V jednote je sila: Vybrali sme pre vás TOP 15 najzaujímavejších Guinessových rekordov z oblasti ekológie

Ľudia radi prekonávajú rekordy. Dokonca sú nimi tak posadnutí, že sa ich snažia dosiahnuť v akejkoľvek možnej oblasti. Niektoré rekordy sú však dobré pre prírodu a zachránili tisíce životov alebo pomohli k udržateľnosti na stovky rokov. 13. novembra si pripomíname Deň Guinnessových svetových rekordov. Aké neuveriteľné kúsky sa podarili ľuďom v EKO sektore? Čítajte ďalej a dozviete sa.

1. Najviac vysadených stromov za hodinu (na viacerých miestach)

Stromy sú pre nás veľmi dôležité: vytvárajú kyslík, ukladajú uhlík, stabilizujú pôdu a poskytujú nám nástroje a materiály na rôzne výrobky. Podujatie organizácie TreeVolution: Greening MindaNOW (Filipíny) dňa 26. septembra 2014  spojilo 122 168 ľudí, ktorí na 29 miestach po celých Filipínach vysadili 2 294 629 stromov. Boli tu vysadené stromy kaučukové, kakaové, kávovníkové, mahagónové, rôzne ovocné a iné pôvodné filipínske druhy. Sustainable Forestry Initiative Inc. (SFI) a jej severoamerickí partneri dosiahli nový svetový rekord vysadením 202 935 stromov za hodinu na viacerých miestach, čím vytvorili nový svetový rekord.

2. Najväčšia loď na solárny pohon

Globálna energetická kríza je v súčasnosti veľmi živou témou a vedci vymýšľajú nové spôsoby, ako uspokojiť svetové potreby elektrickej energie. Tûranor PlanetSolar (tiež známy ako PlanetSolar) založený švajčiarskym prieskumníkom Raphaelom Domjanom, je najväčšou loďou na svete so solárnym pohonom. Toto plavidlo bolo spustené na vodu 31. marca 2010. Tûranor PlanetSolar je dlhý 31 metrov,  35 metrov s vysunutými klapkami. Má 15 metrový nosník (23 metrový s klapkami) a výtlak 85 ton. Solárne panely pokrývajú 537 m2 hornej paluby katamaránu, čo umožňuje plavidlu bežať výlučne na solárnu energiu.

3. Najviac fliaš recyklovaných psom

Recyklácia pomáha znižovať množstvo odpadu, čo vedie k tomu, že zaberá menej miesta a dostane šancu na ďalšie spracovanie. V Guinnessovej knihe rekordov z roku 2011 je labrador menom Tubby, ktorý zbieral vyhodené plastové fľaše. Tubby pomohol Sandre Gilmore z Pontnewyddu v Torfaen, recyklovať odhadom 26 000 plastových fliaš za posledných šesť rokov tak, že ich zbieral na svojich každodenných prechádzkach a priniesol majiteľke. Šikovný, čo poviete?

Ilustračný obrázok

4. Najväčšie objatie stromu

21. marca 2017 4 620 ľudí demonštrovalo svoju lásku k stromom tým, že sa k nim hromadne pritúlilo. Udialo sa to na JNTBGRI v Thiruvananthapurame (v Indii), na podujatí organizovanom spoločnosťou Asianet News Network Pvt. Ltd. Táto milá aktivita sa uskutočnila pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov Organizácie Spojených národov s cieľom zvýšiť povedomie o hodnote stromov a lesov. Témou podujatia bolo heslo:  „Môj strom, môj život“.

5. Najviac plechoviek vyzbieraných za jeden mesiac

V období od 1. do 31. októbra 2010 spoločnosť Collect-a-Can v Južnej Afrike zhromaždila 2 656 284 oceľových plechoviek s hmotnosťou 82 929 kg. V Collect-a-Can vyskúšali tento rekord prvýkrát v roku 2007 a odvtedy ho dvakrát prekonali. V októbri usporiadali školy po celej krajine zbierky na podporu recyklácie v Južnej Afrike.

6. Najviac stromov vysadených za hodinu (na jednom mieste)

Bhután prekonal svetový rekord vo výsadbe stromov na jednom mieste. Za jednu hodinu to bolo až 49 672 kusov. Vláda himalájskeho kráľovstva kladie veľký dôraz na ochranu životného prostredia.

7. Najzelenšie mesto

Mesto Masdar, v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, bolo vytvorené britskou architektonickou firmou Foster & Partners, ako prvé mesto na svete s nízkymi emisiami uhlíka a minimálnou produkciou odpadu. Primárny zdroj energie pochádza z obnoviteľných zdrojov a recykluje väčšinu svojho odpadu. Komunita uprednostňuje elektrické, hybridné a samojazdiace podzemné vozidlá, takže odhadovaných 50 000 obyvateľov má nízku uhlíkovú stopu.

zdroj: freepik.com

8. Najväčšia socha z plastových tašiek

68 000 plastových tašiek v tvare chobotnice tvorí najväčšiu inštaláciu na svete vyrobenú z plastových tašiek. Počas súťaže National Youth EnvirOlympics Challenge, v Singapure 20. a 21. apríla 2012, viac ako 200 študentov pomohlo postaviť túto “sochu” pre výkonný výbor mládeže komunitného centra Ci Yuan (Singapur).

9. Veterná elektráreň s najvyššou kapacitou

Veterná elektráreň Jiuquan v provincii Gansu (v Číne) má kapacitu 5,36 gigawattu (v prevádzke od roku 2012). Predpokladá sa jej rozšírenie a dosiahnutie celkovej kapacity 20 GW. Ide o najväčšiu veternú farmu na svete a od roku 2012 je držiteľom Guinnessovho svetového rekordu veternej farmy s najväčšou kapacitou.

10. Najväčšia solárna elektráreň

Najväčšia solárna elektráreň sa nachádza v Maroku, v slnečnom komplexe Noor Ouarzazate. Zariadenie s výkonom 510 MW postavilo konzorcium, ktoré zahŕňalo ACWA Power (SAU), Sener (ESP), SEPCO (CHN), a bolo vytvorené v troch fázach. Najprv sa v roku 2016 spustila sekcia s názvom Noor I, v januári 2018 Noor II a v decembri 2018 III. Ďalšou oblasťou závodu – Noor IV – je konvenčné fotovoltaické pole.

11. Najviac vyzbieraných plastových fliaš za 12 hodín

Vedeli ste, že recykláciou jednej plastovej fľaše ušetríte dostatok energie na napájanie žiarovky minimálne na tri hodiny? Organizácie BBMP, Go Native, Ramakrishna Ganesh, Namma Nimma Cycle Foundation a Let’s Be The Change (India) vyzbierali ohromujúce množstvo 33 355,55 kg plastových fliaš iba za 12 hodín! Spoločné recyklačné podujatie prekonalo svetový rekord v počte vyzbieraných plastových fliaš na recykláciu za 12 hodín. Konalo sa v Bangalore, v Indii 2. októbra 2018.

12. Najväčšia organizácia na ochranu životného prostredia

WWF – World Wide Fund For Nature sa od svojho oficiálneho založenia a registrácie ako charitatívna organizácia (11. septembra 1961) stala najväčšou a najskúsenejšou nezávislou ochranárskou organizáciou na svete, s približne 5 miliónmi podporovateľov po celej planéte. WWF je globálna sieť, ktorá funguje vo viac ako 90 krajinách vrátane Slovenska.

13. Najväčšia socha zo slamiek

Projekt upozornil na znečistenie plastmi a zdôraznil potrebu ekologickejších alternatív. Kanadský umelec Von Wong vytvoril obrovskú plastovú sochu vyrobenú z recyklovaných plastových slamiek, a tak 22. januára 2019 prekonal doterajší rekord z mesta Ho Chi Minh city. Samotná socha merala 3,3 m na výšku, 8 m na dĺžku a 4,5 m na šírku. Inštalácia mala tvar vlny, čím symbolicky pripomenula množstvo plastov, ktoré končí v oceánoch.

14. Najväčší hmyzí hotel

Keď hovoríme o ekologickejších alternatívach a ochrane životného prostredia, nemôžeme zabudnúť na samotný ekosystém – vrátane zvierat. Highland Titles, prírodná rezervácia so sídlom v Škótsku, 28. marca 2022 postavila najväčší hmyzí hotel s rozlohou 199,9 metrov kubických v škótskom Durore. Hmyzí hotel je umelo vytvorená stavba, ktorá poskytuje úkryt hmyzu. Stavba sa začala v septembri 2021 a jej dokončenie trvalo približne 6 mesiacov so základným tímom štyroch ľudí, pričom hotel bol postavený zo smreka sitkanského, tehál, bambusových prútov, drevnej štiepky, lesnej kôry a iných prírodných zdrojov.

15. Najväčšie upratovanie pod vodou

Na oslavu 50. výročia Dňa Zeme zorganizoval Discovery Taiwan masívne čistenie oceánov, čím 15. augusta 2020 prekonal rekord v počte účastníkov upratovania pod vodou za 12 hodín s 558 účastníkmi. Tento pokus sa uskutočnil s cieľom podporiť povedomie o dôležitosti znižovania plastového odpadu a tiež s výzvou pre verejnosť, aby sa zapojila do čistenia pod hladinou a na pláži. Kampaň mala názov „Začnite s jednou vecou“.

My, ako ľudské bytosti môžeme urobiť veľa, aby sme zlepšili naše životné prostredie. Najmä, keď sa spojíme a konáme tak viacerí. Každý deň môžeme pomôcť našej planéte malými gestami. Pripomeňte si, koľko toho dokázal “len” samotný psík z nášho článku. Nemusíte hneď prekonať Guinnessov rekord, ale čo takto prekonať samých seba a svoje limity?

Zdroj: stránky guinnessworldrecords.com
Titulný obrázok: freepik.com