Slniť sa môžete aj ekologicky! Vyskúšajte tieto prírodné recepty na opaľovací krém aj rady na spálenú kožu

Keď konečne príde leto a slnko svieti intenzívnejšie, je prirodzené, že si ho chcete čo najviac vychutnať a trávite vonku aj niekoľko hodín. Častokrát to však podceníte a vaša pokožka sa spáli rýchlejšie, než sa nazdáte. Ako sa opaľovať zdravšie a ako po domácky zmierniť nepríjemné následky? Máme pre vás niekoľko rád.

Hand made opaľovací krém? Dá sa to!

Doma si dokážete vyrobiť už pomaly všetko, aj vlastný opaľovací krém. Základom je účinná látka, ktorou je oxid titaničitý. Zoženiete ho celkom ľahko, napríklad na internete. Recept je nasledovný: 1 polievková lyžica (15 ml) kokosového oleja, 2 polievkové lyžice bambuckého masla, pár kvapiek obľúbeného éterického oleja, 3 polievkové lyžice oxidu titaničitého a dve polievkové lyžice oleja z malinových jadier. Všetko spolu vyšľahajte na hladkú zmes a vymiešajte do krému, ktorý dáte do sklenej nádoby.

Tip: Ak pridáte za lyžičku koreňového škrobu z maranty, krém bude menej mastný. Takto vyrobený opaľovák má ochranný faktor 50+. Recept sme našli v knižke Život bez toxínov, kde sú aj iné zaujímavé tipy na kozmetiku bez chémie.

Prečo používať EKO opaľovák?

Podľa knižky Žijeme zodpovedne len za jediný rok skončí v mori 14 tisíc ton opaľovacieho krému. Chemické opaľováky častokrát obsahujú kontroverzný oxybenzón, o ktorom ste už určite počuli. Nielen táto látka narušuje mikroorganizmy, spôsobuje hormonálnu nerovnováhu, ktorá prechádza potravinovým reťazcom a poškodzuje aj koraly. Palau, Aruba či Havaj dokonca zakázali opaľovacie krémy s obsahom oxybenzónu. Ak si aj krém nevyrobíte doma, stále môžete urobiť dobré rozhodnutia. Vyhľadajte organické alebo vegánske opaľovacie krémy bez spomínaného oxybenzónu, a tiež bez parabénov, petrochemických prídavkov a propylénglykolu. Vyberte si krém, ktorý sa dodáva v recyklovateľných obaloch, napríklad z cukrovej trstiny alebo kartónu, v skle alebo aspoň v obale z recyklovaného plastu. Ak už používate “bežné” značky, vyvarujte sa sprejových verzií, pretože pri nich máte menšiu kontrolu nad tým, kde daný prípravok skončí a okrem vašej pokožky môže zasiahnuť aj okolie, piesok či trávu.

zdroj: freepik.com

Čo na spálenú kožu?

1. Jedlá sóda vyniká jemnými protizápalovými účinkami. V prípade spálenej pokožky si pripravte liter vody a tri lyžice tohto bieleho prášku. Zmiešajte a namočte do zmesi tričko, ktoré si následne oblečiete. Okamžite by sa mal dostaviť príjemný upokojujúci pocit. Je to preto, lebo roztok obsahuje zásadité pH. Tričko si na sebe nechajte až kým nevyschne. Postup môžete opakovať.

2. Prvou pomocou pri spálenej pokožke od slnka, môže byť aj malé množstvo jablčného octu, prípadne obyčajná studená voda z kohútika. Do litra studenej vody vlejte pol šálky octu a premiešajte. Do zmesi namočte utierku a tú si priložte na postihnuté miesta. Tak, ako pri jedlej sóde, môžete do roztoku ponoriť aj celé tričko. Jemné kyseliny v octe majú dezinfekčné a protizápalové vlastnosti. Intenzívnejšie popáleniny od slnka môžete ošetriť aj nezriedeným jablčným octom. Mäkkú handričku namočenú do octu jemne prikladajte na postihnuté miesta, až kým sa dostaví úľava. Oba tipy (bod 1. aj 2.) máme z knižky Päť domácich receptov nahradí celú drogériu.

3. Na spálenú pokožku sú vhodné aj rastlinné oleje. Jojoba má dokonca prirodzene ochranné faktory a spolu v zmesi s mandľovým olejom chráni pokožku pred ďalším poškodením od slnka, a tiež ju upokojuje po opaľovaní. Takáto prírodná zmes však neabsorbuje UV žiarenie ako chemický opaľovací krém, preto buďte na slnku opatrní. Vyskúšať môžete nasledovnú zmes: 1 lyžička jojobového oleja, pol lyžičky argánového oleja, 2 lyžice mandľového a 2 lyžice kokosového. Všetko spolu zmiešajte a jemne naneste na spálenú pokožku.

Pobyt na slnku s “chladnou hlavou”

Veľmi často “zabudnutými” oblasťami sú pery, viečka a uši. Jemná pokožka je ešte viac vystavená UV žiareniu, a preto si vždy dajte kvapku opaľovacieho krému aj na spomínané miesta. Pred slnečným žiarením sa chráňte aj oblečením a pokrývkou hlavy. Je však dokázané, že isté percento slnečných lúčov prenikne aj cez látku, preto sa starostlivo natierajte organickým opaľovákom. Čiastočne vás môže ochrániť aj sezamový olej, ale výška jeho ochranného faktora nebola klinicky potvrdená. Ak ho však zmiešate so spomínaným oxidom titaničitým (prípadne zinočnatým), získate plnohodnotný opaľovací krém. Základom je vystavovať svoju pokožku slnku s mierou. Niektorí dermatológovia sa domnievajú, že pokiaľ nemáte komplikácie spojené s pobytom na slnku (alergie a pod.), môžete sa opaľovať bez opaľovacieho krému až 20 minút každý deň. Ak chcete znížiť riziko spálenia, postačí vám aj 5 až 10 minút. Je to len na vás. Myslite však vždy aj na hydratáciu zvnútra a pite veľa vody.

Dobrá rada na záver: Slnečným lúčom sa vyhýbajte v časoch od 10:00 do 16:00. Slnko vtedy zvyčajne svieti najviac, čím sa zvyšuje riziko spálenia. Majte na pamäti aj to, že nedostatok vitamínu D je síce problém, ale rakovina kože ešte väčší.