Po úspechu Ocean Cleanup prichádza nádej aj pre čistejšie rieky. Spoločnosť uviedla do prevádzky novú technológiu The Interceptor

Problém s plastovým odpadom v oceánoch sa často začína v riekach. Môžeme ich označiť za tepny, ktoré prenášajú odpad zo zeme do oceánov. Odhady organizácií hovoria až o 2,4 miliónoch ton plastov, ktoré každoročne vtekajú z riek do morí a oceánov. Väčšina tohto odpadu pochádza z riek v Ázii, v mestách, kde je recyklačná infraštruktúra často nedostatočná. Približne 1% svetových riek, teda celkovo 1 000 riek je zodpovedných za väčšinu odpadkov vstupujúcich do oceánu.

Nezisková organizácia The Ocean CleanUp strávila posledné štyri roky vývojom a testovaním technológie, ktorá by zachytila odpad prítomný práve v riekach. Technológii sa venovali popri hlavnému projektu, ktorý uviedli druhého októbra tohto roka úspešne do prevádzky. Ocean Cleanup 001/B už čistí Tichý oceán, oblasť tzv. Veľkého pacifického koša od plastového odpadu.

The Interceptor

Nová technológia The Interceptor zachytáva odpad v riekach pomocou plávajúcej bariéry, ktorá ho následne smeruje ďalej do systému. Dopravný pás vytiahne odpadky z vody a autonómny systém ich distribuuje do 6 kontajnerov s celkovou kapacitou až 50 metrov kubických. Nová technológia tak dokáže vyzbierať až 50tisíc kilogramov odpadu za deň. Za ideálnych podmienok, teda v závislosti od prúdov, prílivu a miery znečistenia danej rieky, by mohlo byť toto číslo až dvojnásobné. Systém beží na solárnej energii a po naplnení vyšle automatickú správu miestnym operátorom a tí kontajnery vyprázdnia a odpad spracujú v miestnych zariadeniach.

V súčasnosti je nová technológia zavedená na rieke v indonézskej metropole Jakarta a na rieke Klang v Malajzii, ďalšie dve sa plánujú pre Vietnam a Dominikánsku republiku. O technológiu už prejavili záujem v Thajsku, na západnom pobreží USA a v Salvádore.

Dôležité je zabezpečiť, aby sa odpad v oceánoch a riekach neobjavoval vôbec. Prvoradou úlohou je znižovanie spotreby a výroby nepotrebných plastov na jedno použitie, lepšie triedenie a recyklácia a zabezpečovať, aby sa plasty vracali späť do dodávateľského reťazca. V opačnom prípade budeme podobných technológií potrebovať oveľa viac s nikdy sa nekončiacou prevádzkou.

Neziskovú organizáciu The Ocean CleanUp môže podporiť každý

Problém a následné čistenie znečistených oceánov nemôžeme nechávať len na prímorských krajinách. Znečistené rieky a oceány sa týkajú nás všetkých. Všetci spoločne žijeme na jednej planéte, ktorú si musíme chrániť. A keďže najviac odpadu putuje do oceánov z riek, nikdy nevieme, či práve odpad, ktorý sa v nich nachádza, nepochádza z našich končín. Nezisková organizácia The Ocean CleanUP pracuje na výskume a vývoji technológií, ktoré zabezpečujú odstránenie plastového odpadu z našich riek a oceánov. Preto, ak sa rozhodnete pre podporu ich činnosti, navštívte stránku www.theoceancleanup.com/donate.

Zdroj a foto: www.theoceancleanup.com

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky.