Na Azorských ostrovoch sa konal medzinárodný kongres strážcov prírody. Zastúpenie malo aj Slovensko

Začiatkom októbra sa na Azorských ostrovoch v Atlantickom oceáne uskutočnil medzinárodný kongres strážcov prírody pod názvom Global ranger Congress 2023. Na ostrove Faial sa zišlo viac ako 120 strážcov prírody a vedcov z celkom 12 krajín, aby tu odprezentovali svoju prácu a načerpali inšpiráciu.

Ústrednými témami celého kongresu boli Oceány, Biodiverzita a Klimatické zmeny. Na tomto kongrese sa zúčastnili aj štyria členovia neziskovej organizácie Justice for Nature, ktorí tu mali celkom dve prezentácie a mali za úlohu získať podporu pre medzinárodný apel proti výstavbe suchého kanála a námorného prístavu v zátoke Santa Elena na Kostarike. Počas štyroch dní prebehol na kongresu celý rad zaujímavých prednášok.

Global Ranger Congres 2023

Väčšina zúčastnených strážcov pochádzala z Portugalska a Španielska. Strážcovia odprezentovali svoju prácu pri hasení a prevencii lesných požiarov a reč bola aj o odhaľovaní pašerákov divokých zvierat v Portugalsku. Na Azorských ostrovoch sa tento kongres nekonal len tak náhodou. Azorčania totiž upustili od masívneho lovu veľrýb a rozhodli sa ísť cestou ich ochrany a pozorovania. Veľryby boli tiež témou niekoľkých vedeckých aj ochranárskych prednášok. Jednou z nich bola aj prednáška Milana Jeglíka a Zuzany Kolouškovej o monitorovacom projekte Oko Oceánu na Kostarike (www.justicefornature.org), ktorý si kladie za cieľ monitorovať a chrániť podmorský život. Aktuálne je najväčším cieľom tohto projektu záchrana zátoky Santa Elena pred masívnou výstavbou suchého kanála, ktorý by doslova zničil reprodukčnú zónu veľrýb. Celkom 103 strážcov z 12 krajín sveta sa podpísalo pod špeciálny apel proti tejto výstavbe, ktorý bude spolu s ďalšími petíciami, apelmi a dôležitými terénnymi dátami odovzdaný kostarickej vláde a kongresu.

Prednáška Oko Oceánu Kostarika
Podpisovanie apelu proti výstavbe suchého kanálu

Poslednou prednáškou celého kongresu bolo predstavenie aktuálnej situácie na Slovensku v súvislosti s medveďom hnedým a rozporom medzi poľovníkmi a ochranármi v podaní Tomáša Šmátralu a Jána Suchého. Tí predstavili posledné výsledky z genetického monitoringu medveďa hnedého na Slovensku, načrtli základnú charakteristiku sporu medzi ochranou prírody a poľovníkmi. Prednášku zakončili jasným oznámením o problematike legálneho lovu v národných parkoch a o členstve poľovníkov medzi strážcami prírody. Táto kontroverzná téma vzbudila medzi mnohými prítomnými silné emócie, ale aj záujem o viac informácií.

Prednáška o Medvedej problematike na Slovensku

Celý tento kongres bol dôležitou spoločenskou udalosťou v ochranárskych kruhoch, počas ktorej si strážcovia mohli odovzdať mnoho zaujímavých poznatkov, skúseností či nápadov. Aj napriek množstvu zaujímavých vedeckých prednášok tu však na záver celého týždňa zostal v mnohých zúčastnených veľmi silný dojem práve z úvodnej prednášky, počas ktorej Česi oznámili svetu príbeh o ochrane veľrýb a o ochrane zátoky Santa Elena, ktorej súčasťou sa môže stať ktokoľvek. Ďalší medzinárodný kongres by sa mal odohrať vo Francúzsku a organizácia Justice for Nature bude opäť pri tom so svojimi výsledkami či návrhmi k medzinárodnej spolupráci. Petíciu proti výstavbe suchého kanálu môžte  podpísať tu: www.change.org/p/voice-for-whales

Tím Justice for Nature

Autor: Michaela Kršáková