Ako urobiť svoj domov šetrnejším k životnému prostrediu

Téma nepriaznivých environmentálnych dopadov na našu planétu sa stáva čoraz viac aktuálnejšou a zmena klímy sa stáva čím ďalej, tým naliehavejším problémom. Kompletne zvrátiť tento problém už síce nedokážeme, ale prečo neurobiť niečo, čím by sme mohli životnému prostrediu pomôcť tým, že klimatickú krízu spomalíme šetrnejším prístupom k životu? Začať môžeme rovno tam, kde trávime najviac času – vo vlastnej domácnosti! V nasledujúcom článku vám prinášame pár praktických tipov a garantujeme vám, že ak sa rozhodnete aspoň zlomok z nich implementovať do vášho bežného života, naša planéta sa vám poďakuje.

Zvážte inštaláciu solárnych panelov

Inštalácia solárnych panelov je aktuálne veľmi populárnym riešením, ktoré si síce vyžaduje väčšiu počiatočnú investíciu, avšak z dlhodobého hľadiska vám toto rozhodnutie zaručene ušetrí náklady za energiu. Nehovoriac o tom, že za ich pomoci šetríte, okrem svojej peňaženky, aj životné prostredie. Solárna energia je obnoviteľný zdroj, ktorý vám, na jednej strane, pomôže znížiť vašu závislosť od fosílnych palív a, na strane druhej, aj znížiť uhlíkovú stopu.

Šetrite vodu a energie

Je dôležité si uvedomiť, že voda nie je pre všetkých samozrejmosťou. Neustály nárast populácie ako aj nepriaznivé klimatické zmeny vedú k jej úbytku a preto to najlepšie, čo môžete urobiť, pre seba aj našu planétu, je jej šetrenie

Začnite, napríklad tým, že na vodovodný kohútik vo vašej domácnosti nainštalujte takzvaný perlátor, ktorý zabezpečuje silný prúd vody s nízkym prietokom. Vaše ruky budú čisté a voda ušetrená!

Ďalšia možnosť, ktorá si síce, rovnako ako kúpa solárnych panelov, vyžaduje väčšiu počiatočnú investíciu je kúpa umývačky riadu, ktorá v porovnaní s ručným umývaním spotrebuje až o 70 percent menej vody. A naviac vám ušetrí obrovské množstvo času, ktoré by ste inak strávili ručným umývaním riadov.

Ďalším krokom, ktorý vám pomôže v šetrení energie je používanie energeticky úsporných žiaroviek a spotrebičov a pokračovať môžete napríklad tým, že svoj vysávač nebudete zapínať dvakrát denne, ale trikrát týždenne. Aj malé kroky vedú k veľkým zmenám.

Nepoužívajte v domácnosti škodlivé chemikálie

Používanie toxických chemikálií, nachádzajúcich sa v čistiacich prostriedkoch, v domácnosti je takisto veľkým problémom prispievajúcim k poškodzovaniu životného prostredia. Okrem negatívnych dopadov na životné prostredie však majú tieto chemikálie nepriaznivý vplyv aj na vaše zdravie. Riešenie je pritom veľmi jednoduché – trh dnes už ponúka množstvo prírodných alternatív, ktoré sú síce rovnako účinné, no nie sú škodlivé. 

Za zváženie tiež určite stojí výroba vlastných čistiacich prostriedkov – napríklad kombináciou octu, sódy bikarbóny, citróna a esenciálnych olejov dokážete vyrobiť veľmi účinný čistiaci prostriedok, ktorý si poradí s akoukoľvek špinou. Naviac, nešetríte tým iba životné prostredie, ale aj vašu peňaženku. Tomu sa hovorí “zabiť dve muchy jednou ranou!”

Aké ďalšie kroky, vedúce k šetreniu životného prostredia, môžete vo svojej domácnosti podniknúť?

  • Upcyklujte a recyklujte
  • Nezabúdajte na triedenie odpadov
  • Kuchynský odpad kompostujte
  • Vyhýbajte sa jednorazovým plastom
  • Nepodporujte fast-fashion

Častokrát aj tie najmenšie kroky vedú k veľkým zmenám – preto začnite od seba a ideálne hneď teraz. Urobte svoj domov šetrnejším k životnému prostrediu a pomôžte tým našej planéte.

Zdroj foto: Owlie Productions / Shutterstock.com