Ostrov Bali zavedie pre turistov nový vstupný poplatok. Cieľom je ochrana biodiverzity a kultúry

Bali je obľúbeným indonézskym dovolenkovým rajom s nádhernými ryžovými terasami, hinduistickými chrámami a očarujúcimi plážami. Má to však svoju cenu. Životné prostredie a kultúra by mali byť v budúcnosti lepšie chránené. Krajina plánuje zaviesť vstupné pre návštevníkov.

Od 1. januára 2024 budú musieť turisti, ktorí navštívia Bali, zaplatiť vstupné desať amerických dolárov (deväť eur) na osobu. Ako nedávno uviedli predstavitelia cestovného ruchu, vyzbierané prostriedky budú primárne použité na podporu programov zameraných na ochranu životného prostredia a kultúry ostrova.

Návštevníci budú platiť vstupné priamo na letisku alebo v námornom prístave. Dovolenkári počas celého pobytu na rajskom ostrove budú povinní nosiť so sebou potvrdenie o zaplatení vstupného a nálepku ako dôkaz. Politika je zameraná na zvýšenie povedomia a zodpovednosti medzi zahraničnými turistami za ochranu životného prostredia a kultúry Bali, tvrdí Putu Astawa, vedúci turistického úradu.

Guvernér provincie oznámil, že z Bali chce urobiť destináciu pre kvalitný turizmus a náročných hostí, ktorí rešpektujú miestnu kultúru. Keďže Bali každoročne prijíma viac zahraničných turistov ako je miestnych obyvateľov, jedinečná duchovná kultúra, flóra a fauna ostrova sú vážne ohrozené. Napríklad pred vypuknutím pandémie COVID-19 ostrov s približne 4,2 miliónmi obyvateľov každoročne prijímal viac ako 6,2 milióna medzinárodných turistov.

Dodatočný príjem z tohto poplatku sa použije špeciálne na programy, ktoré podporujú ochranu a propagáciu prírodných krás Bali. Cieľom je zachovať jedinečnú kultúru ostrova a bohatú biodiverzitu v dlhodobom horizonte.

Titulný obrázok: freepik.com