Ktoré témy vás zaujali najviac? Pozrite si prehľad najčítanejších článkov v roku 2023

Začiatok roka je ideálnou príležitosťou pre bilancovanie toho predchádzajúceho. Veríme, že rok 2023 bol vás skvelým a inšpirujúcim. Nám priniesol veľa nových výziev, zaujímavých tém, spoluprác a hlavne nových inšpirácií aj od vás, našich čitateľov. Vy viete, že u nás neexistuje “jednosmerka” pre informácie. Posielate nám zaujímavé tipy na články a presne o tom je enviromagazín EkoReštart. Navzájom sa inšpirovať na ceste za zodpovedným životom. Poďme sa spolu pozrieť na články, ktoré vás v roku 2023 najviac zaujali.

5. Dunaj tak, ako ho nepoznáte: 20 faktov, ktoré vás prekvapia, poučia a tiež zistíte, prečo je táto rieka taká výnimočná

Možno vás to prekvapí, ale aj rieky majú svoje sviatky. Tak, napríklad 29. jún je Medzinárodný deň Dunaja. Prvýkrát sa oslavoval v roku 2004, pri príležitosti 10. výročia podpísania Dohovoru o ochrane rieky Dunaj. Každý rok sa tento výnimočný deň slávi pozdĺž celého jeho toku a Slovensko nie je výnimkou. Aj v našom hlavnom meste sa môžete stať súčasťou viacerých podujatí, ktoré vzdávajú hold Dunaju a riekam, ktoré sa doň vlievajú. Pozrime sa spolu na niektoré zaujímavosti o tejto, nám tak blízkej, rieke.

Prečítať celý článok


4. Aká panvica je tá najlepšia? Veľké porovnanie vlastností, zdravotných rizík a vplyvu na životné prostredie

Každý z nás má doma aspoň jednu panvicu. Predajcovia sa nás snažia presvedčiť, že práve tá ich panvica je tá naj. Aké výhody má ktorý druh materiálu? Aké sú ich nevýhody a čo na to všetko životné prostredie?

Na úvod treba povedať, že ľahké panvice sa nahrievajú rýchlejšie ako ťažšie, na druhej strane aj rýchlo chladnú. Pri niektorých jedlách to vadí viac, pri niektorých menej. Napr. pri praženici je tento rozdiel nepodstatný. Naopak, pri palacinkách na ťažkej liatinovej panvici spravíte 2 palacinky, kým na teflónovej iba jednu. Je to spôsobené tým, že vždy po naliatí cesta ľahká panvica vychladne a chvíľu trvá, kým sa opäť nahreje.

Prečítať celý článok


3. Sprievodca triedením odpadu: Viete kam vyhodiť polystyrén, žiletky, žiarovky alebo zubné kefky? My vás to naučíme!

Ak vám čo i len trochu záleží na životnom prostredí, určite ste si neraz kládli otázku: Do akého kontajnera mám toto zahodiť? Overte si spolu s nami, či viete správne recyklovať. Zozbierali sme pre vás niekoľko “problematickejších” prípadov odpadu, pri ktorých ste možno doteraz váhali. Dajte nám vedieť, či vás niektorý z nich prekvapil a prečo.

Prečítať celý článok


2. Vysaďte si dlhovekosť do črepníka: Toto je 10 najlepších izbových rastlín pre vaše zdravie

rastliny do domácnosti

Niektoré môžu prečistiť vzduch vo vašom domove, iné obnovia vašu duševnú pohodu. Ak už izbové rastliny ovládli váš interiér a rozkvitajú na poličkách, stolíkoch a kuchynských linkách, nie ste sami. Predaj izbových rastlín za posledných pár rokov prudko vzrástol, pretože mnohí trávili viac času doma, v uzavretých priestoroch.

Zatiaľ čo zeleň rozžiari priestor a tiež vyzerá pekne, odborníci sa domnievajú, že izbové rastliny sú dobré aj pre zdravie. Rastliny zlepšujú kvalitu vzduchu, ktorý dýchame, prinášajú krásu do domova a zvyšujú emocionálnu a duchovnú pohodu tým, že vám dávajú šancu sa o niečo starať. Zeleň v spálni zlepšuje kvalitu spánku, zatiaľ čo v kuchyni pomáha rozjasniť priestor, ak nemáte veľké okná. Najlepšia izbová rastlina pre vás je tá, ktorá odráža váš osobný štýl, ako aj denný rozvrh a rutinu. Nebojte sa však, nemusíte byť rodený záhradník! Mnohé z najlepších rastlín pre vaše zdravie sú nenáročné na starostlivosť, takže si ich prítomnosť môžete užiť bez obáv.

Prečítať celý článok


1. Toto je 10 najviac ohrozených zvierat, ktoré naše budúce generácie možno už ani nebudú poznať

Keďže naša moderná spoločnosť je čoraz náročnejšia na zdroje, prírodné priestory sa zmenšujú a počet voľne žijúcich živočíchov klesá. Správa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) z roku 2022 s názvom Living Planet Report ukazuje, že celosvetová populácia voľne žijúcich živočíchov klesla v priemere o 69 % od roku 1970. Aj keď v minulosti došlo k viacerým úspechom, mnohé zvieratá sú stále ohrozené, najmä v dôsledku neudržateľných aktivít vedených ľuďmi. V súčasnosti je na červenom zozname Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN) viac ako 41 000 druhov, ktorým hrozí vyhynutie. Nižšie uvádzame 10 najohrozenejších z nich.

Prečítať celý článok