Potvrdené. Mikroplasty môžeme nájsť aj vo vzduchu a to aj na tých najčistejších miestach

Štúdia Nature Geoscience publikovaná pred niekoľkými dňami potvrdila, že mikroplasty môžeme nájsť aj vo vzduchu a to aj na takých miestach, na ktorých by sme to nečakali.

Všetko to začalo po objavení mikroplastov vo vodných tokoch a na povrchu v regióne Vicdessos, vo francúzskych Pyrenejach. Ale nikto si nevedel vysvetliť, kde sa tam vzali. Táto oblasť je takmer izolovaná, v okolí niekoľkých kilometrov nie sú žiadne priemyselné podniky, či veľké mestá. Z času na čas sa tam môžeme stretnúť s nejakým chodcom alebo lyžiarom. Bolo preto zvláštne, že takéto množstvo mikroplastov môže pochádzať od nich.

Spoluautorka štúdie Deonie Allen navrhla zamerať sa nielen na terén, ale aj na vzduch. Využitím zariadenia na meranie atmosféry, ktoré sa už v Pyrenejach nachádza, analyzovali vzorky vzduchu zozbierané za viac ako 5 mesiacov. Skúmaním sa zistilo, že presne tie isté materiály, ktoré boli nájdené na zemi, sa nachádzali aj v atmosfére. Najviac sa vyskytoval polystyrén, polyetylén a polypropylén, ktoré sú bežné v jednorazových plastových výrobkoch ako sú tašky, či nádoby na potraviny.


O čo sa však najviac zaujímali prírodovedci, bolo presne pochopiť, odkiaľ tieto mikroplasty pochádzajú. Pomocou výpočtových modelov atmosférických prúdov dokázali zistiť smery prúdov a teda aj mikroplastov. Hoci tento typ merania bol možný len na regionálnej úrovni, štúdie ukázali, že miskoplasty začali svoju leteckú cestu nie z malých dedín v blízkosti, ale zo stoviek kilometrov vzdialených miest.

Je to teda oficiálne: plast sa prepravuje aj vetrom a môže byť kdekoľvek, dokonca aj na najvzdialenejšom a „najčistejšom“ mieste na Zemi. Autori štúdie majú teda ďalšiu úlohu a to zistiť, koľko z týchto mikroplastov v atmosfére by sme mohli vdychovať každý deň. Ak sa v skutočnosti dajú nájsť v potenciálne čistom vzduchu izolovanej horskej oblasti, môžeme si predstaviť, koľko je v blízkosti väčších priemyselných miest.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.