Textílie? Jedine ekologické! Alebo ako dostať ekológiu aj do vášho domu

Vedeli ste, že textilný priemysel patrí z hľadiska ekológie medzi najškodlivejšie odvetvia na svete? Textilné výrobky na prvý pohľad vyzerajú neškodne, avšak ich výroba je častokrát spojená s nadmerným poškodzovaním životného prostredia. Mnohé materiály obsahujú plasty a rozkladajú sa stovky rokov.

Preto, keď budete kupovať oblečenie a textilné doplnky do vášho bývania, napríklad, obrusy, závesy, obliečky alebo poťahy, všímajte si, z akých materiálov sú vyrobené a či majú niektoré z prestížnych ekologických certifikátov. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, na čo konkrétne dbať.

Vyhýbajte sa trendu fast fashion

Dôvodom, prečo textilný priemysel tak škodí životnému prostrediu, veľakrát nie sú ani samotné materiály, ale skôr módne trendy. Možno máte aj vy doma kúsky, ktoré ste mali oblečené párkrát, no potom vyšli z módy a prestali ste ich nosiť. O pár rokov ich pri veľkom upratovaní pravdepodobne vyhodíte do koša, čím úplne zbytočne prispejte k produkcii ťažko recyklovateľného odpadu.

Preto, keď budete kupovať napríklad pánske tričká, dbajte na to, aby vám dobre sadli. Dôležité je, aby boli vyrobené z kvalitného trvácneho materiálu, ktorý vydrží aj niekoľko rokov bez vážneho poškodenia. Napríklad, odolnej bavlny. Ak podliehate trendu fast fashion a často si kupujete lacné oblečenie, s veľkou pravdepodobnosťou ho budete musieť po pár mesiacoch vyhodiť, lebo stratí farbu alebo sa začne rozpadať.

Zdroj: Unsplash.com

Ktoré textilné materiály najviac škodia planéte?

Významný negatívny vplyv na životné prostredie má napríklad polyester, z ktorého sa vyrábajú mnohé cenovo dostupné kúsky oblečenia, ale napríklad aj poťahy do domácnosti, obrusy či závesy. Problémom je, že pozostáva zo syntetických zložiek, ktoré sa v prírode rozkladajú aj viac ako 200 rokov. Nehovoriac o tom, že pri praní sa z neho uvoľňujú do vody mikroplasty.

Neekologickým textilom je tiež viskóza, ktorá sa vyrába z celulózových vlákien. Bavlna je považovaná za jeden z ekologickejších materiálov, ale jej pestovanie je pomerne náročné na vodu a živiny v pôde, takže pri ňom tiež často dochádza k poškodzovaniu životného prostredia. 

Uprednostňujte ekologické textílie

Jedným z najekologickejších textilných materiálov je dnes biobavlna, ktorá sa pestuje bez použitia genetických modifikátorov, chemických hnojív a na jej zalievanie je používaná dažďová voda. Čoraz väčšej obľube sa tešia aj rôzne celulózové vlákna – Tencel, Lenzing Modal či Ecovero. Tieto materiály sú tiež získavané a spracúvané s dôrazom na ochranu prírody.

V neposlednom rade, výborným ekologickým materiálom je tiež ľan, ktorý sa používa na výrobu záclon, obliečok, ale aj oblečenia. Jeho výhodou je skutočnosť, že je veľmi dobre priedušný a príjemne chladivý, čo oceníte hlavne v letnom období.

Zdroj: Unsplash.com

Textílie s certifikátom

Existuje viacero certifikátov, ktoré potvrdzujú, že daná textília je vyrábaná ekologickými spôsobmi. Jedným z najznámejších je GOTS – globálny štandard pre ekologický textil, ktorý potvrdzuje, že zber bavlny, tkanie vlákien, výroba a export prebieha v súlade s prísnymi pravidlami zabezpečujúcimi ochranu životného prostredia.

Medzi ďalšie známe certifikáty patria nasledovné:

  • Oeko-Tex Standard
  • GoodWeave
  • Responsible Down Standard
  • CO2 Neutral
  • Fair Trade

Keď si zaobstaráte textílie, ktoré majú aspoň jeden z týchto certifikátov, viete, že kupujete skutočne ekologický produkt.

Foto: zdroj Unsplash.com