Francúzsko plánuje zaviesť novú ekologickú daň na všetky lety

Francúzski predstavitelia minulý týždeň oznámili, že krajina plánuje zaviesť „ekologickú daň“ na všetky lety vo Francúzsku od roku 2020.

Francúzska ministerka dopravy Elisabeth Borneová povedala, že daň by ročne priniesla približne 180 miliónov eur na financovanie ekologickejších foriem dopravy, ako sú napríklad vlaky.

Presný poplatok bude závisieť od typu zakúpenej letenky. Bude sa pohybovať od približne 1,50 eurového príplatku za krátky domáci let, až po 18 eur za diaľkové lety. Zdaňujú sa len lety odchádzajúce z francúzskych letísk, na prílety sa nová daň nebude sťahovať.

Air France, ako národný letecký dopravca, s navrhovanou eko daňou nesúhlasí a obáva sa zníženia konkurencieschopnosti spoločnosti.


Nemecko má tiež environmentálnu daň z leteckej dopravy vo výške od 8 do 45 EUR. Úradníci vo Švédsku schválili zelenú daň na leteckú dopravu v roku 2018 s doplatkom 37 EUR za diaľkový let.
Vo Švédsku je rozšírený fenomén „Flygskam“ alebo „letová hanba“. Švédi sa za cestovanie lietadlom hanbia, vzhľadom na jeho veľký vplyv na životné prostredie. To vedie v tomto roku zatiaľ k 8-percentnému poklesu leteckých cestujúcich na 10 najrušnejších letiskách vo Švédsku, zatiaľ čo železničná doprava v tomto roku vzrástla o 8%, uvádza The Guardian.

Medzinárodná rada pre čistú dopravu (International Council on Clean Transport) každý rok zverejňuje rebríček TOP najúspornejších leteckých spoločností, ktorý nájdeme na ich stránke.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.