Talianske pláže sa pustili do boja s odpadom. Prijali niekoľko nariadení, zakázali jednorazový plast aj cigarety

Nádherné prímorské strediská a pláže si treba chrániť. V Taliansku si to naplno uvedomujú a vyhlásili vojnu jednorazovému plastu a ohorkom z cigariet.

Zákaz používania jednorazových riadov, pohárov a fliaš v oblasti Sperlonga vstúpil do platnosti od 1. mája 2019. Aj neďaleký ostrov Capri zaviedol toto nariadenie. Za jeho porušenie hrozia tresty od 250 do 500 eur.

Do boja proti jednorazovým riadom sa pustili aj vo veľkých sicílskych supermarketoch. Zo svojich regálov odstránili všetky jednorazové plasty.

V oblasti Cinque Terre a v Olbii na Sardínii zákaz používania jednorazových plastov rozšírili aj o boj proti cigaretovým ohorkom. Vyhláškou vymedzili na plážach priestory pre fajčiarov. Zapáliť si cigaretu na pláži mimo vyznačených oblastí, môže vyjsť fajčiarov draho.


Do iniciatívy boja proti jednorazovým plastom sa pridalo viacero talianskych pláží: Tarquinia, Sabaudia, Follonica, Lerici, San Vito Chietino, Neapol, Ischia, Palinuro, Maratea, Vieste, Gallipoli, Trani, San Teodoro, Arzechena.

Podľa odhadov viac ako 8 miliónov ton plastového odpadu každý rok putuje do morí a oceánov. Nádejou je, že tieto nádherné prímorské strediská budú príkladom aj pre iné krajiny, čím spoločne prispejeme k čistejším plážam, moriam a k zdravšiemu životnému prostrediu.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.