Na prvý aprílový deň sme si pre vás pripravili zaujímavý zoznam (aj) vtipných faktov zo sveta zvierat. Nájdete tu niektoré z najzábavnejších, prekvapujúcich a bláznivých faktov o zvieratách z celej živočíšnej ríše. Žiaden zo spomenutých faktov nie je aprílový žartík. Príroda si však z nás vie niekedy naozaj poriadne vystreliť.
1.
Najhlasnejšie zviera na svete je len 2 cm dlhá kreveta. Pištoľová kreveta dokáže zacvaknúť pazúr tak rýchlo, že vytvorí tzv. vodnú strelu (roj bubliniek), ktorá je hlasnejšia ako dunenie Concordu. Tento jav sprevádza aj krátky záblesk svetla. Rázová vlna môže dosiahnuť až 230 decibelov. Zvuk implodujúcej bubliny je taký silný, že ním kreveta dokáže omráčiť svoju korisť.
2.
Plameniaky nie sú od prírody ružové. Narodia sa šedé, no ich strava pozostávajúca zo žiabronôžok a modrozelených rias obsahuje prírodné ružové farbivo nazývané kantaxantín, vďaka ktorému sú ich perá ružové. Plameniaky v zoologických záhradách niekedy strácajú svoje sfarbenie, kým im chovatelia nedoplnia potrebnú stravu.
3.
Kolibríky sú jediné vtáky, o ktorých vieme, že vedia lietať aj dozadu. Často to robia pri ústupe od kvetov. Môžu sa dokonca vznášať na mieste.
4.
Delfíny úmyselne využívajú štvorzubcovité ryby (tzv. pufferfish, napríklad Bloat z Nema), aby mali dobrú “náladičku”. Tieto uvoľňujú toxíny ako obranný mechanizmus, ktoré môžu byť vo vysokých dávkach smrteľné. Ale majú aj narkotický účinok – a sú silnými halucinogénnymi látkami, ktoré delfíny, ako sa zdá, majú radi.
5.
Taipan vnútrozemský (tiež známy ako taipan západný) je najjedovatejší had na svete. Jedno uhryznutie obsahuje dostatok jedu na zabitie najmenej 100 dospelých mužov. Jed vie usmrtiť v priebehu 30 minút od uhryznutia, ak sa nepodá protijed.
6.
Zvieraťom, ktoré usmrtí najviac ľudí na svete nie je žralok, medveď alebo tiger, ale niečo oveľa menšie – komár. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zomrie každý rok 725 000 ľudí na choroby prenášané komármi, ako je malária, horúčka dengue a žltá zimnica.
7.
Zviera, ktoré žije najkratšie na svete je podenka. Celý jej dospelý život trvá len 24 hodín. Niektoré druhy žijú iba 8-10 hodín. Hoci majú najkratší život ako dospelé jedince, v skutočnosti existujú dlhšie, a to ako nymfy vo vode, od 3 do 7 rokov, v závislosti od druhu.
8.
Ropušník, známy ako rohatý jašter je schopný vystreliť krv z vlastných očí až do vzdialenosti jedného metra. Pomerne bizarný a dosť nechutný čin je obranným mechanizmom. Jeho krv totiž obsahuje chemikáliu, ktorá je škodlivá pre predátorov. A toto nie je jediný trik – krátkorohé jašterice sú tiež schopné nafúknuť svoje telá až na dvojnásobok ich veľkosti, a tým odplašia už naozaj čokoľvek a kohokoľvek.
9.
Kikiríkanie kohúta dosahuje v priemere 140 decibelov, čo je viac, ako zvuk motorovej píly. Ako to môže vydržať a nepoškodiť si sluch? Keď poriadne otvorí zobák, úplne sa mu zablokuje zvukovod, ktorý vtedy slúži ako štuple do uší. Sliepky však majú smolu, u nich to funguje len čiastočne.
10.
Obrovské tichomorské chobotnice majú 3 srdcia, 9 mozgov a modrú krv. Sú tiež schopné zmeniť svoju farbu a štruktúru, aby sa zamaskovali v zlomku sekundy.
11.
Pangolín (cicavec šupinavec) sa dokáže zrolovať do tesného klbka, ktoré mu slúži ako pancier, takže levy ho nemôžu zožrať. Kiežby to fungovalo aj pri pytliakoch, ktorí ho jednoducho zdvihnú a odnesú preč zrolovaného.
12.
Koaly môžu spať až 22 hodín denne. Koala potrebuje viac spánku ako väčšina zvierat, pretože ich strava z eukalyptových listov má veľmi nízky obsah živín a vysoký obsah vláknitej hmoty, takže na trávenie potrebujú veľké množstvo energie.
13.
Aj po odrezaní hlavy môže šváb žiť ešte niekoľko týždňov. Ešte zvláštnejšie je, že hlava švába môže v skutočnosti prežiť aj sama o sebe, a to hneď niekoľko hodín.
14.
Bežný slimák záhradný má 14 000 zubov. Ich mikroskopické zuby sa nazývajú radula a niektoré druhy majú v skutočnosti viac ako 20 000 zubov.
15.
Len samotný jazyk modrej veľryby môže vážiť toľko ako auto alebo malý dospelý slon, je to cca 2,9 tony.
16.
Najdlhšie žijúce zviera bola madagaskarská korytnačka lúčová, ktorá odišla vo veku 188 rokov, v máji 1965. Môžu však existovať aj staršie.
17.
Najrýchlejšie suchozemské zviera na planéte je gepard. Dokáže dosiahnuť rýchlosť až 120 km/h) a vie zrýchliť z 0 na 96 km za hodinu za menej ako tri sekundy. Zatiaľ čo sokol sťahovavý je najrýchlejší vták s rýchlosťou 389 km/h. Plachetník a marlín čierny sú zasa najrýchlejšie morské živočíchy. Dokážu plávať rýchlosťou až 36 km/h.
18.
Čeľuste nílskeho krokodíla dokážu vyvinúť tlak takmer až 35 MPa. Ide o najsilnejšie uhryznutie zo všetkých zvierat na svete. V porovnaní s tým ľudská čeľusť vytvára tlak cca 0,7 MPa. Uhryznutie krokodíla nílskeho je 10-krát silnejšie ako uhryznutie veľkého bieleho žraloka.
19.
Axolotly sú schopné regenerovať stratené končatiny a telesné orgány. Mexickej “chodiacej rybke” dokáže tá istá končatina dorásť až 5-krát a dokonca môže zregenerovať aj časti svojho mozgu.
20.
Blcha vie preskočiť vzdialenosť 200-násobku dĺžky svojho tela. Je schopná skákať až (25 cm) vertikálne a (45 cm) horizontálne, čo z nej robí jedného z najlepších skokanov na planéte, vzhľadom na jej veľkosť. Je to rovnaké, ako keby napríklad človek vyskočil do výšky Empire State Building v New Yorku.
A jedna bonusová pikoška, ktorá sa vám bude určite páčiť: Sloníčatá cmúľajú svoje choboty pre svoje upokojenie a pohodu, tak ako si bábätká a malé deti cmúľajú palčeky.
Páčil sa vám náš prvoaprílový článok? Napíšte nám do komentára na našich sociálnych sieťach a v budúcnosti pridáme aj jeho druhú časť. 🙂