Sprievodca triedením odpadu: Viete kam vyhodiť polystyrén, žiletky, žiarovky alebo zubné kefky? My vás to naučíme!

Ak vám čo i len trochu záleží na životnom prostredí, určite ste si neraz kládli otázku: Do akého kontajnera mám toto zahodiť? Overte si spolu s nami, či viete správne recyklovať. Zozbierali sme pre vás niekoľko “problematickejších” prípadov odpadu, pri ktorých ste možno doteraz váhali. Dajte nám vedieť, či vás niektorý z nich prekvapil a prečo.

Začíname:

  • Účtenky z “obyčajného” papiera patria do modrej nádoby na odpad. To isté platí pre cestovné lístky. Ako však rozpoznať tie z termopapiera? Sú hladké a písmo na nich rýchlo vybledne. Ako test vyskúšajte škrabanec nechtom. Ak po ňom zostane čiara ako z ceruzky, ide o termopapier, ktorý patrí do zmesového odpadu.
  • Baliaci papier, napríklad na darčeky, ktorý je prírodný, matný, na prvý pohľad “obyčajný”, môžete vyhodiť do papiera. Nepatrí tam ale dekoratívny baliaci papier s povoskovaným povrchom. Tento sa nedá recyklovať.
  • Obaly z vajec a rolky toaletného papiera patria tiež do modrej nádoby na papier. V minulosti patrili do čiernej na zmesový odpad, ale medzičasom sa zmenila technológia spracovania papiera, ktorá si s týmto materiálom už dokáže poradiť. Musia byť samozrejme čisté a suché.
zdroj: freepik.com
  • Papier na pečenie sa síce volá papier, ale patrí do nádoby na zmesový odpad. Nenechajte sa pomýliť.
  • Do kontajnera na papier NEpatria knihy, zaneste ich radšej do miestnej knižnice, knižných búdok, alebo ich niekomu darujte.
  • Obaly od kozmetiky, napríklad vytlačená zubná pasta, prázdne šampóny, telové mlieka a podobne, patria do žltého kontajnera. Nemusíte sa báť, že obsahujú zvyšky, nie je potrebné ich ani vyplachovať, nedávajte ich tam však plné. Zvyčajne bývajú vyrobené z HDPE plastu, ktorý sa, podobne ako PET, môže recyklovať.
  • Do plastu okrem PET fliaš (ak sa nedajú zálohovať) patria aj plastové kelímky z jogurtov, prázdne obaly z liekov, plastové vrecká, obaly z CD, obaly z pracích prostriedkov a menšie kusy polystyrénu (neznečistené obaly od jedla). Nedávajte tam však linoleum, kusy podlahy, izolačný polystyrén, obaly z nebezpečných chemikálií či motorových olejov. Patria na zberný dvor.
  • Toto vám je už určite známe, ale pre istotu to zopakujeme: Nespotrebované lieky patria do lekárne. V žiadnom prípade nie do komunálneho odpadu, umývadla alebo WC! Poškodzujete tým pôdu a vodu. Čističky nie sú schopné zbaviť vodu liečiv. Do lekárne noste len samostatné lieky, nie príbalové letáky, ani obaly, ak je to možné.
  • Nápojové kartóny tzv. tetrapaky patria do plastu, prípadne sa zbierajú do spoločných červených nádob spolu s kovmi. Vždy ich zošliapnite a vylejte z nich zvyšky.
  • A čo také obálky s plastovým okienkom? Pri triedení odpadu platí pravidlo, že vyhráva prevládajúca zložka. Takáto obálka teda patrí do modrej nádoby na papier. Ak však chcete byť dôslední, môžete plastové okienko vytrhnúť a triediť jednotlivé materiály samostatne.
  • Použité papierové vreckovky a kuchynské utierky patria do nádob na kuchynský bioodpad. POZOR, ak sú parfumované, vlhčené, znečistené od oleja alebo čistiacich prostriedkov, vyhoďte ich do čiernej nádoby na zmesový odpad.
  • Staré zubné kefky patria do zmesového odpadu, pretože obsahujú viacero materiálov, ktoré sa od seba nedajú oddeliť. Ak im chcete dať druhú šancu, existujú zberné miesta, napríklad v zero waste obchodoch, kde ich môžete odovzdať.
  • Ak vyhadzujete sklené fľaše, nemusíte zvlášť triediť kovový vrchnák (ale v ideálnom prípade to urobíte). Recyklácii neprekážajú ani etikety (napríklad na horčici), ani drobné nečistoty, to všetko pri vysokej teplote tavenia zhorí. Pozor však na materiály, ktoré sa podobajú na sklo a nie sú ním, ako napríklad porcelán, plexisklo, autosklo, keramika, varné sklo, borosilikátové sklo. Tieto patria na zberný dvor.
  • Ak je PVC etiketou potiahnutá celá fľaša (napríklad detské nápoje), tak ju určite odstráňte. PVC má iné tepelné vlastnosti ako PET a môže pri recyklácii spôsobiť problémy.
  • CD a DVD nosiče obsahujú polykarbonátový plast potiahnutý vrstvou z hliníku, zlata a titánu. Kvôli tejto vrchnej vrstve sa nedajú recyklovať a je potrebné ich odniesť na zberný dvor, prípadne do elektroobchodu. Inak hrozí, že by mohli kontaminovať pôdu.
  • Kam patria žiarovky si celkom presne môžete overiť na tejto stránke. Platí však, že žiarovky s volfrámovým vláknom, halogénové a nízkovoltové žiarovky na sieťové napätie patria do zmesového odpadu. Lineárne, kompaktné žiarivky, vysokotlakové, nízkotlakové výbojky a LED žiarovky patria na zberné miesta, ktoré nájdete napríklad v elektroobchodoch.
  • Do elektroobchodov patria aj batérie. Nikdy ich nevyhadzujte do zmesového odpadu, obsahujú veľmi škodlivé látky pre životné prostredie. To isté platí pre drobnú elektroniku, nabíjačky, telefóny… Patria naspäť do obchodov. Veľké spotrebiče zasa na zberný dvor, nie na stojiská kontajnerov (ak nemáte obcou nariadené inak), hrozí vám vysoká pokuta.
  • Kam by ste dali molitan? V malom množstve môžete aj do zmesového odpadu, ale lepšie je využiť zberný dvor.
  • Jednorazové “žiletky” (použité hlavice holiacich strojčekov) patria do zmesového odpadu. Ide o kompozitný materiál (plast, kov, často aj guma) a tento výrobok je nerecyklovateľný. Naopak, klasické “retro” žiletky sa recyklujú ako kov.
  • Staré hrnce a panvice môžete vyhodiť do kontajnera na kov, pozor však na teflónové a smaltované povrchy. Patria na zberný dvor.
  • Papierové poháriky na kávu nepatria do papiera. Sú podlepené tenkou vrstvou plastu, ktorá sa nedá počas recyklácie oddeliť. Patria, žiaľ, do zmesového odpadu. Ideálne je, ak máte svoj vlastný, opakovane použiteľný, pohárik na kávu.
  • Krabica od pizze je tiež zaujímavý prípad. Mastná a znečistená patrí do zmesového komunálneho odpadu. Ak máte doma kompostér s dážďovkami, môžete im ju tam natrhať, poslúži na zachytenie vlhkosti. Ak sa stane zázrak a krabica je aj po zjedení pizze čistá, môžete ju, s rovnako čistým svedomím, zahodiť do papierového kontajnera. Nezabudnite ju predtým pošliapať, čo platí pre všetky krabice, aby nezaberali veľa miesta.
  • Kovy sú veľmi špecifické a triedia sa všade inak. Buď samostatne do červeného kontajnera, alebo s plastmi a kartónmi do žltého. Nezabudnite však na možnosť zálohovania. Do kontajnera na kovy nepatria veľké kovové obaly alebo obaly znečistené nebezpečnými látkami, lepidlami, farbami a podobne.
  • Medzi kovy patrí aj kuchynská hliníková fólia – alobal. Príliš znečistený či mastný však vyhoďte do zmesového odpadu.
  • Drevený odpad (nábytok, palety, dosky,…) odneste na zberný dvor alebo počkajte na opakované zvozy veľkorozmerého odpadu vo vašej obci.
  • Oblečenie darujte známym, na charitu, do sekáčov, odneste ho do špecializovaných kontajnerov. Lepšie kúsky môžete predať na burzách, bazároch, z horších urobte handry, podstielky pre zvieratá alebo ich v najhoršom prípade odneste do zberného dvora. Nikdy nie do zmesového odpadu.
  • O bioodpade sme už písali viackrát. Pozor hlavne na živočíšny materiál. Ten sem naozaj nepatrí, ani cigarety, popol či výkaly.
zdroj: freepik.com

Ak si ešte stále nie ste na 100 % niečím istí, spýtajte sa nás v komentároch na našom Facebooku alebo Instagrame. Pomôže vám aj to, keď poznáte recyklačné značky. Na Youtube nájdete tiež množstvo videí, ktoré robia osvetu v oblasti triedenia odpadu a recyklácie. Na nedostatok informácií sa nikto vyhovárať nemôžete, chce to len ochotu a vedomé rozhodovanie sa. Nezabudnite však na to, že najlepší odpad je žiadny odpad a dobré rozhodnutia sa začínajú už pri nákupe. Prečítajte si aj náš článok s 5 jednoduchými tipmi, ako motivovať deti triediť odpad.