Slávite Deň matiek? Okrem svojej mamy nezabudnite aj na našu spoločnú matku – Matku prírodu!

Matka príroda je niekto, bez koho nemôžeme žiť, ale ako všetky matky, aj ju pravdepodobne berieme až príliš za samozrejmosť. Takže by sme si mohli nájsť čas na jej oslavu, aspoň prečítaním tohto článku a uvedomením si, aká je pre nás naša Zem nenahraditeľná. Predstavte si ju ako osobu (preto píšeme Matka príroda, s veľkým písmenom) a nezabudnite jej vo svojich myšlienkach za všetko poďakovať.

1. Krása Matky prírody

Príroda je taká krásna, že máme často pocit, že žijeme v umeleckej galérii. Matka príroda je plná úchvatných krajín a dala nám niektoré z najkrajších stvorení na Zemi. Venovala nám tiež niektoré z najkrajších stromov, kvetov, oceánov, krajiniek. Alebo taká polárna žiara, nádherné tancujúce svetlá, ktoré fascinujú ľudí už po stáročia. Zastavte sa pri východe alebo západe slnka, ktorými nás obdarúva každý jeden deň. Matka príroda je viac než len zdroj potravy, paliva a prístrešia. Je tiež zdrojom krásy.

2. Matka Príroda prináša kreativitu

Kvalitné trávenie času v prírode vždy podnietilo kreativitu a inovácie. Matka príroda nikdy nie je statická, neustále sa mení a vyvíja, čo nám umožňuje čerpať nové nápady, keď s ňou trávime čas. Ak máte tvorivý blok, ktorý v určitom okamihu zažijeme všetci, pobyt v prírode vám určite pomôže získať prílev nových nápadov. Izbové rastliny a kvety tiež môžu podporiť kreativitu, napríklad na pracovisku. Podľa výskumu, ktorý uskutočnila univerzita A&M v Texase, môže rastliny na pracovisku za zvýšenie kreativity o viac ako 15 %. Matka príroda je nekonečným zdrojom inšpirácie.

zdroj: freepik.com

3. Matka príroda nás kŕmi každý deň

Matka príroda nám poskytuje všetko jedlo, ktoré potrebujeme, a preto si zaslúži našu úctu. Bez každodenného chleba, bez tých všetkých kulinárskych pôžitkov by bol náš život nemožný. Dáva nám všetko, čo udržuje náš život: jedlo, vodu a vzduch. Každý deň by sme jej mali poďakovať za to, že je k nám taká láskavá, že nám poskytuje všetky tieto veci, ktoré sú potrebné na prežitie.

4. Matka príroda nám poskytuje domov

Matka príroda nám poskytuje všetko, čo potrebujeme na vybudovanie nádherného a rozmanitého prostredia v tých najvýnimočnejších krajinách. Či už je to púšť, aljašská tundra alebo svetlá veľkomiest. Pre každého je tu niečo.

5. Matka príroda nediskriminuje

Matka príroda víta každého a všetko. Nesúdi, nediskriminuje, otvára náruč všetkým. Je tu priestor a miesto pre každého. Sú tu lesy mierneho pásma a vyprahnuté púšte, tropické dažďové pralesy a ľadovce a ešte oveľa viac. A každé z týchto prostredí má svoj jedinečný súbor rastlín, zvierat a dokonca aj typov počasia.

6. Matka príroda prináša šťastie

Matka príroda prináša do života ľudí šťastie, krásu a radosť. Spomeňte si na chvíle, keď ste videli krásny západ alebo východ slnka a cítili ste sa šťastní. Matka príroda je niečo, z čoho sa môžeme v našich životoch tešiť, a to v každom ročnom období.

7. Matka príroda prináša mier

Matka príroda mnohým ľuďom prináša mier. Pobyt v prírode prináša chvíle pokoja, najmä pre ľudí, ktorí žijú v mestských oblastiach, kde môže byť veľa hluku a chaosu. Príroda poskytuje pocit pokoja. Pomáha aj v boji s depresiou. Štúdie ukazujú, že pobyt v prírode, len 20 minút denne, môže pozitívne ovplyvniť vaše duševné zdravie a pohodu, dodá vám viac prirodzenej energie, lepšiu náladu a nižšiu úroveň úzkosti a stresu. Profesor na Univerzite Chiba, Yoshifumi Miyazaki, v Japonsku skúmal účinky lesného kúpeľa na stres. Zistil, že uvoľnená prechádzka lesom znižuje o 12,4% stresový hormón kortizol v porovnaní s prechádzkou mestom. Účastníci tejto štúdie tiež uviedli, že vo všeobecnosti pociťovali nižšiu úzkosť a mali lepšiu náladu.

zdroj: freepik.com

8. Matka príroda nemá filtre

Jednou z najlepších vecí na Matke prírode je, že nemá filter. Na rozdiel od našich perfektne spracovaných instagramových príspevkov a fotiek v stories, nemá žiadny filter, je krásna a autentická. Poskytuje prestávku od falošných kanálov a účtov, pri ktorých každý deň trávime hodiny. Keď sa na ňu pozriete, vidíte presne to, čím je, je v nej neprekonateľná autenticita.

9. Matka príroda spája ľudí

Matka príroda má svoj spôsob, ako spájať ľudí, aj keď je to len na jeden deň. Celý svet oslavuje Deň matiek a mnohé kultúry majú svoje vlastné tradície, ktorými si uctievajú postavu matky vo svojom živote. Máme to šťastie, že žijeme na Zemi a užívame si všetko, čo nám ponúka.

10. Matka príroda je obetavá

Matka príroda sa o nás, deň čo deň, stará a nič za to nežiada. Niekedy si musíme pripomenúť, že Matka príroda je dôvodom, prečo máme kyslík na dýchanie, jedlo na jedenie a vodu na pitie.

Naša planéta čelí viacerým environmentálnym krízam, od klimatických zmien a odlesňovania až po znečistenie a stratu biodiverzity. Dôsledky týchto problémov sú ďalekosiahle a ovplyvňujú nielen životné prostredie, ale aj ľudské zdravie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, environmentálne riziká predstavujú 23 % všetkých úmrtí na celom svete, zatiaľ čo OSN odhaduje, že až 1 miliónu druhov hrozí v najbližších desaťročiach vyhynutie.

zdroj: freepik.com

Ako jednotlivci sa môžeme cítiť bezmocní tvárou v tvár takýmto skľučujúcim výzvam. Každá akcia sa však počíta a my môžeme dosiahnuť zmenu prijatím udržateľných návykov, podporou ekologických iniciatív a presadzovaním politík, ktoré uprednostňujú blaho planéty.

V tento Deň matiek skúste pomôcť vytvoriť čistejší a zelenší svet napríklad výsadbou stromov vo svojom okolí. Vyberte si jednu oblasť vo svojom živote, ktorú zlepšíte a pomôžete tak Matke prírode aj sebe. Nápadov je neúrekom, prinášame Vám ich každý týždeň v našich článkoch 🙂