Vedci vyvinuli opakovane použiteľnú špongiu určenú na čistenie ropných škvŕn

Na mori sú ropné škvrny mimoriadne nebezpečné. Môžeme povedať, že viac nebezpečnejšie ako na pevnine, pretože sa dokážu šíriť stovky námorných míľ, zasiahnuť široké plochy a ovplyvniť mnohé ekosystémy.

Za najvážnejšiu ropnú škvrnu v histórii ropného priemyslu je považovaná ropná škvrna The Deepwater Horizon. K havárii prišlo 20. apríla 2010 v Mexickom zálive s odhadom až 4,9 milióna barelov ropy uniknutých do mora. Táto katastrofa sa všeobecne považuje za jednu z najškodlivejších environmentálnych katastrôf v americkej histórii, pri ktorej bolo zničených množstvo morských a divo žijúcich biotopov.

Nádej dáva nová špongia

Na Severozápadnej univerzite v Illinois v USA bola vyvinutá nová „inteligentná špongia OHM“ určená na čistenie ropných škvŕn v oceáne. Ako uvádza Univerzita, „tajomstvo špongie spočíva v nanokompozitnom povlaku magnetických nanoštruktúr a substráte na báze uhlíka, ktorý je oleofilný (priťahuje olej), hydrofóbny (odoláva vode) a magnetický.“

Špongia je opísaná ako vysoko porézna a účinkuje selektívnym nasávaním oleja a zároveň je šetrná k voľne žijúcim zvieratám a odoláva vode. Môže absorbovať viac ako 30-násobok svojej hmotnosti v oleji a po vytlačení oleja sa môže viackrát opakovane použiť bez straty účinnosti. Chemický povlak umožňuje ľahkú extrakciu oleja z vody, čo znamená, že tento proces môže zmeniť každú bežnú lacnú špongiu na inteligentnú špongiu.

Špongia absorbuje olej (vľavo) a odoláva vode (vpravo).
Zdroj: Northwestern University, Illinois

„Únik ropy má ničivé a okamžité účinky na životné prostredie, ľudské zdravie a ekonomiku,“ hovorí vedúci pracovník výskumu Vinayak Dravid. „Aj keď je mnoho škvŕn malých a nemusia sa stať hlavnou témou večerných správ, stále hlboko zasahujú do ekosystému a okolitej komunity. Naša špongia dokáže tieto škvrny napraviť ekonomickejším, efektívnejším a ekologickejším spôsobom ako ktorékoľvek zo súčasných najmodernejších riešení,“ dodal.

Vedci testovali špongiu pri použití rôznych druhov olejov, s rôznou hustotou a viskozitou a v rôznych podmienkach. „Naša špongia efektívne pracuje v rôznych a extrémnych vodných podmienkach, ktoré majú rôzne úrovne pH a slanosť,“ uviedol Dravid. Tím tiež pracuje aj na ďalšej špongii, ktorá by dokázala absorbovať prebytočné rozpustené živiny vo vode z priemyselných hnojív a poľnohospodárstva.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko