Ako sa efektívne a bez chémie chrániť pred komármi? Vyskúšajte niektorý z 10 receptov na prírodné repelenty

Leto, to nie je len čas dlhých teplých večerov, oddychu a bezstarostných aktivít v prírode. Je to aj čas komárov. Určite to poznáte, ľahnete si do postele, zhasnete svetlo a odrazu len počujete ten ich typický, nepríjemný zvuk. Spoločnosť vám robia aj keď idete opekať do prírody, na stanovačku alebo si chcete vychutnať film v letnom kine pod holým nebom.

Povedzte nie chémii

Ak ste magnet na komáre, pravdepodobne ste už unavení zo svrbiacej a hrboľatej pokožky. Pri všetkej mierumilovnosti, ktorej sme zástancami, v tomto prípade platí: Najlepšia obrana je útok. Nemusí byť však vždy násilný (tlesky-plesky😀) ani chemický. Aj domáce prírodné repelenty vám pomôžu odradiť tento otravný hmyz. Toto leto sa skúste chrániť bez toho, aby ste museli použiť chemický prípravok. Ak sa nabudúce vyberiete na túru, kempovanie alebo si len chcete posedieť na dvore, prípadne sa túžite pokojne vyspať, lepšou voľbou je prírodný repelent. Tento nespôsobuje zdravotné (alergici pozor na bylinky!) ani environmentálne problémy. Platí to aj pri deťoch, ktoré sú vo všeobecnosti citlivejšie na chémiu. Čítajte ďalej a zistite, ktoré prírodné repelenty fungujú najlepšie a ako ich správne aplikovať.

1. Citrónový eukalyptový olej

Citrónový eukalyptový olej, ktorý sa používa od 40. rokov 20. storočia, je jedným z najznámejších prírodných repelentov. Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) schválili eukalyptový olej ako účinnú zložku repelentov proti komárom. Štúdia z roku 2014 ukázala, že zmes s 32 percentami citrónového eukalyptového oleja poskytla viac ako 95 percentnú ochranu pred komármi na 3 hodiny. Môžete si vytvoriť vlastnú zmes s 1 dielom citrónového eukalyptového oleja a 10 dielmi slnečnicového oleja. Buďte však opatrní u detí mladších ako 3 roky, mohli by ste im podráždiť pokožku.

2. Levanduľa

Levanduľa má analgetické, protiplesňové a antiseptické vlastnosti. To znamená, že okrem toho, že chráni pred uštipnutím, dokáže pokožku aj upokojiť. Levanduľu môžete pestovať v záhrade alebo aj byte, v exteriérových kvetináčoch. Rozdrvené kvety levandule produkujú typickú vôňu a olej z nich dokáže účinne odpudzovať komáre. Naneste ho na oblasti tela citlivé na uštipnutie, ako sú členky a ruky. Tiež nakvapkajte trochu levanduľového oleja na čistú handričku a rozotrite ho na pokožku.

3. Škoricový olej

Škorica je viac než len skvelá prísada do jablkového koláča. Škoricový olej dokáže dokonca zneškodniť vajíčka komárov. Pôsobí účinne aj ako repelent proti dospelým komárom.  Ak chcete pripraviť zriedený 1% roztok, zmiešajte 1/4 čajovej lyžičky (alebo 24 kvapiek) oleja na 100 ml vody. Zmes môžete nastriekať na pokožku alebo na odev, tiež okolo domu a na čalúnenie či rastliny. Pri aplikácii škoricového oleja buďte opatrní, pretože koncentrovaná dávka môže podráždiť pokožku.

4. Tymiánový olej

Pokiaľ ide o odpudzovanie komárov, ktoré prenášajú maláriu, tymiánový olej je jedným z najlepších. Môžete tiež hodiť tymiánové listy do ohňa. Výskum ukazuje, že spaľovanie týchto lístkov poskytne až 85-percentnú ochranu na 60 – 90 minút. Na prípravu domáceho “elixíru” skombinujte 4 kvapky tymianového oleja a jednu čajovú lyžičku základného oleja, ako je olivový alebo jojobový olej. Pre sprej zmiešajte 5 kvapiek tymianového oleja s 50 ml vody.

5. Olej z mäty

Nepeta parnassica, je blízky mätový príbuzný známemu kocúrnikovi, ktorý dokáže efektívne odohnať komáre. Biele a ružové kvety dorastajú približne do 45 cm, ale najcennejší je extrakt a olej z pomliaždených listov. Olej z tejto rastliny dokáže účinne odpudzovať komáre na 2 až 3 hodiny. Výskumníci z Iowskej štátnej univerzity tiež zistili, že mačacia tráva je 10-krát účinnejšia ako chemické prípravky pri odpudzovaní komárov.

6. Sójový olej

Podľa lekárskeho laboratória University of Florida by produkty na báze sóje mohli poskytnúť dlhotrvajúcu ochranu pred komármi. Okrem sójového oleja môžete do domácej zmesi pridať aj trochu oleja z citrónovej trávy. Táto kombinácia bola úspešne testovaná ako repelent proti rôznym druhom komárov.

7. Citronela

Citronela je bežný prírodný a účinný esenciálny olej, ktorý pôsobí proti komárom. Je zložkou mnohých repelentov. Citronelové sviečky môžu poskytnúť až 50 percentnú extra ochranu navyše. Keď je produkt s citronelou správne formulovaný, je rovnako účinný ako chémia a môže vás chrániť až 2 hodiny. Ak vzorec nie je správny, citronela sa môže rýchlo odpariť a nechať vás bez ochrany.

8. Tea tree oil (čajovník)

Tea tree oil, alebo melaleuca olej, je populárny esenciálny olej z Austrálie. Je známy svojimi antiseptickými, antimikrobiálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Štúdie tiež naznačujú, že čajovníkový olej môže byť účinným repelentom proti hmyzu. Testovanie v teréne ukázalo, že repelenty obsahujúce olej z čajovníka sú účinné proti komárom, muchám a pakomárom.

9. Geraniol

Geraniol je typ alkoholu, často používaný na zlepšenie vôní alebo príchutí. Je z rastlinných olejov, ako je citronela, citrónová tráva a ruža. Ako zložka v repelente proti komárom je známe, že je účinný 2 až 4 hodiny, v závislosti od druhu. Držte tento olej mimo vašich očí a nepoužívajte ho, ak máte citlivú pokožku. Geraniol môže spôsobiť podráždenie očí a pokožky.

10. Neemový olej (nimbový)

Neemový olej sa získava z indického stromu Nimba a má má silné antibakteriálne, antimykotické a protivírusové  účinky. Ponúka viac ako 70-percentnú ochranu pred komármi na približne 3 hodiny. Neemový olej nie je však schválený ako lokálny repelent, pretože môže spôsobiť podráždenie pokožky. Na odpudenie komárov týmto olejom rozrieďte 50 až 100 mililitrov neemového oleja vo vode, oleji alebo pleťovej vode. Je tiež dôležité vybrať si extra panenský, za studena lisovaný neemový olej.

zdroj: freepik.com

Aby ste si neublížili

  • Samotné esenciálne oleje by sa nemali nanášať priamo na pokožku. Vždy sa riedia v nosnom oleji, ako je napríklad mandľový olej. Recept je zvyčajne 3 až 5 kvapiek esenciálneho oleja v 30 ml nosného oleja.
  • Dávajte si pozor, aký esenciálny olej kupujete. Je žiaľ veľmi ľahké kúpiť nesprávny produkt, preto vždy nakupujte z dôveryhodného zdroja.
  • Ak sa chystáte cestovať do oblasti, kde je známe, že komáre prenášajú choroby, ako je malária, žltá zimnica alebo vírus Zika, lekári odporúčajú používať chemický repelent proti komárom, aby sa znížila pravdepodobnosť nákazy nebezpečným ochorením.
  • Je tiež možné mať alergickú reakciu na aktívne zložky v esenciálnych olejoch. Pred použitím akéhokoľvek nového produktu ho otestujte na malej časti pokožky a počkajte hodinu až dve, aby ste sa uistili, že sa neobjaví žihľavka alebo pocity pálenia.

Čo obsahujú chemické repelenty a čo je DEET

DEET je skratka pre chemikáliu s názvom N,N-dietyl-meta-toluamid. Je to aktívna zložka rôznych repelentov, ktoré nájdete na pultoch obchodov. Produkty obsahujúce DEET sa používajú na odpudzovanie komárov a iných škodcov (ako napríklad kliešte) tým, že im bránia, aby cítili ľudský pach. DEET sa komerčne predáva od roku 1957, ale armáda Spojených štátov ho používala už v roku 1946. EPA uvádza, že DEET pri správnom používaní nepredstavuje zdravotné riziko. V zriedkavých prípadoch sa však pri používaní môžu vyskytnúť problémy ako napríklad:

  • podráždenie, bolesť alebo slzenie očí pri aplikácii do očí
  • podráždenie, opuch alebo začervenanie/vyrážka, ak sa repelent ponechá na koži dlhší čas
  • vracanie, nevoľnosť alebo iné žalúdočné problémy pri požití
  • záchvaty, vo veľmi zriedkavých prípadoch

Aby ste sa vyhli týmto nežiaducim účinkom, produkty s DEET nikdy neaplikujte na pokožku pod oblečením alebo na podráždenú pokožku, neaplikujte ich tiež na dlane, alebo iné miesta, kde hrozí riziko ich konzumácie, nepoužívajte príliš veľa produktu a umyte si ho z pokožky a odstráňte z oblečenia, keď sa vrátite dovnútra.  Malé deti by si produkty DEET nikdy nemali nanášať samé.

Ako na uštipnutie?

Nijaký repelent nemusí byť 100 % a môže sa nájsť komár – indivíduum, ktorý ide aj cez levanduľu, vonia mu citronela a vyžíva sa v čajovníku. Nikdy neviete… Čo teda robiť v prípade uštipnutia? Ak ho liečite po domácky, môžete postihnuté miesto natrieť jablčným octom. Položenie plátku surovej cibule alebo čerstvo narezaného cesnaku vám môže tiež poskytnúť úľavu a ochranu pred infekciou. Ak sa však u vás vyvinie infekcia alebo alergická reakcia v dôsledku značného množstva uštipnutí, všímajte si pozorne príznaky a kontaktujte lekára.