej podľa údajov Svetovej banky robí jednu z krajín s najvyššími emisiami uhlíka na obyvateľa na svete. Správu priniesol Financial Times.


Prečítajte si tiež:

Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy | Január 2022


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.