Koniec roka na dosah a neurobili ste dosť pre seba a životné prostredie? Prečítajte si zoznam vecí, ktoré ešte stihnete

Do konca roka zostáva už len jeden mesiac, a to vás privádza k zamysleniu sa, čo ste za tento rok stihli, a čo už asi nedokážete dokončiť. Pamätáte si ešte náš článok o novoročných predsavzatiach? Nezúfajte, ak ste nestihli všetko, mesiac je stále dosť na to, aby ste minimálne začali, zmenili svoje návyky, a tak pomohli nielen sebe, ale aj životnému prostrediu. Tu je 10 nápadov na to, čo ekologické ešte stihnete urobiť do konca roka. Vyberte si z nich aspoň 5 a hneď budete mať zo seba lepší pocit.

1. Vyčistite svoje okolie

Pohybu je na jeseň menej, a tak vám padne vhod upratovanie sídliska, zbieranie odpadu z miestnych brehov riek, parkov a komunitných oblastí. A so správnou skupinou priateľov to môže byť aj zábava. Takže sa poriadne oblečte, nasaďte si hrubé rukavice, pevné čižmy a pustite sa do upratovania! Zavolajte aj známych a rodinu a uvidíte, čoho všetkého ste schopní. Chcete zábavu? Malá priateľská súťaž ešte nikdy nikomu neublížila (snáď), a preto dajte dohromady zábavné odmeny na ocenenie tých najšikovnejších, ktorí vyzbierajú najviac odpadkov. Súťaž môžete okoreniť o kategóriu “najpodivnejšie nálezy”.

2. Choďte von a užívajte si Matku Zem

Strávte pokojný čas vonku pri aktivite, ktorú máte radi. Zamierte do tichej lokality lesa a nájdite si pohodlné miesto na sedenie (prineste si teplú deku alebo svoj meditačný vankúš) a usaďte sa do lotosovej pozície alebo čohokoľvek, čo je pre vás pohodlné (môžete aj stáť), aby ste mohli naplno precítiť zvuky a vône prírody. Vdýchnite liečivú energiu a vibrácie prírodného sveta a vydýchnite všetko, čo vás ťaží. Robte to tak dlho, ako len chcete – už 5 minút meditácie môže urobiť zázraky pre váš stav mysle. Najmä v tomto hektickom, predvianočnom období. Aj keď toto priamo nepomáha životnému prostrediu, trávenie času v prírode je skvelý spôsob, ako si začať budovať vzťah s našou planétou.

zdroj: freepik.com

3. Podporte miestneho farmára

Navštívte miestny farmársky trh. Nielenže podporíte podnikateľov vo vašej oblasti, ale nákupom u miestnych znížite uhlíkovú stopu, pretože preprava potravín (letecky, po súši či po mori) znamená spaľovanie vyčerpateľných fosílnych palív. Garantujeme vám, že jedlo bude aj čerstvejšie, chutnejšie, udržateľnejšie a oveľa výživnejšie. Bonus: podporou miestnych farmárov podporíte aj miestnu ekonomiku, z čoho máte úžitok vy, aj vaša komunita. Nezabudnite, že med, kapustu, hríbiky a čokoľvek iné na váš vianočný stôl, pôjdete nakúpiť od domácich predajcov.

4. Usporiadajte swap (výmenu)

Máte nepotrebné outdoorové vybavenie, hračky alebo oblečenie, ktoré plánujete vyhodiť? Usporiadajte susedskú výmenu alebo swap medzi priateľmi. Je to skvelý spôsob, ako nájsť nový domov pre veci, s ktorými sa chcete rozlúčiť. Takto znížite množstvo odpadu a svojím nechceným majetkom nezaplníte skládku. Môžete vyzvať svojich priateľov, aby aj oni priniesli svoje veci na výmenu a možno si ulovíte nejaký pekný kúsok, ktorý potom môžete darovať na Vianoce. Nie je na tom nič zlého darovať vec z druhej ruky. Konečne by sa z toho mala stať úplne prirodzená vec, vzhľadom na to, ako sme zahrabaní v odpadkoch.

5. Poupratujte

Nie je lepší čas na veľké upratovanie ako pred Vianocami. Samozrejme, používajte vždy čistiace prostriedky šetrné k životnému prostrediu. Zbavte sa nepotrebného oblečenia, kníh, nábytku, domácich spotrebičov, pre ktoré už nemáte využitie a darujte ich ľuďom v núdzi. Taktiež vytrieďte svoj elektronický odpad, odneste vybité baterky na zberné miesta, pokazené spotrebiče na zberný dvor. Budete sa čudovať, koľko voľného miesta vám zostane. Aspoň budete mať kam umiestniť vianočný stromček.

zdroj: freepik.com

6. Šetrite energie

Keď sa sprchujete a čakáte na teplú vodu, dajte si pod sprchovú hlavicu alebo kohútik vedro a takto počkajte, kým sa voda zohreje na požadovanú teplotu. Túto vodu potom použite napríklad na vaše izbové rastliny. Svetlá majte vypnuté, keď je vonku jasno, či už je to päť minút, hodinu alebo celý deň – ušetríte energiu aj peniaze. Nesvieťte zbytočne v miestnostiach, v ktorých sa nenachádzate. To isté platí pre kúrenie. Odpojte všetky spotrebiče, keď ich nepoužívate. Keď si osvojíte tieto návyky, hoci aj na konci roka, stále môžete veľa ušetriť počas tejto zimnej sezóny.

7. Zaveďte do svojej rutiny udržateľné návyky

Či si to uvedomujeme alebo nie, všetci máme svoje vlastné zvyky a rituály, ktoré vykonávame každý deň – a niektoré z nich nemusia mať najlepší vplyv na životné prostredie. Pozrite sa bližšie na svoje každodenné návyky a zistite, ktorým z nich by mohla prospieť malá udržateľnosť. Možno máte radi extra dlhé ranné sprchy, zvážte ich skrátenie o pár minút alebo použite chladnejšiu vodu. Môže vám to pomôcť ušetriť a znížiť váš účet za energie. Prípadne, ak máte tendenciu vyhadzovať veľa jedla na konci týždňa, skúste si pripraviť menšie porcie alebo zmraziť zvyšky, aby ste znížili plytvanie potravinami. Existuje mnoho spôsobov, ako robiť udržateľnejšie rozhodnutia v každodennom živote, stačí len sledovať svoje návyky a pokúsiť sa ich zlepšiť.

8. Hľadajte ekologické možnosti

Používanie jednorazových plastov má negatívny vplyv na zdravie našej planéty. Ich obmedzenie je jedným zo spôsobov, ako môžeme urobiť naše domovy ekologickejšie a udržateľnejšie. Začnite s používaním menšieho množstva plastových vrecúšok a rôznych plastových obalov. Netýka sa to len tašiek na nákup a jednorazových fliaš. Napríklad aj mnohé bežné čistiace prostriedky pre domácnosť sú plné toxických chemikálií, ktoré sú rovnako škodlivé pre životné prostredie ako pre baktérie, ktoré ničia. Dobrou správou je, že namiesto nich môžete použiť množstvo ekologických čistiacich prostriedkov v trvalo udržateľných obaloch. A kým budete vymieňať čistiace prostriedky, pozrite sa aj na svoje mydlá, šampóny a iné kozmetické produkty. Vaše telo si zaslúži rovnakú starostlivosť ako planéta a našťastie dnes už ľahko nájdete produkty, ktoré vám pomôžu postarať sa o oboje šetrne.

zdroj: freepik.com

9. Znížte konzumáciu mäsa

Dajte si záväzok, že znížite množstvo mäsa, ktoré zjete. Mäsový priemysel je veľkým vinníkom pri odlesňovaní Amazonského pralesa a tiež masívnym producentom metánu, skleníkového plynu, ktorý je dokonca horší ako oxid uhličitý. Chov dobytka pre ľudskú spotrebu je najväčším prispievateľom skleníkových plynov, znečistenia vody a degradácie pôdy na planéte. Vedeli ste, že viac ako 90 % všetkých amazonských dažďových pralesov vyrúbaných od roku 1970 sa využíva ako pastviny na chov dobytka? Znížením množstva spotrebovaných živočíšnych bielkovín môžeme drasticky spomaliť postup klimatických zmien. Ak dokážete urobiť aspoň jeden deň v týždni bezmäsitý, môžete výrazne znížiť svoj vplyv na životné prostredie.

10. Zapíšte si EKO ciele na budúci rok

Posledný mesiac v roku je pre nás skvelou príležitosťou zamyslieť sa nad našou vlastnou uhlíkovou stopou a pouvažovať o spôsoboch, ako môžeme každodenne znižovať svoj vplyv na životné prostredie. Všetci ste už počuli o novoročných predsavzatiach, ale čo predsavzatia vo vzťahu k planéte? Vytvorte si zoznam s niektorými krátkodobými a dlhodobými cieľmi alebo si zapíšte niektoré ekologické nápady do denníka, ktoré vás inšpirujú, aby ste sa budúci rok správali k životnému prostrediu lepšie.

Existuje mnoho spôsobov, ako pomôcť chrániť životné prostredie. Znížením spotreby plastov, kompostovaním, výsadbou stromov, miestnym a udržateľným nakupovaním, využívaním verejnej dopravy alebo spolujazdy a účasťou na čistení svojho okolia môžete dosiahnuť zmenu. Je to len niekoľko príkladov jednoduchých aktivít, ktorými môžete prispieť k zdraviu našej planéty ešte v tomto roku. Malé veci, ktoré robíme každý deň, nám pomáhajú podnikať kroky smerom k ekologickejšiemu životu.

Krásny december všetkým z nášho EkoReštart magazínu a dúfame, že tieto jednoduché aktivity vás inšpirujú nielen po zvyšok tohto roka, ale aj v tých nasledujúcich.

Titulný obrázok: freepik.com