Nebojte sa second handov: Ak dáte veciam nový život budete originálni, štýloví a poďakuje sa vám aj príroda

Pokiaľ ide o nakupovanie vecí, ako je napríklad oblečenie, hračky, nábytok a mnohé iné, častokrát máme tendenciu kupovať ich nové. Pohodlie vybehnúť do veľkoobchodu a vyzdvihnúť si tieto položky môže byť lákavé. Ale za akú cenu? Nielenže vás takýto nákup zvyčajne stojí viac peňazí, ale aj životné prostredie platí vysokú cenu za výrobu nového.

Nákup použitého tovaru nemusí nutne znamenať, že si nemôžete dovoliť nové veci. Môže sa stať, že položky v bazároch sú vzácne, obmedzené počtom alebo dokonca majú špeciálnu hodnotu a ak ich premeškáte, už nikdy nebudete mať možnosť si ich kúpiť. Bez ohľadu na to, či ste nadšencom obchodov z druhej ruky, alebo ich čaro musíte ešte len objaviť, prečítajte si výhody, ktoré so sebou prinášajú nákupy v nich.

Môžete ušetriť peniaze

Toto je celkom zrejmé. Položky predávané v second handoch sú zvyčajne cenovo dostupnejšie, čo automaticky znamená, že pri nákupe z druhej ruky ušetríte. Vedeli ste však, že za svoje peniaze dostanete viac? A nehovoríme tu len o kvantite. Napríklad je úplne bežné, že veci predávané v second handoch sú vyrobené z materiálov najvyššej kvality alebo sa vyznačujú výrobnými metódami, ktoré sa v dnešnej dobe nepoužívajú kvôli potrebe poskytovať zákazníkom rýchle služby. To znamená, že pri nákupe z druhej ruky môžete objaviť rám postele alebo konferenčný stolík z masívneho dreva za menej peňazí, ako by ste zaplatili za nový, lacno vyrobený a možno dosť chatrný kúsok. A možno aj rovno objavíte zaujímavé prestieranie na stôl. Či už nakupujete nábytok, oblečenie, hudobné nástroje alebo čokoľvek iné, v second handoch častokrát nájdete kvalitnejšie veci za nižšie ceny, ako keby ste ich kupovali úplne nové.

Pomôžete životnému prostrediu

Každý vyrobený produkt je zodpovedný za určitú úroveň vyčerpania prírodných zdrojov. Či už ide o ťažbu ropy, kovov, klčovanie lesov, pestovanie bavlny alebo čerpanie vody. Výroba nábytku alebo čohokoľvek iného, ​​čo by ste mohli potrebovať, si vyžaduje zdroje na niekoľkých rôznych úrovniach. Nejde len o materiály použité pri výrobe, ale aj o dopravu a balenie. Nákup použitého tovaru znamená, že energia a prírodné zdroje, ktoré boli potrebné pri výrobe tejto veci, už boli použité. Myslite aj na veci ako sú pesticídy, spaľovanie paliva v nákladných autách, ktoré prevážajú predmety, toxické chemikálie a uhlíkové emisie. S novými výrobkami vyrábanými každý deň sa naše skládky neustále zväčšujú, čím negatívne ovplyvňujú životné prostredie. Keď kupujete použité veci, dávate im druhý život a šetríte ich pred vyhodením. Ľudia si často myslia, že znižovanie odpadu a recyklácia sa týka iba fliaš, plechoviek a plastov. Realita je taká, že práve naše šatníky a iné domáce potreby sú veľkými prispievateľmi k tomu, čo končí v koši. Jednoduchým nákupom v second handoch znížite tony odpadu, ktorý poškodzuje našu planétu, aj množstvo využívaných prírodných zdrojov, a tiež objem spotrebovanej energie.

Nákup bez obalu

Poznáte to, kúpili ste si niečo nové, doniesli ste to domov a pokúšate sa to otvoriť, ale je tam toľko zbytočného papiera, plastu a lepiacich pások, s ktorými musíte bojovať… Alebo ste si objednali niečo online a medzi kopou papiera a plastovou výplňou je ťažké nájsť tovar, ktorý ste si kúpili. Nové produkty majú zvyčajne veľké množstvo obalu a nie všetok tento materiál je recyklovateľný. Výhodou nákupu použitého tovaru je, že vám nezostane žiaden odpad ani neporiadok. Položky, ktoré si kúpite použité, nebudú obsahovať všetky tie zbytočné obaly, ktoré sa zvyčajne vyhodia.

Jedna rada: Odkladajte si obaly z nákupov, šedák, bublinkové fólie a pod., neskôr, napríklad pri balení darčekov, sa vám môžu hodiť.

Hľadanie pokladu

Možno uprednostňujete návštevu second handov len vtedy, keď potrebujete niečo špeciálne. Vždy však môžete natrafiť aj na úžasnú ponuku, v ktorú ste ani nedúfali. V sekáčoch sú tisíce luxusných produktov, ktoré čakajú, kým ich niekto objaví. V tomto zmysle ponúka nakupovanie v second hande aj istý druh zábavy a vzrušenia, ako pri skutočnej honbe za pokladom. Či už hľadáte nové oblečenie na rande, kus nábytku do vášho domu, ďalšiu knihu, ktorú si chcete prečítať alebo hračky pre vaše dieťa, nájdete tu jedinečné, niekedy ťažko dostupné položky. Aj keď toto nie je práve miesto, kde by ste mohli nájsť najnovšie trendy (hoci nikdy neviete), určite je to oáza pre vzácne a jedinečné kúsky, ktoré k vám prehovoria na osobnejšej úrovni. Keď kupujete nové, zvyčajne si vyberáte zo sériovo vyrábaných položiek, ktoré môžete mať vy aj vaši susedia. Prečo byť ako všetci ostatní? Okrem zrejmých výhod nákupu použitých vecí, získate ďalší bonus v podobe vlastníctva predmetov, ktoré len tak niekde nenájdete. Oplatí sa pamätať aj na to, že veľká väčšina nových trendov sú len recyklované a modernizované verzie tých, ktoré boli populárne v predchádzajúcich desaťročiach.

Podporte miestne firmy

Vždy je správne pomáhať rásť miestnemu biznisu. Koniec koncov, keď investujete do produktov/služieb lokálneho podniku, doslova investujete do zlepšenia vášho vlastného životného štýlu v rámci danej komunity. Naviac, jednou z mnohých skvelých vecí na menších miestnych podnikoch a second handoch je fakt, že často v nich objavíte viac unikátnych kúskov, ako kdekoľvek inde. Keď sa rozhodnete kúpiť veci z druhej ruky, nielenže ušetríte svoje vlastné peniaze, ale pomôžete aj podnikom a možno dokonca aj charitatívnym organizáciám vo vašom okolí. Sekáče totiž často bývajú fundraisingovým rozšírením neziskovej organizácie. Takže nielenže môžete mať dobrý pocit z toho, že šetríte peniaze a životné prostredie, v závislosti od toho, kde nakupujete, podporíte aj miestne ciele.

Urobte rozdiel

Ak sa rozhodnete nakupovať v second handoch, môžete nájsť jedinečné kúsky špeciálne len pre vás. Nákup z druhej ruky však neznamená len to, že predvediete svoju šetrnú povahu a jedinečný vkus, je to tiež skvelá príležitosť zmeniť svet a odmietať sa prispôsobiť štandardom moderného konzumného trhu. Aj keď možno nemáte pocit, že ako jednotlivec nerobíte taký veľký rozdiel, určite je to dobrý krok a príklad aj pre ostatných. Pamätajte na to, keď si nabudúce budete chcieť kúpiť nejaké oblečenie, knihu, nábytok, elektroniku a podobne. Najprv sa pozrite do obchodov z druhej ruky vo vašom okolí a možno nájdete niečo, čo sa vám bude páčiť. Zakaždým, keď kupujete a predávate použitý tovar, prispievate k budovania spravodlivejšieho sveta znížením otrockej práce. Ak zmeníte vaše nákupné návyky, výrobcovia budú musieť zmeniť aj svoje výrobné stratégie a vyrábať etickejšiu módu.

Teraz, keď už poznáte výhody nákupu použitého tovaru, dúfame, že ich zvážite, keď budete nabudúce nakupovať. A nezabudnite, že možností je neúrekom, nielen váš miestny sekáč. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako kúpiť použité veci ako sú napríklad výmeny kníh či oblečenia, blšie trhy, predajné skupiny na sociálnych sieťach, vintage obchody a podobne. Ak s nákupom v second handoch ešte len začínate, pamätajte si, že to nemusí byť len všetko alebo nič. Začnite v malom. Vieme, že niektoré položky budete aj naďalej kupovať nové, a to je v poriadku. Avšak každá použitá vec, ktorú si kúpite, je správnym krokom a neskôr sa možno pristihnete pri tom, že žijete s takmer nulovým odpadom.

Titulný obrázok: freepik.com