Nie je žiadnym prekvapením, že cigarety spôsobujú obrovské znečistenie. Ich ohorky sa nachádzajú prakticky všade. Sú roztrúsené po zelených plochách, chodníkoch, okrajoch ciest, plážach, vodných tokoch… Na celom svete sa ročne vyhodí asi 4,5 bilióna cigariet. Odhadzovanie cigariet len tak na zem či z okna auta je, žiaľ, stále veľmi bežné. Upratovanie všetkých týchto ohorkov však stojí veľké peniaze.
Cigarety naprieč dejinami
Ľudia už tisícročia fajčia alebo žujú tabak. V roku 1800 sa papierové cigarety pripojili k cigarám, fajkám a šňupavému tabaku ako bežné formy spotreby tabaku. Vynález stroja na šúľanie cigariet drasticky zvýšil ich produkciu. V 20. storočí došlo k explózii fajčenia. V roku 1900 vyfajčil dospelý Američan v priemere 54 cigariet ročne. Do roku 1960 sa tento počet vyšplhal na viac ako 4000. Väčšinu tohto obdobia cigaretové filtre neexistovali. Pomaly sa však začali prejavovať zdravotné dopady fajčenia.
Nebezpečenstvo odhalené
Od konca tridsiatych rokov minulého storočia začali edci spájať cigarety s rizikami pre zdravie. V roku 1957 prvýkrát verejne vyhlásili súvislosť medzi fajčením a rakovinou pľúc. Tabakové spoločnosti sa snažili nájsť riešenia, jedným z nich boli cigaretové filtre. Koncom 50. rokov predaj filtrovaných cigariet predbehol predaj nefiltrovaných cigariet. Tabakové spoločnosti skúšali rôzne filtračné materiály, ako je bavlna, drevené uhlie a potravinársky škrob, až sa dostali k plastovému vláknu, nazývanému acetát celulózy, ktorý je dodnes preferovaným polymérom.
Čo je v cigaretovom filtri?
Môže to síce vyzerať ako bavlna, ale 98 percent cigaretových filtrov je vyrobených z plastových vlákien. Nie sú biologicky rozložiteľné ani odbúrateľné. Hoci sa cigarety prirodzene nerozkladajú, môžu im pomôcť poveternostné podmienky, ako je dážď a slnko. Trvá to však dlho. Počas jednej štúdie sa ohorok sledovanej cigarety po dvoch rokoch rozložil len na 38 percent. Stále si však veľa fajčiarov myslí, že ohorky sú už v dnešnej dobe biologicky odbúrateľné. Filtrom trvá roky, kým sa rozložia, a aj keď sa rozložia, tak na malé kúsky plastu, nazývané mikroplasty, ktoré predstavujú čoraz väčšie nebezpečenstvo, nielen v oceánoch.
Fakt: Každý filter z vyfajčenej cigarety obsahuje 15 000 mikroplastových vlákien.
Čo všetko cigaretový odpad znamená pre životné prostredie?
V prvom rade je toxický. Keď sa ohorky cigariet dostanú do životného prostredia, uvoľňujú množstvo chemikálií, z ktorých najmenej 250 je známych ako škodlivých a 69 je karcinogénnych. Ide o nebezpečné chemikálie – ako napríklad arzén (používaný na zabíjanie potkanov) a olovo, ktoré môžu kontaminovať vodu. Môžu tiež otráviť ryby, ako aj zvieratá, ktoré ohorky cigariet zjedia. Morské živočíchy si ich tiež môžu pomýliť s potravou, pretože vyzerajú ako kúsok jedla na morskej hladine. Terénni výskumníci často nachádzajú ohorky v telách mŕtvych morských vtákov, korytnačiek, rýb či delfínov. Nepriamo ich však jeme aj my, pretože keď sa ohorky pomaly rozkladajú v pôde, sú prijímané rastlinami, a tak potenciálne skončia v potravinovom reťazci. Nedávna štúdia dokonca zistila, že ohorky cigariet bránia i rastu samotných rastlín.
Fakt: Jeden cigaretový ohorok dokáže kontaminovať až 1000 litrov vody!
Sú elektronické lepšie?
Nie. Dokonca zhoršujú problém znečistenia, pretože sú z veľkej časti vyrobené z plastu. Je to len iná forma tej istej nástrahy. Priemerná elektronická cigareta má krátku životnosť a často sa nahrádza novšou, efektívnejšou verziou skôr, ako prestane fungovať. Priemerná batéria elektronickej cigarety vydrží pri bežnom používaní približne len 6-8 mesiacov. Zatiaľ čo náplň je teraz vymeniteľná, spočiatku bola celá mašinka na jedno použitie a putovala rovno do odpadu. E-cigarety sú vnímané ako nebezpečný odpad (tiež ako elektronický odpad) a ich vplyv na životné prostredie sa ešte len začína skúmať. Výrobcovia elektronických cigariet neposkytujú spotrebiteľom dostatočné usmernenie o tom, ako likvidovať použité zariadenia, alebo ich časti, a neexistujú žiadne nádoby ani špecifické procesy.
Riešenia?
V súčasnosti neexistuje žiadna uskutočniteľná alternatíva k acetátu celulózy pre filtre. Čo sa týka elektronických cigariet, ich prerobenie tak, aby používali menej alebo žiadne plasty, by bolo drahým krokom, ktorý spoločnosti, ako sa zdá, zatiaľ nezvažujú. Je nevyhnutné zabezpečiť aspoň to, aby ohorky cigariet našli cestu do odpadkového koša alebo do recyklačného zariadenia. Hádzanie ohorkov na zem sa však javí ako spoločensky akceptované. To je problém, ktorý si vyžaduje urýchlenú zmenu! Cigaretové ohorky patria do koša, nikdy nie na zem ani do prírody. Fajčiari by mohli zvážiť nosenie si vlastných vrecúšok na zber tohto odpadu. Aj vy ich môžete k tomu povzbudiť a pripomínať im nebezpečenstvo fajčenia. Aj keď málokto to chce počuť…
Na záver niečo na zamyslenie: Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie stojí fajčenie každý rok svet viac ako 8 miliónov ľudských životov, 600 miliónov stromov, 200 000 hektárov pôdy, 22 miliárd ton vody a 84 miliónov ton CO2.