Viete, ktoré letné športy sú najviac ekologické a prečo? Tipnite si a správnosť svojej odpovede si overte v našom článku

Leto je v plnom prúde a to je skvelá správa pre tých, ktorí radi športujú pod holým nebom. Aj keď vás vysoké teploty častokrát ničia, to nie je dôvod, aby ste poľavili vo svojej športovej aktivite. Ekológia však áno. Realita je taká, že v niektorých športoch nájdeme praktiky, ktoré by sa mohli stať ekologickejšími. Našťastie však existuje aj mnoho športov, ktoré už ekologické sú. Dôležité je najmä zvyšovanie povedomia o tom, ktoré športy sú zelené a ktoré sa k tomu musia viac posunúť. Poďme si teda prejsť 5 najekologickejších a najmenej ekologických športov.

Dá sa to aj ekologicky

Predtým, ako sa spolu pustíme do zoznamu, je potrebné dodať, že samozrejme existujú určité pravidlá ktoré určujú, ktoré športy sú ekologickejšie a ktoré menej. Napríklad, zatiaľ čo beh, je super ekologický, keď si niekto zabehá sám v parku, no ak sa koná na profesionálnom podujatí na štadióne, ktorý je poháňaný fosílnymi palivami, potom je to samozrejme už oveľa menej zelené. Platí tiež, že aj keď je šport ekologický, niekedy vybavenie, ktoré sa pri ňom používa, nemusí byť vyrobené udržateľným spôsobom. Existuje však množstvo športov, ktoré len na to, aby mohli “fungovať”, musia spotrebovať veľa energie, a preto sú v našom článku zaradené k tým menej ekologickým. Pamätajte aj na to, že takmer každý výstroj sa dá aj požičať, alebo kúpiť z druhej ruky. Predovšetkým vtedy, keď ešte len začínate a neviete, či pri danej športovej disciplíne aj vydržíte.

zdroj: freepik.com

Tu je 5 najekologickejších športov

Najekologickejšie športy majú jednu veľkú výhodu – nevyžadujú umelú hraciu plochu, čo minimalizuje ich vplyv na životné prostredie.

Patrí sem:

  • Beh
  • Jazda na bicykli
  • Vonkajšie plávanie
  • Vodné športy
  • Amatérsky futbal

Sú to športy, môžete ľahko vykonávať “zeleným” spôsobom.

1. Beh

Beh ste určite tipovali aj vy, máme pravdu? Behanie nie je len fantastický spôsob, ako si udržať dobré zdravie, ale je to v podstate aj “najjednoduchší” šport. Všetko, čo potrebujete, je vhodný pár topánok a miesto. Beh je pre svoju jednoduchosť prakticky najekologickejší šport. Prostredie nemusí prejsť žiadnymi zmenami. Môžete behať vo vnútri na bežiacom páse, ale beh vonku vám prináša viac zdravotných výhod a nevyžaduje elektrinu.

2. Cyklistika

Podobne ako beh, aj cyklistika je ďalším športom, ktorý má relatívne jednoduché požiadavky na vybavenie. Ba čo viac, jazda na bicykli môže byť tiež skvelým spôsobom dochádzania do práce, vďaka čomu si môžete zacvičiť a ušetriť na nákladoch na auto alebo verejnú dopravu. Táto alternatíva k šoférovaniu zníži vaše emisie uhlíka. Navyše na bicykli môžete ísť napríklad aj do hôr a vyskúšať lezenie, ktoré môžeme tiež zaradiť k eko športom. Niektorí horolezci sú tak oddaní udržateľnosti, že si dokonca vyberajú náročnejší terén, len aby nenarušili divokú prírodu.

3. Vonkajšie plávanie

Popri behu a cyklistike je to ďalší vynikajúci šport, ktorý je veľmi ekologický – aspoň keď sa vykonáva vonku. Všetko, čo potrebujete, sú plavky a uterák a môžete si skvele precvičiť celé telo. Zatiaľ čo plávanie vo vnútorných priestoroch môže byť menej ekologické vzhľadom na energiu potrebnú na osvetlenie budovy a udržiavanie teploty bazéna.

zdroj: freepik.com

4. Vodné športy

Vonkajšie vodné športy ako spomínané plávanie, ale aj surfovanie, jazda na kajaku a paddleboarding sú skvelé ekologické aktivity. Mali by ste však vedieť, že všetko, čo prinesiete do vody, môžu negatívne ovplyvniť životné prostredie. Uistite sa, že váš opaľovací krém, repelent a iné kozmetické produkty sú bezpečné pre vodu a jej živočíchov.

5. Amatérsky futbal

Futbal je jednoduchý a udržateľný spôsob, ako zostať aktívny. Lopta, topánky a pár priateľov sú všetko, čo potrebujete na to, aby ste mohli hrať. Stačí vám rovná plocha, ktorej je v prírode neúrekom. Je to presne tak, či už ide o austrálske pravidlá, ragby alebo klasický futbal.

A čo 5 najmenej ekologických športov?

Nečítajte ešte ďalej a tipnite si, ktoré by to asi mohli byť. Najmenej ekologické športy majú spoločnú jednu z dvoch vecí – vysokoúdržbovú hraciu plochu alebo množstvo vybavenia, ktoré zvyčajne poškodzuje okolitý ekosystém.

My sme vybrali tieto:

  • Golf
  • Parašutizmus
  • Automobilové preteky
  • Motocyklové preteky
  • Vodné lyžovanie

Tieto športy môžu byť síce zábavné, ale žiaľ, existujú aspekty, ktoré znamenajú, že v súčasnosti nie sú ekologické:

1. Golf

Golfové ihriská sú obrovské a vyžadujú si veľa zdrojov, aby ich trávnik vyzeral ako nedotknutý. Okrem tisícok litrov vody aj množstvo hnojív, pesticídov a iných chemických produktov. Je pravda, že podobný argument možno použiť aj pre iné hry, ktoré sa spoliehajú na veľkú hraciu plochu, ako je napríklad profesionálny futbal. Obrovské trávniky si vyžadujú neustálu údržbu, čo zaťažuje miestne zdroje. Globálne udalosti ako Majstrovstvá sveta vo futbale tiež vytvárajú milióny ton emisií z dopravy a prevádzky štadiónov.

2. Parašutizmus

Parašutizmus si vyžaduje hlavne pevné nervy a nebude to asi šálka kávy pre každého z nás. Napriek tomu je to šport, na ktorom sa mnohí radi zúčastňujú. Hoci samotný “akt” parašutizmu je ekologický, použitie lietadla a jeho fosílnych palív na vzlet je problémom a robí tak túto činnosť menej ekologickou. Lietadlá pri zoskoku padákom musia vzlietnuť a pristáť niekoľkokrát denne, čo si vyžaduje neustále dopĺňanie paliva. Tento šport uvoľňuje v prepočte asi 10 – 30 kg CO2 na jeden zoskok.

3. Auto Racing

Veľa ľudí si rado vetrá hlavu rýchlou jazdou, ale žiaľ, pokiaľ ide o používanie fosílnych palív na pohon áut, nie je to ani zďaleka ideálne riešenie. Automobilové pretekárske športy spôsobujú značné množstvo znečistenia ovzdušia a hluku, ale len zlomok emisií pochádza priamo z pretekov. Veľkým prispievateľom sú závody na výrobu áut a ich transport. Tieto športy sa však uberajú správnym smerom, pretože nové elektrické pretekárske vozidlá by mohli vyradiť pretekárske autá s vysokými emisiami.

4. Motocyklové preteky

Rovnako ako automobilové preteky, aj pri motocykloch je veľkým problémom používanie fosílnych palív.

5. Lyžovanie

Vo vodnom lyžovaní sa nachádza spoločný faktor, ktorý je použiteľný aj pre parašutizmus, automobilové preteky a motocyklové preteky: používanie fosílnych palív na pohon motora lode. Patrí sem však aj aj zimné lyžovanie. Lyžiarske a snowboardové strediská majú rovnaký problém ako golfové ihriská – vyžadujú si veľa zdrojov na údržbu, vrátane nekonečných zásob paliva a elektriny, aby mohli zasnežovať. Udržiavanie vhodného prostredia na lyžovanie môže tiež negatívne ovplyvniť miestnu zver.

zdroj: freepik.com

Športujte

Aj keď vyššie uvedených 5 športov nie je príliš ekologických, stojí za zmienku, že (okrem vylepšení, ako je využívanie alternatívnych palív) sa očakáva, že budúcnosť prinesie veľké pokroky v mnohých oblastiach, ktoré umožnia pozitívnu zmenu. Napríklad už existuje automobilová pretekárska kategória Formula E, v ktorej autá jazdia výlučne na elektrickú energiu. Šport je veľkou súčasťou aj našej národnej identity. V dôsledku toho je pravdepodobné, že radi praktizujete športy, ktoré sú na tomto zozname ekologických, a zároveň možno vykonávate aj niektoré (alebo sledujete), ktoré nie sú až také ekologické.

Je dôležité zdôrazniť, že nechceme, aby ste vzdali športu, pretože prináša množstvo výhod, pokiaľ ide o fyzické a duševné zdravie, a tiež šťastie človeka. Namiesto toho stojí zato pozrieť sa, aké možnosti existujú, aby bolo možné robiť šport spôsobom, ktorý bude stále zábavný, a zároveň čistejší a ekologickejší.

Jednou z najväčších výhod ekologických športov (oproti športom s vysokým dopadom na životné prostredie) je ich dostupnosť. Existuje nekonečne veľa miest, kde sa dá behať, jazdiť na bicykli, plávať, liezť alebo hrať amatérky futbal. Tak nečakajte na ideálne podmienky, choďte von a športujte!

Titulný obrázok: freepik.com