V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO SPRÁVY I Júl 2023

Belgicko zakáže dovoz poľovníckych trofejí z ohrozených druhov zvierat

Belgicko urobilo dôležitý krok v ochrane voľne žijúcich živočíchov schválením návrhu na zákaz dovozu poľovníckych trofejí ohrozených druhov zvierat. Cieľom návrhu je chrániť druhy, ktoré sa zvyčajne zabíjajú pri „športe“ zvanom Trofejový lov, ako sú hrochy, nosorožce južné, slony africké, levy, či ľadové medvede. Podľa správ bolo do Belgicka v rokoch 2014-2018 dovezených 308 poľovníckych „trofejí“ z takmer 40 chránených druhov. So zákazom súhlasí drvivá väčšina Belgičanov. Prieskum Ipsos ešte z roku 2020 spoločnosti HSI/Europe, ukázal, že 91 % Belgičanov je proti trofejovému lovu a 88 % podporuje zákaz dovozu akéhokoľvek druhu poľovníckej trofeje.

Rekordný počet morských koníkov mieri späť do oceánu

Institute of Marine Science v Sydney vypustil do mora 380 morských koníkov, ktoré rozmnožili a potom vrátili do morských „hotelov“. Hlavnou príčinou rapídneho zníženia ich populácie je úbytok morských koralov, na ktorých žijú. Ide zatiaľ o najväčší pokus o navrátenie koníkov do voľnej prírody.

Odlesňovanie v Brazílii kleslo o 34 %

Podľa vládnych satelitných údajov sa odlesňovanie v brazílskej Amazónii počas prvých šiestich mesiacov funkčného obdobia prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu znížilo o tretinu. Odkedy sa začiatkom roka ujala moci nová administratíva da Silvu, vláda potrestala vykorysťovateľov pôdy, uskutočnila polovojenské operácie na vyhnanie nelegálnych baníkov, vymedzila viac domorodej pôdy a vytvorila viac chránených oblastí. Snaží sa tak zvrátiť dôsledky konania svojho predchodcu Jaira Bolsonara.

Hráčky svetového pohára žien spúšťajú najväčšiu futbalovú klimatickú kampaň

Štyridsaťštyri hráčok Svetového pohára žien vo futbale sa zaviazalo, že pri letoch do a z Austrálie a Nového Zélandu na tento turnaj podniknú klimatické opatrenia. Pomôže im vedecká metodika na výpočet environmentálneho vplyvu cestovania lietadlom pre výpočet uhlíkovej stopy každého letu, ktorý uskutočnia. Hráčky potom darujú peniaze projektom pre podporu odolnosti voči klimatickým zmenám, kompenzáciám uhlíka, adaptačným opatreniam a podporia projekt výsadby stromov v Ugande. Zároveň vyzývajú každého ďalšieho športovca, či športový klub, aby sa pripojil k ich iniciatíve.

Nová štúdia ukazuje, že vegánska strava výrazne znižuje škody na životnom prostredí

Štúdia analyzovala stravu 55 000 ľudí v Spojenom kráľovstve a zároveň tiež použila údaje z 38 000 fariem v 119 krajinách. Ukázalo sa, že z hľadiska vplyvov na životné prostredie bolo oveľa dôležitejšie to, čo sa zjedlo, než to, kde a ako sa to vyrábalo. Štúdia zároveň preukázala, že vegánska strava mala za následok o 75 % menej emisií vplývajúcich na otepľovanie klímy, znečistenia vody a využívanie pôdy ako stravovanie, pri ktorom sa zjedlo viac ako 100 g mäsa denne. Štúdia zistila, že vegánska strava tiež znižuje ničenie voľne žijúcich živočíchov o 66 % a spotrebu vody o 54 %.

Pozitívna stránka sociálnych sietí: Hviezdy TikToku motivujú k čisteniu prírody

Možno ste na sociálnej sieti TikTok zachytili profil s názvom @pandawaragroup. Ten vytvorili v minulom roku 5 zakladatelia potom, čo záplavy spôsobené riekami zanesenými odpadkami poškodili ich domy. Začali ako obete záplav, teraz sú propagovaní ako miestni hrdinovia za vyčistenie riek a pláží tretieho najväčšieho indonézskeho mesta Bandung na západnej Jáve, pričom počas tohto procesu získali viac ako 9 miliónov sledovateľov na TikToku a Instagrame a ovplyvňujú ostatných v celej krajine, aby sa pridali v boji proti znečisteniu. Ich profil obsahuje viac ako 100 krátkych videí z ich čistenia riek a pláží, ktoré im prinášajú milióny videní a celkovo viac ako 100 miliónov lajkov. S rastúcou popularitou rástli aj ich upratovania, ktoré sa rozšírili aj na ďalšie ostrovy v Indonézii. Napríklad v júli sa do ich výzvy na sociálnych sieťach zapojilo viac ako 3000 ľudí, ktorí vyčistili pláže na ostrove Sumatra od 300 ton odpadu.  

Prečítajte si tiež:

Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Jún 2023
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Máj 2023
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Apríl 2023