Objavte nový spôsob cestovania – ekoturizmus alias zelený turizmus. Aké sú jeho základné princípy a čo je to glamping?

Ak ste niekedy objavovali nové miesta, hoci aj neďaleko od svojho rodného mesta, boli ste turistom. Cestovný ruch a turizmus často vyvoláva predstavy rodín, ktoré si spolu užívajú zábavný park počas teplého letného dňa, alebo mladých cestovateľov, ktorí sa túlajú európskymi hlavnými mestami. Dovolenku však môžete stráviť aj v zelenších oblastiach nášho sveta.

Ekoturizmus sa od bežného turizmu odlišuje tým, že sa týka výhradne prírodného prostredia. Nie je to však len návšteva národného parku alebo oblasti s divokou prírodou. Ide o špecifický prístup návštevy týchto oblastí, ktorý kladie dôraz na znižovanie alebo elimináciu vplyvu na životné prostredie. Zelený turizmus so sebou prináša viaceré benefity.

Prečo ekoturizmus?

Hlavným cieľom je udržať nezmenené všetky prírodné podmienky prostredia a zachovať jeho ekosystémy bez porušenia, aby si ich budúce generácie mohli užívať tak, ako to môžeme dnes my. Ekoturizmus má sprostredkovať turistom obraz vplyvu človeka na životné prostredie a podporiť v nich väčšie ocenenie našich prirodzených biotopov. Cieľom je, aby vaša návšteva oblastí divočiny bola čo najšetrnejšia k životnému prostrediu a pomohla miestnym komunitám. Mnohé princípy ekoturizmu sú založené práve na komunitnom rozvoji. Znamená to, že turista pricestuje do rozvojovej krajiny alebo chudobnejšej komunity a zároveň sa zapojí do aktivít alebo projektových prác, ktoré sú v prospech miestnych obyvateľov. Takéto cestovanie pomôže tamojšej ekonomike a cestovateľovi prinesie autentický zážitok plný miestnej kultúry, tradícií a spôsobu života.

Princípy ekoturizmu

V priebehu rokov sa uskutočnilo niekoľko pokusov kodifikovať normy, ako by sa mal taký ekoturizmus praktizovať. V roku 2008 navrhla spisovateľka Martha Honey, spoluzakladateľka Centra pre zodpovedné cestovanie, sedem princípov pre ekoturistov a podniky založené na ekoturistike. Sú to tieto:

1. Vyberajte si prírodné destinácie

2. Minimalizujte svoj vplyv na ne

3. Budujte environmentálne povedomie

4. Poskytnite priame finančné prostriedky na snahy o zachovanie prostredia

5. Finančne podporujte miestnych ľudí

6. Rešpektujte miestnu kultúru

7. Podporte ľudské práva a demokratické hnutia

Tieto princípy sú zamerané hlavne na to, aby bol ekoturizmus finančne udržateľný. Samotná ochrana životného prostredia neznamená, že ekoturizmus bude udržateľný. Musí byť aj finančne ziskový a prospešný pre miestne komunity. V opačnom prípade sa príťažlivosť nedotknutej prírody nakoniec podvolí rastúcej potrebe prírodných zdrojov. Inými slovami, ekoturizmus môže udržať urbanizáciu a industrializáciu na uzde, pokiaľ poskytuje alternatívny zdroj stabilného príjmu pre miestnych ľudí. To je dôvod, prečo sa viac ako polovica princípov ekoturistiky týka priamo ľudí a nie prírody.

Ako na ekoturizmus?

Ekoturizmus sa považuje za formu trvalo udržateľného rozvoja a niekedy sa nazýva aj zelený turizmus. Súvisiaci koncept, ekologický cestovný ruch (trvalo udržateľný cestovný ruch), sa tiež snaží minimalizovať environmentálnu stopu, ale nemusí nevyhnutne zahŕňať prírodné lokality. Napríklad výlet do Ríma alebo New Yorku by teoreticky mohol byť ekologický, ak na prepravu používate verejnú dopravu a recyklujete svoj odpad. Nie je vždy ľahké spoznať ekoturizmus. Vaším cieľom by malo byť, ešte pred dovolenkou, preklepnutie ubytovania a miesta, či zodpovedne spĺňa princípy ekoturistiky a podporuje trvalo udržateľný rozvoj. Keďže ekoturizmus je relatívne nový pojem, normy môžu byť nekonzistentné. Bude zložité, nevravíme nemožné, nájsť lokalitu, ktorá vyslovene dodržiava všetkých sedem princípov Marthy Honey.

Keď chcete byť ekoturista, vyskúšajte toto

Asi najbežnejšou formou ekoturizmu je expedícia alebo trek, ktorý môže mať mnoho podôb. Aj jednoduchá krátka prechádzka vo vašom miestnom národnom parku je formou ekoturistiky, rovnako ako nenápadné pozorovanie vtáctva v lese. Ísť na safari za divočinou sa tiež môže počítať ako ekoturizmus, aj keď spíte v útulnom hoteli s izbovou službou. Výlet prinesie príjem viacerým podnikom, ktoré sú potom finančne stimulované, aby udržali miestne voľne žijúce zvieratá a prírodné ekosystémy nedotknuté.

Kempovanie – prespávania v prírodnej oblasti, je ďalšia bežná forma ekoturizmu. Môžete si ho vyskúšať aj bez prístupu akýchkoľvek zdrojov, okrem toho, čo sa vám zmestí do batohu, ktorý si so sebou vezmete. Čoraz populárnejšou formou kempovania je glamping (z anglického „glamorous“ a „camping“ – spojenie krásy, luxusu a kempovania). Glampingové lokality môžu byť napríklad luxusné stany alebo dokonca malé chatky. Cieľom glampingu je ponúknuť pohodlný zážitok v odľahlom prostredí. Väčšina kempingových zážitkov spadá niekde medzi. Mnohé kempingy už ponúkajú tečúcu vodu, obmedzenú elektrinu a verejné toalety, ale zvyčajne si budete musieť priniesť vlastný stan.

Veľmi obľúbený je aj agroturizmus – farmársky turizmus. Farmári môžu návštevníkom poskytnúť prehliadku svojej farmy, porozprávať im o každodennej práci na nej a dokonca im umožnia priamy kontakt s hospodárskymi zvieratami, ako sú ovce, kozy, kone a podobne. Farmy sú umelé ekosystémy, pretože sú udržiavané ľuďmi, takže je diskutabilné, či možno aj agroturizmus považovať za formu ekoturizmu. Agroturistika však je pre malé farmy veľmi zaujímavým zdrojom príjmov.

Má ekoturizmus aj nevýhody?

Tak ako všetko, aj ekoturizmus má svoje riziká, ak sa nepraktizuje správne. Môže spôsobiť negatívny vplyv na životné prostredie a narušenie miestnych, alebo pôvodných tradícií. Pozvať ľudí, aby vstúpili do prírodného sveta, je však pre prírodnú oblasť lepšie, ako v nej postaviť bytový komplex alebo diaľnicu. Väčšina ekoturistov sa snaží vziať si so sebou len spomienky a nezanechať stopy, ale nejaký odpad po nich aj tak zostane. Už len samotné cestovanie po nedotknutej divočine ju narúša. Najmä pozorovanie voľne žijúcich živočíchov môže spôsobiť, že si divoké zvieratá zvyknú na ľudí, čo vedie k nebezpečným alebo dokonca smrteľným stretom, pretože zvieratá postupne strácajú strach z ľudí. Ani populárne jazdenie na slonoch, napríklad v Thajsku, nie je ani zďaleka ekoturistika…

Ekoturizmus sa rokmi ukázal ako veľmi výnosný a účinný pri ochrane prírody, ale žiaľ môže škodiť životnému prostrediu a narúšať pôvodný životný štýl. Predtým, ako sa zaregistrujete na nejakú eko-turistickú aktivitu, zvážte jej vplyv na krajinu, voľne žijúce zvieratá a miestnych obyvateľov. Pozrite sa na umiestnenie aktivity a sponzorov a prečítajte si recenzie od predchádzajúcich účastníkov. Rešpektujte divokú prírodu a jej obyvateľov. Pamätajte si, že ste na ich pôde! Vždy starostlivo vyberajte, komu venujete svoje peniaze a podporu a cestujte udržateľne.