Rozkladacie pohovky – ideálne riešenie pre malé byty

V malých bytoch nie je vždy možné vyčleniť samostatnú miestnosť na ďalšiu spálňu. Je len prirodzené, že obývacia izba preberá ďalšiu funkciu a s ňou aj pohovka s funkciou spania, ako pohodlná náhrada klasickej postele. Rozkladacia pohovka s kontajnerom na lôžko je ideálnym riešením pre malé byty, v ktorých sa žije v obývačke. Aké možnosti usporiadania ponúkajú rozkladacie pohovky, o tom píšeme v našom najnovšom článku.

Kedy sa rozkladacia pohovka stáva posteľou?

Rozkladacia pohovka do obývacej izby sa volí na každodenné spanie aj ako miesto navyše pre občasné prenocovanie hostí. Rozkladacia pohovka nie je z hľadiska pohodlia v žiadnom prípade horšia ako posteľ, najmä ak máme na mysli len príležitostné prenocovanie. Rozkladaciu pohovku sa oplatí mať doma nielen kvôli dodatočnému priestoru na spanie, ktorý poskytuje, ale aj kvôli úložnému priestoru pod sedadlom na posteľnú bielizeň. Možno do nej uložiť vankúše, periny, spací vak alebo mimosezónne oblečenie. Niektoré modely rozkladacieho nábytku majú veľké kontajnery na posteľnú bielizeň, do ktorých sa zmestí oveľa viac ako perina a obliečka. Majitelia malých domov dobre vedia, že každý úložný priestor navyše je mimoriadne cenný. Príležitostné spanie je jedno využitie, ktoré rozkladacie pohovky majú, a druhé je na každodenné spanie. Malé byty sú veľmi útulné a intímne. Lenže chýba im priestor na to, aby sa do takého obmedzeného priestoru zmestili všetky potrebné funkcie. Skromná plocha predstavuje výzvu a diktuje hľadanie praktických riešení prispôsobených malému priestoru. A tu je rozkladacia pohovka! Praktickú pohovku s funkciou pohodlného spania nájdete v obchodoch s nábytkom ako samostatný kus nábytku alebo v súpravách s kreslami a pufmi. Sedacie súpravy sú jedným z takýchto praktických riešení, ktoré spĺňajú mnohé každodenné potreby v malých bytoch.

Pohodlná pohovka s funkciou spania v súprave s kreslami

Čalúnený nábytok do veľkej miery rozhoduje o tom, či je obývacia izba pohodlná a či je príjemné v nej tráviť čas. Pri zariaďovaní malého bytu považujeme pohovku za centrálne miesto v dome, kde sa sústreďuje rodinný život. Dobre zvolená rozkladacia pohovka nielenže nezaťaží interiér obývačky svojou prítomnosťou, ale zároveň predstavuje dôležitý ťažiskový bod v usporiadaní a ponecháva dostatok priestoru pre ostatné vybavenie. Ak vsadíme na sedacie súpravy, získame praktický čalúnený nábytok, ktorý k sebe dokonale ladí. V malých priestoroch platí, že čím menej rôznorodých farieb a foriem, tým lepšie pre celkové vizuálne vnímanie interiéru. Malé obývacie izby sú veľmi útulné a intímne, len treba dbať na to, aby ste skryli ich hlavný problém, ktorým je malé množstvo priestoru. Znamená to však, že sme ako majitelia garsónky alebo malého bytu odsúdení na nepohodlie a najrôznejšie polovičaté riešenia? Samozrejme, že nie! Najlepším príkladom je veľmi pohodlný čalúnený nábytok s funkciou spania, napríklad rozkladacia pohovka, ktorá je vhodná na každodenné používanie vo dne aj v noci.

DL, click-clack alebo automatický? Mechanizmus na rozkladanie pohovky

Ako si vybrať ideálnu rozkladaciu pohovku, ktorá vám poskytne nielen pohodlný priestor na odpočinok cez deň a miesto na spanie v noci, ale aj pohodlný rozkladací mechanizmus? V obchodoch s nábytkom nechýbajú návrhy na rozkladací nábytok, ktorý sa dá rýchlo a efektívne premeniť na posteľ do spálne. K dispozícii sú pohovky s DL, delfínovým, vozíkovým, click-clack a automatickým mechanizmom. Ktorý z nich sa najlepšie hodí na každodenné používanie?

  • Systém Dolphin je najobľúbenejší mechanizmus, ktorý sa často používa v rozkladacích pohovkách. Aby sa pripravila plocha na spanie, musí sa vysunúť vozík umiestnený pod sedadlom pohovky a matrac, na ktorom sa leží, sa musí vytiahnuť pomocou špeciálnej rukoväte. Systém Dolphin sa považuje za jeden z najpohodlnejších systémov používaných v rozkladacích pohovkách.
  • Systém DL možno použiť pre rohové sedacie súpravy aj rozkladacie pohovky. Nábytok sa pomocou tohto systému rýchlo rozloží, najprv sa musí vysunúť sedadlo a potom sklopiť operadlo. Nevýhodou tohto mechanizmu je, že matrac je rozdelený na dve časti, a preto je nerovný. Výhodou je veľká nádoba na lôžkoviny, ktorá sa nachádza pod sedadlom.
  • Systém click-clack známy z pohoviek sa osvedčil už pred mnohými rokmi. Ak chcete rozložiť pohovku pomocou tohto mechanizmu, zdvihnite sedadlo a potom ho stlačte, kým nebudete počuť charakteristický zvuk „kliknutia“, a spustite ho.
  • Automatický mechanizmus spája skrinku so sedadlom, takže pohovku môžete rozložiť aj jednou rukou. Výhodou tohto riešenia je bezproblémové rozkladanie, skladanie a uskladnenie pod sedačkou.

Rozkladacia pohovka alebo rohová pohovka s funkciou spania?

Veľký výber dostupných modelov nábytku umožňuje využiť rôzne riešenia, ktoré výrobcovia ponúkajú. Rozkladacia pohovka je funkčná, sedacia súprava, ktorá s kreslami zariadi celú plochu na sedenie v jednom kroku a k dispozícii sú aj rohové sedacie súpravy s funkciou spania. Pravé a ľavé rohové pohovky najlepšie využívajú dostupný priestor, niekedy lepšie ako dvojlôžkové rozkladacie pohovky. Stojí za to zvážiť každú možnosť a vybrať nábytok, ktorý spĺňa všetky očakávania v malom obytnom priestore.