Skvelá správa. Stroj na čistenie oceánu funguje. Ocean CleanUp zachytil prvý odpad!

Holanďan Boyan Slat mal iba 16 rokov, keď dostal impulzívnu a pre všetkých naivnú myšlienku vyčistiť oceán od plastu. Jeho sen sa 2. októbra splnil a stroj, ktorý navrhol, Ocean Cleanup, naozaj začal zbierať plasty prítomné v takzvanom „veľkom pacifickom koši “.

Veľký pacifický kôš sa nachádza v centrálnej časti Tichého oceánu, medzi Havajom a Kaliforniou. Vyznačuje sa mimoriadne veľkou koncentráciou odpadu v podobe plastov, opustených rybárskych sietí, chemických kalov a ďalších nečistôt. Jeho plocha je trikrát väčšia ako Francúzsko a takmer 33-krát väčšia ako Slovensko.

Ocean Cleanup 001/B dokáže zachytiť veľmi veľké zvyšky ale aj mikroplasty s veľkosťou 1 mm. Jeho mechanizmus je pomerne jednoduchý. Na hladine pláva trubica v tvare písmena U dlhá 600 metrov. K nej je pripevnená sieť, hlboká tri metre, ktorá zachytáva odpad, zatiaľ čo sa pohybuje a je nesená vlnami a vetrom. Na konci je kotva, ktorej účelom je spomaliť stroj a tým umožniť nahromadenie čo najväčšieho množstva odpadu. Zariadenie je vybavené vysielačmi a snímačmi, aby bolo možné oznámiť polohu lodi. Prvý zachytený odpad by sa mal na súš dostať v decembri a následne sa zrecykluje.

Množstvo zlyhaní a kritiky neodradilo Slata od svojho cieľa, ktorý si v roku 2012 stanovil. Minulý rok sa zdalo, že sa môže Ocean Cleanup konečne uviesť do prevádzky, ale zlyhanie si vyžiadalo odloženie. Zhromaždený plast začal unikať z mechanizmu a po ôsmich týždňoch práce tím nedokázal zabrániť jeho návratu do oceánu. Slat tieto prekážky definoval ako „neplánované príležitosti na vzdelávanie “.

A skutočne boli. Teraz, po rokoch skúmania, stroj funguje perfektne a dokonca sa mu podarilo získať dôveru ochrancov životného prostredia zaujímajúcich sa o morský život. Tí sa obávali stretu s podmorskými živočíchmi, ktoré však bez prekážok plávajú pod ním.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky.