10 najlepších byliniek, ktoré vám pomôžu v boji proti prechladnutiu a chrípke. O niektorých ste možno ešte ani nepočuli!

Rovnako, ako mnohé telesné orgány, aj dýchací systém vykonáva svoju prácu mimo nášho vedomia, aspoň teda väčšinu času. Nevšímame si každý z 20 000 nádychov a výdychov v priemere za deň – až kým nám nerobí problém urobiť čo i len jeden poriadny. V chladnejšom počasí sme zraniteľnejší voči infekciám a častejšie trpíme bežným prechladnutím či chrípkou. Ľudia v minulosti používali na boj proti nim liečivé byliny. Pokiaľ netrpíte alergiami, vyskúšajte to tiež. Pozor dajte aj pri malých deťoch a tehotných ženách, vždy je dobré sa najskôr poradiť s lekárom.

Tu je 10 bežne používaných prostriedkov na prirodzené zvládnutie záchvatov kašľa, nádchy a kýchania, ktoré sa vyskytujú v zimnom období ako na bežiacom páse. Možno budete prekvapení, ale nie je to len mäta a materina dúška.

Astragalus (Kozinec blanitý)

Niektoré prírodné prostriedky je dobré použiť už pri prvých príznakoch ochorenia, a taký astragalus funguje najlepšie ako prevencia. Výťažky z jeho koreňa zlepšujú funkciu bielych krviniek, dokonca zvyšujú hladiny protilátok u zdravých ľudí. Astragalus môže tiež zvýšiť hladiny interferónov, proteínov aktivizujúcich imunitu, ktoré bojujú proti vírusovým infekciám a nádorom. Tieto jeho benefity pomáhajú predchádzať infekciám horných dýchacích ciest, najmä u tých, ktorí sú náchylní na prechladnutie a chrípku. Tehotné alebo dojčiace ženy by nemali používať koreň kozinca. Ľudia s autoimunitnými ochoreniami by sa mali tiež poradiť so svojím lekárom.

Echinacea

Tento poľný kvet má množstvo zdravotných výhod, vrátane zníženia pravdepodobnosti prechladnutia. Echinacea, si vybudovala svoje dobré meno pre početné blahodarné účinky na imunitný systém, vrátane stimulácie bielych krviniek v boji proti infekcii. Ako presne echinacea funguje, sa stále skúma. Ak chcete pocítiť jej silu, užite primerané dávky kvalitného produktu pri prvom príznaku choroby. Neužívajte echinaceu, ak máte tuberkulózu, leukémiu, cukrovku, poruchy spojivového tkaniva, sklerózu multiplex, HIV alebo AIDS, autoimunitné poruchy alebo poruchu pečene.

zdroj: unsplash

Baza

Baza je nabitá vitamínom C a antioxidantmi. Bazový sirup môže pomôcť skrátiť trvanie príznakov prechladnutia a chrípky. Prípravky z bazy môžu tiež znížiť opuch slizníc – a tak zmierniť upchatie nosa a dutín – a zmierniť tiež kýchanie, svrbenie a iné príznaky alergie. Nezrelé bobule alebo produkty vyrobené z iných častí rastlín by sa nemali konzumovať. Všetky obsahujú nebezpečné zlúčeniny, ktoré môžu spôsobiť nevoľnosť, vracanie, hnačku, závraty alebo zmätenosť.

Bazalka

Je síce pravda, že sezóna bazalky je v lete, to však neznamená, že si ju nemôžete nechať doma po celý rok. Ak si chcete v zime vychutnať bylinky, ako je bazalka, nasekajte lístky, čerstvo nazbieranej bazalky, najemno a uložte ich do formy na ľad. Naplňte zásobník vodou a zmrazte. Bazalka môže pomôcť zmierniť príznaky kašľa, prechladnutia a chrípky. Jedným z najlepších spôsobov, ako ju konzumovať, je použiť ju do šalátov, polievok alebo omáčok.

Rozmarín

Rozmarín je od vekov bylina, o ktorej je známe, že poskytuje úľavu pri prechladnutí a bolestiach hrdla. Známy je pre svoje antivírusové a antimikrobiálne vlastnosti, hovorí sa, že stimuluje krvný obeh v mozgu, a tým zmierňuje bolesti hlavy. Vdychovanie pary z uvarených listov a stoniek účinne pôsobí na upchatý nos a hrudník.

zdroj: freepik.,com

Ibištek

Je prírodný liek oceňovaný pre svoje liečivé korene a listy. Ibištek obsahuje polysacharidy, prírodný sliz, ktorý upokojuje podráždené sliznice od bolesti hrdla, kašľa a tráviacich ťažkostí. Pri lokálnej aplikácii môže tiež upokojiť suchú, popraskanú pokožku.

Mullein (Divozel malokvetý)

Sivozelené listy a stonky divozelu sa používajú na zmiernenie príznakov bronchitídy, kašľa a iných ochorení hrdla tým, že slúžia ako ako obklad na podráždené dýchacie tkanivá. Pitie čaju z listov alebo kvetov divozelu tiež upokojuje hrdlo a je veľmi starým liekom na dýchacie ťažkosti. Využívajú sa rôzne časti, vrátane listov, kvetov a koreňov. Napriek svojej dlhej histórii používania na liečebné účely sa mullein veľmi neskúmal, ale dnes zostáva uznávaným liekom v bylinnej medicíne. Semená divozelu sú toxické a nemali by byť súčasťou žiadneho extraktu kapsúl alebo čaju.

Pelargonium

Pelargonium, bežne známe ako muškát, má v Afrike silnú tradíciu medicínskeho použitia. Pelargonium sidoides – známe v modernej bylinnej medicíne – je po stáročia súčasťou tradičného liečenia Zulu, Xhosa, Basotho a Mfengu. Bylinkári odporúčajú koreň, ktorý pomáha znížiť príznaky respiračných infekcií, ako je kašeľ, nádcha, bolesť hrdla, zápal pľúc, tonzilitída a akútna sinusitída, a tiež na prevenciu sekundárnych infekcií, ako je chronická bronchitída. Pri niektorých z týchto stavov sa často používa ako alternatíva k antibiotikám. Pelargonium sidoides sa predáva ako extrakt, pastilky a tinktúry. Niektorí používatelia hlásia mierne žalúdočné ťažkosti, vyrážky a mierne poruchy nervového systému. Vyhnite sa tejto rastline, ak užívate antikoagulačné lieky (ktoré znižujú zrážanlivosť krvi).

Červená ďatelina

Čaj z červenej ďateliny pripravený z jej ružovkastých svetlofialových púčikov je obľúbenou domácou liečbou pri nádche, suchom kašli, bronchitíde a dokonca aj pri čiernom kašli. Kloktanie čaju tiež pomáha zmierniť bolesť hrdla. Bylina je bohatá na vitamín C a mikroživiny, ako je vápnik, horčík a tiamín, ktoré pomáhajú naštartovať imunitný systém.

zdroj: pixabay

Tymián

Rovnako ako šalvia, tymián je jednou z niekoľkých voňavých bylín, ktoré slúžia ako účinný liek. Aromatické zlúčeniny tymiánu pomáhajú zmierniť kašeľ, hneď dvoma rôznymi spôsobmi. Tymián má protikŕčové účinky a to znamená, že bylinka nielen upokojuje kašeľ, ale pomáha aj pri odstraňovaní hlienu z priedušiek. Je tiež antibakteriálny a antivírusový. Niekoľko zložiek v bylinke tymiánu, vrátane tymolu a karvakrolu, zodpovedá za jeho vôňu, expektoračné účinky (pomáha vykašliavať) a útlm baktérií, vírusov a húb. Bylinkári odporúčajú tymián na kašeľ, prechladnutie, chrípku, bronchitídu a astmu. Bylinka vám pomôže aj pri tráviacich ťažkostiach, keďže tymian má uvoľňujúci účinok na hladké svalstvo žalúdka a čriev. Tymiánu by sa mali vyhýbať ľudia s hormonálne nevyrovnanými stavmi, pretože môže spôsobiť tyreotoxikózu, čo je nadmerné produkovanie hormónov štítnej žľazy..

Tento článok je určený najmä na rozšírenie vedomostí o prírodných prostriedkoch, ktoré vám môžu pomôcť pri starostlivosti o vaše zdravie. Nie je to však žiadna lekárska príručka, pretože každý sme iný a vždy je dobré sa najprv poradiť s odborníkom, najmä, ak vaše zdravotné ťažkosti pretrvávajú alebo sa zhoršujú.