Papier na pečenie, kozmetika, žuvačky, vlhčené obrúsky, kuchynská soľ… Kde všade nájdeme plasty?

Kde sa nachádzajú plasty? Ak ste odpovedali všade, pravdepodobne nie ste ďaleko od pravdy. Tento všestranný materiál je v našich spotrebičoch, počítačoch, odevoch a ešte oveľa viac. V našom každodennom živote sú prítomné predmety, ktoré obsahujú plast bez toho, aby sme si to vôbec všimli. A pravdepodobne ich máte aj vy vo svojej domácnosti.

Aj toto je plast?

Hlavným problémom plastov, najmä tých na jedno použitie, je to, že pri nich vzniká obrovské množstvo odpadu, čo má priamy vplyv na naše zdravie, životné prostredie a prírodu. Kým sa plastové vrecko úplne rozloží, trvá to 10 až 20 rokov. Pri PET fľaši je číslo oveľa vyššie, až 450 rokov, kým sa rozloží vo vode a v podobe mikroplastov klesne na morské dno. Nasledujúce riadky budú príkladom toho, že aj úplne bežné výrobky každodennej spotreby v sebe ukrývajú plast.

  • Papier na pečenie: Prečo by mal obsahovať plast? Vysvetlenie je úplne jednoduché: aby sa neprilepil na jedlo a plech. Bežný papier na pečenie si teda slovo „papier“ vo svojom názve naozaj nezaslúži. Tento zmätok zapríčiňuje často aj to, že zvyčajne končí v papierovom odpade, pritom použitý papier na pečenie patrí do zmesového komunálneho odpadu. Existujú aj ekologické papiere na pečenie, ktoré sú 100% kompostovateľné, bez chemického ošetrenia, BPA a silikónov.
  • Farbičky a ceruzky: Áno, plast sa skrýva aj v klasickej drevenej pastelke alebo obyčajnej ceruzke. Tuhy ceruziek sú odolné voči zlomeniu len vďaka veľmi tenkej vrstve plastu. Aj medzi nimi nájdete samozrejme výnimky šetrné k životnému prostrediu.
  • Čistiace prostriedky: Pokiaľ ide o skryté plasty v každodennom živote, v čistiacich prostriedkoch sú zastúpené veľmi často. Ak dôkladne preskúmate etikety, nájdete v nich aj mikroplasty a takzvané, vo vode rozpustné polyméry. Mikroplast má trením obrusovať špinu, najmä v intenzívnych čistiacich prostriedkoch a v pracích práškoch na zažraté škvrny. Ak sa im chcete vyhnúť vyrobte si čistiaci prostriedok sami, je to jedna z mála bezpečných alternatív.
  • Vankúš: Takmer každý bežný vankúš dnes obsahuje nejaké množstvo plastu. Či už je to výplň z polyuretánu alebo zips obliečky na vankúš.
  • Trblietky: To, čo sa používa hlavne na dekoračné účely a pôsobí tak nenápadne, samozrejme tiež nie je zväčša prírodný materiál. Gliter je buď čistý plast alebo hliník potiahnutý plastom.
  • Cigaretový filter: Cigarety neobsahujú len škodliviny, o ktorým určite viete, ale žiaľ, v ich filtroch sa skrýva plast. Aj keď sú často vyrobené z bioplastov, nerozkladajú sa dostatočne rýchlo. Každý deň fajčí v priemere až 1 miliarda ľudí! Takže keď nabudúce pôjdete uhasiť cigaretu topánkou, odložte ju radšej do popolníka alebo koša.
  • Výrobky ženskej hygieny: Priemerná jednorazová hygienická vložka obsahuje asi dva gramy plastu. Keďže plast sa skrýva aj v klasických tampónoch, môže sa dostať aj do tela. Z plastu je totiž vyrobený, okrem šnúrky na tampóne, aj jeho samotný poťah.
  • Textil: Toto pre vás asi nebude novinka. V bežnom oblečení dnes nájdeme polyakryl, polyamid, polyuretán, polyester a mnoho ďalších plastov. Pri praní sa tieto materiály zbavujú miliónov mikroskopických plastových vlákien, ktoré unikajú z filtrov v čističkách odpadových vôd a dostávajú sa do morí cez rieky, znečisťujú pláže, kde sa hromadia a neskôr vstupujú do potravinového reťazca. Plast v našom oblečení je vidieť aj na etikete. Väčšina štítkov však nezahŕňa použité nite, atramenty na grafiku, nášivky s logom, gumičky na prispôsobenie alebo štítky s pokynmi na pranie. Vzhľadom na to, že nite na šitie sa vyrábajú často na plastovej báze, má dnes v podstate každý kus oblečenia malý obsah plastu. Ak sa chcete rozhodovať zodpovedne, veľmi dobrou alternatívou na nákup je udržateľná móda.
  • Toaletný papier: Takmer všetok toaletný papier je zabalený v plaste. Ale to, že v samotnom papieri sú aj zvyšky plastov, vás možno prekvapí…
  • Žuvačka: Aby bola tak dokonale pružná, ako ju poznáte, žuvacia hmota v obyčajných žuvačkách pozostáva z polymérov – inak povedané z plastov. Bežnou zložkou, na štítkoch žuvačiek, uvádzanou ako „gumový základ“, je polyvinylacetát. Niektoré dokonca obsahujú polyizobutylén, rovnaký plast, aký sa používa v pneumatikách.
  • Kávový filter: Mnohí milovníci kávy alebo čaju si myslia, že filtre a vrecká sú vyrobené z biologicky rozložiteľného materiálu. Tieto sú však ošetrené plastmi, aby boli odolnejšie voči roztrhnutiu a vysokým teplotám. Lepidlá používané na utesnenie čajových vrecúšok zahŕňajú polypropylén, teda ďalší plast.
  • Pivo: Ťažko vysloviteľný polyvinylpolypyrolidón sa používa pri jeho výrobe a v pive už boli zistené jeho zvyšky. Ide o plast, ktorý zabezpečuje, aby zlatý mok zostal čo najdlhšie číry.
  • Konzervované potraviny: Dalo by sa predpokladať, že plechovka je jednoducho vyrobená z pocínovaného alebo hliníkového plechu. Žiaľ, aj tu sa skrýva plast v podobe vnútorného náteru, aby nedochádzalo k napadnutiu kovu. Bez tohto obloženia by plechovka mohla korodovať už za tri dni.
  • Klobása, syr, čokoláda…: Neuveriteľné, že sa plast skrýva aj v hotovej klobáse a iných každodenných potravinách, pravda? Žiaľ, je to pravda a dokonca to umožňuje zákon. Maximálne 10 mg plastového obalu sa môže dostať do potravín – to hovorí nariadenie EÚ o plastoch.
  • TetraPak: Veľa ľudí hádže klasický TetraPak nesprávne do papierového odpadu a nie do žltého kontajnera. Okrem papiera obsahuje však aj hliník a tenké plastové povlaky.
  • Vrchnáky sklenených fliaš: Plast sa skrýva aj vo vrchnákoch bežných sklenených fliaš, aj keď v skutočnosti vyzerajú ako obyčajný kov.
  • Minerálna voda: V skutočnosti boli mikroplasty zistené aj v balených minerálnych vodách. O dôvod viac na kúpu opakovane použiteľnej fľaše na pitie. Aj keď ani tu nie ste úplne „v bezpečí“, pretože mikroplasty sa nachádzajú aj v pitnej vode. Unikajú tam zo znečisteného prostredia, a hoci čistenie odpadových vôd väčšinu drobných čiastočiek odstráni, milióny z nich sa stále dostávajú cez filtračný systém do vodovodu.
zdroj: freepik.com
  • Mrazené balenia: Napríklad kartónový obal na rybie tyčinky alebo mrazený špenát obsahuje tiež aj plastovú vrstvu. Nejde teda výlučne o lepenku a nie výlučne o plast. Tento obal je kompozitný a komplikuje recykláciu plastov. Kompozity sú prakticky nerecyklovateľné, triedime ich podľa najviac zastúpenej zložky. Veľká časť z nich skončí v spaľovniach a na skládkach.
  • Kuchynská soľ: Ak radi solíte, potom bude pre vás určite zaujímavé zistenie, že takmer vo všetkých testovaných kuchynských soliach je skrytý plast. Čo sa týka typu soli, ukazuje sa, že soľ s najvyšším plastovým znečistením pochádza z mora, nasleduje jazerná soľ a potom kamenná soľ.
  • Kozmetika: To, že sú mikroplasty v kozmetike, je vám už asi dobre známe.  Okrem toho, že sa dodávajú v plastových fľašiach a tubách, mnohé šampóny, gély, krémy, zvlhčovače a make-upy obsahujú syntetické polyméry (rozumej plasty). Sú skryté vo viacerých kozmetických výrobkoch ako napríklad: Zubná pasta: Tu na jednej strane plastový odpad vzniká už obalom, no mnohé zubné pasty obsahujú tiež mikroplasty aj v samotnej paste. Nezabudnime na zubnú niť potiahnutú plastom. Aj v rúžoch sa môžu skrývať plastové prísady,  to isté platí aj pre očné tiene, maskary a púdre. To, čo cítite na pokožke pri klasických peelingoch, je väčšinou plast. Skrýva sa v nich, aby plnil brúsnu funkciu na koži. V opaľovacích prípravkoch sú zvyčajne tekuté polyméry. Plast ukrytý v opaľovacom kréme má zabezpečiť lesk a hladkosť.  Alternatívou je vyrobiť si kozmetiku doma, alebo preferovať prírodné, zero waste výrobky.
  • Lak na nechty: Ak hovoríme o skrytom plaste v každodennom živote, potom je povinnosťou spomenúť aj lak na nechty. Plast robí lak hrubším a odolnejším.
  • Detské vlhčené obrúsky a plienky: Jednorazové plienky sú vyrobené z plastu, od vnútornej vrstvy až po nepremokavý vonkajší obal. Superabsorpčný polymér tvorí savé vnútorné jadro, zatiaľ čo vonkajšia vrstva je zvyčajne plast na ropnej báze alebo plastom upravená tkanina. Musí existovať dôvod, prečo sa vlhčené obrúsky netrhajú tak rýchlo ako bežné vlhké papierové utierky. Nanešťastie je to často spôsobené tým, že utierky nie sú vyrobené z celulózy, ale zo zmesi polyester-viskóza. K tomu sa pridáva plastový obal. Nikdy nesplachujte vlhčené obrúsky do toalety, aj keď na obale nájdete, že sú splachovateľné.
zdroj: freepik.com
  • Jednorazové poháriky: Kávové poháriky, dokonca aj tie, ktoré sa zdajú byť vyrobené z papiera, sú často potiahnuté plastom, aby boli vodeodolné. Z tohto dôvodu sa nedajú recyklovať.
  • Plasty v detských izbách: Sem patria výrobky pre bábätká, detské hračky a nábytok. Lepšou voľbou sú produkty s chránenými pečaťami kvality a prísnejšími požiadavkami.  V súčasnosti sú neškodné alebo bezpečné výrobky často jasne označené. Odporúčame sledovať aj FSC certifikát výrobku.
  • Lepidlo: Takmer každé bežné lepidlo je vyrobené z plastu,  či už ide o “lepidlo” na páske, v tube alebo v lepiacej tyčinke.
  • Štítky: Aj keď nakupujete ovocie a zeleninu do látkovej tašky, často to ešte stále nie je nákup bez plastov. Pretože na jablkách, banánoch a iných potravinách sú väčšinou nalepené malé nálepky, ktoré sú buď plastové, alebo obsahujú plastové lepidlo.
  • Účtenka: Keď dostanete v pokladni účtenku, zvyčajne je vyrobená z termopapiera, ktorý je zase pokrytý plastovou vrstvou, a preto sa musí zlikvidovať v komunálnom odpade. To platí aj pre lesklé cestovné lístky.
  • Potreby pre zvieratá: Prakticky všetko od obojkov, postrojov, pískadiel a rôznych hračiek až po misky na jedlo či farebné lacné deky. Všetko toto je viditeľne vyrobené z plastov a vaši domáci miláčikovia to oblizujú, žujú a častokrát aj (omylom) zjedia. Opýtajte sa svojho veterinára na zranenia spôsobené plastmi a ako sa im môžete vyhnúť.

Vo svete plnom plastov je častokrát dosť náročné úplne sa im vyhnúť. Na život bez plastov sa preto vždy pozerajte ako na dlhodobý proces, aby ste zostali motivovaní. Určite to nejaký čas potrvá, kým to ako spoločnosť dosiahneme, ale alternatívy sú už na vzostupe a zabezpečia, že plast v našom bežnom živote bude postupne časom ubúdať. Pre našu planétu preplnenú plastom je to veľmi dôležité a nevyhnutné.

Titulná fotografia: freepik.com