Sviatok Všetkých svätých sa nezadržateľne blíži a o chvíľu sa možno aj vy zastavíte pri hroboch a zaspomínate si na tam svojich blízkych. Spomienka na zosnulých je pre nás dôležitá. Hľadáme symboly, ktoré vyjadria, akí dôležití sú pre nás naši blízki, ktorí odišli do večnosti. Cintoríny zapĺňame sviečkami, kvetmi a rôznymi dekoráciami. To všetko na jednej strane vytvára jedinečnú atmosféru, ale na druhej strane, ako pri každom sviatku, to zvykneme prehnať.
Jednoduchosť je cesta
S blížiacimi sa dušičkami sa téma ekológie na cintorínoch opäť vracia. Každý rok po týchto sviatkoch zostanú v kontajneroch tony odpadu. Plastové vence, umelé kvety, sviečky… Cintoríny sa doslova topia v plastoch. Prinášame ich s nádejou, že vydržia dlhšie ako prírodné dekorácie, no ich efekt často hraničí až s gýčom. Nakupujeme príliš veľa, využívame akcie, ktoré pre nás trh pripravil, bez toho aby sme o tom príliš uvažovali. Tento rok je príležitosťou na spomalenie. Urobte zmenu a využite prírodné materiály a dekorácie, ktoré rešpektujú filozofiu zero-waste. Životné prostredie ocení tiež minimalizmus a jednoduchosť. Výzdoba nemusí pokrývať celý hrob, ako to bolo doteraz. Dôležitá je symbolika. Je vhodný čas uvedomiť si, že dôležitejšia ako naša pompézna výzdoba a dekorácie je naša prítomnosť a to, čo máme na srdci. Namiesto umelých kytíc a sviečok skúste pripraviť niečo špeciálne: prírodnú dekoráciu, do ktorej vložíte celé svoje srdce. Na prípravu takejto ozdoby vám postačia poklady z lesa a prírodné či recyklované materiály. Do spoločného projektu môžete zapojiť celú rodinu. Ručne vyrábané dekorácie sa môžu stať novou tradíciou vašej rodiny.
Ako pripraviť udržateľnú dekoráciu?
Stačí napríklad priniesť z lesa spadnutý kmeň stromu, trochu ho očistiť a pomocou drôtu na neho pripevniť čerstvo rezané alebo sušené kvety, zelené vetvičky, gaštany, šišky, prípadne jesenné lístie. Môžete sem umiestniť aj plátky citrusov či škoricové tyčinky. Ručne vyrobená dekorácia bude nielen pekne vyzerať, ale vám dá aj pocit zadosťučinenia. Na hrob môžete priniesť aj prútený košík alebo kvetináč plný živých kvetov. Na výrobu takejto dekorácie vám postačí črepník s vresom, ktorý vložíte do prútia. Môžete sa vrátiť do minulosti, kedy boli typickou ozdobou chryzantémy v hlinených nádobách a hroby zdobili smrekové konáre. Skvele poslúžia aj ľalie, ktoré sú rovnako farebné a krásne. Zaujímavým nápadom je vyrobiť sušené kompozície, ktoré budú vyzerať dobre po dlhú dobu. Náhrobok môžeme osadiť aj vždyzelenými rastlinami (napríklad brečtan) – v zime nezhadzuje listy, takže bude zdobiť hrob po celý rok. Rastliny môžu byť zasadené priamo do zeme alebo do veľkého kvetináča.
Sviečkami šetrite
Zapaľovanie ohňa na pohrebisku má svoje korene v pohanskej tradícii. Verilo sa v očistnú silu ohňa a že svetlo pomáha zosnulému nájsť správnu cestu do neba. Odtiaľ pochádza zvyk pálenia sviečok na hroboch. Ak to robievate aj vy, položte na hrob jednu symbolickú sviečku, najlepšie sklenenú, naplnenú organickým voskom, ktorá sa dá potom recyklovať. Namiesto kúpených lampášov si môžete vyrobiť vlastné, z pohárov na zaváranie. Postačia vám hrubé šnúrky. Pohár natrite prírodným lepidlom a omotajte okolo neho ľanovú šnúrku (stačí do polovice) a dnu vložte prírodnú sviečku.
Dá sa to aj inak
- Zasaďte strom. Samozrejme na vlastnom pozemku. Vyberte si obľúbený strom zosnulého alebo taký, pri ktorom si na danú osobu vždy spomeniete. Pridajte lavičku, a tak vytvoríte posvätný priestor na pripomínanie si svojho milovaného.
- Vezmite peniaze, ktoré by ste minuli na spomienkové dekorácie, a namiesto toho ich darujte charitatívnej organizácii alebo inej organizácii, ktorá bola dôležitá pre vášho zosnulého.
- Napíšte list. Poďakujte svojim blízkym za ich prínos pre váš život. Povedzte im, ako vám chýbajú, poproste o odpustenie, ak to tak cítite. List prineste na hrob, alebo ho spáľte.
Nenoste nič
Nie krásna výzdoba, ale vaša modlitba (ak ste veriaci) a spomienka je tým najdôležitejším. Netreba za sebou zanechať nič, okrem svojej lásky. Zosnulí žijú stále vo vašich srdciach, pokiaľ na nich spomínate. Hroby vašich blízkych nemusia byť zaplnené dekoráciami, dôležité je, aby vás sprevádzali v myšlienkach a spomienkach, ktoré odovzdáte aj ďalším generáciám. Sadnite si doma s rodinou, uvarte si čaj, vytiahnite staré albumy, spomeňte si na svojich blízkych, s úsmevom, s radosťou, s láskou…
Na čo by ste mali pamätať tento rok na cintoríne?
- Triedenie odpadu – Dbajte na to, aby smeti putovali do správnych nádob. Oboznámte sa s pravidlami, ktoré platia vo vašej obci. Ak vyhodíte napríklad starú chryzantému, ktorá je v črepníku, musíte ju od neho oddeliť. Črepník zvlášť, rastlina zvlášť a ak bola vo fólii, separujte aj tú. Ak na cintoríne nenájdete nádoby na vytriedenie odpadu, zoberte si odpad so sebou a vytrieďte ho doma do vlastných nádob.
- Prírodné dekorácie – Počas prechádzky v lese si nazbierajte zopár vetvičiek ihličia, jarabinu, hloh či opadané lístie. Využiť môžete aj trávu, šišky a kvety – stačí všetko upraviť do venca alebo kytice a vytvoriť tak krásnu a prirodzenú dekoráciu.
- DIY sviečka – Vložte sójovú sviečku do zaváraninového pohára a naplňte ho kamienkami, gaštanmi alebo šiškami. Ozdobte šnúrkou a malými smrekovými vetvičkami.
- Nie chemikáliám – Čistiace prostriedky, ktoré používame na cintoríne, stekajú do pôdy a prenikajú do podzemných vôd. Oplatí sa používať iba prírodné čistiace prostriedky, napríklad ocot, sódu…
- Nakupovať lokálne – Vyberte si kvety od miestnych predajcov, ktoré nie sú dovážané zo vzdialených krajín a nevyžadujú použitie veľkého množstva pesticídov.
- Recyklujte – Ak sa rozhodnete pre umelé kvety, vezmite si ich po sviatkoch domov, pokúste sa ich opraviť a použite ich aj na budúci rok.
Ľudská nátura je, žiaľ, častokrát taká, že nás tlačí k tomu, aby sme sa navzájom predbiehali vo všetkom, dokonca aj v zdobení hrobov. Podľa zásady čím viac, tým lepšie, každým rokom zvyšujeme počet sviečok na cintoríne a veľkosť kytíc. Premieta sa však „bohatstvo“ na cintoríne skutočne do našej spomienky na zosnulých? Nestačila by skromná chryzantéma a jedna sviečka? Veríme, že s každým rokom budú ubúdať nevkusné plastové kvety a umelé kytice a trendom sa stanú udržateľné dekorácie. Budúce generácie sa nám za to určite poďakujú. Odovzdajte mladým tradíciu pamäte a reflexie, nie kopy plastového odpadu, ktorých rozklad bude trvať niekoľko generácií.