Havaj zakázal opaľovacie krémy, ktoré obsahujú látky ničiace koralové útesy

Štát Havaj schválil návrh zákona, ktorým zakázal opaľovacie krémy obsahujúce chemikálie, o ktorých je známe, že poškodzujú koralové útesy. Zákon v máji podpísal guvernér štátu Havaj, ide o prvý takýto zákon na svete a nadobudne platnosť 1. januára 2021. Od tohto okamihu bude zakázaný predaj alebo distribúcia určitých krémov na opaľovanie.

„Výber správneho opaľovacieho krému je dôležitý nielen na ochranu pokožky pred popáleninami a rakovinou, ale aj na ochranu oceánov a morského života.“

Chemikálie, ktoré sú predmetom záujmu, sú dve najčastejšie účinné látky opaľovacích krémov. Ide o oxybenzón a oktinoxát, ktoré sa nachádzajú vo viac ako 3 500 opaľovacích krémoch predávaných celosvetovo. Tieto chemikálie filtrujú a absorbujú UV svetlo, blokujú slnečné žiarenie a predlžujú dobu, ktorú človek môže stráviť na slnku. Tiež sa však vyplavujú do okolitej vody, čo spôsobuje vážne poškodenie koralov a rýb.

Výskumníci odhadujú, že okolo 14 000 ton opaľovacích krémov skončí každý rok vo svetových koralových útesoch. Oxybenzón a oktinoxát vylúhujú živiny z koralov, bielia ich a znižujú ich odolnosť v súvislosti s klimatickými zmenami. Americké NPR píše, že „aj malá kvapka je dosť na poškodenie jemných koralov.“ Chemikálie môžu navyše spôsobiť reprodukčné ochorenia a poškodzovanie embryí rýb.

Havaj dúfa, že zákazom všetkých opaľovacích krémov, ktoré obsahujú tieto chemikálie, odvráti devastáciu svojich koralových útesov, alebo aspoň spomalí proces a dá koralu šancu na zotavenie. Opatrenie má tiež zabezpečiť, že nádherné pláže a oblasti pre šnorchlovanie zostanú atraktívne pre turistov a miestnych obyvateľov.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko