Ako si užiť leto a dovolenku? Do batoha si pribaľte zodpovednosť a udržateľnosť

Nezáleží na tom, či tento rok plánujete ísť k moru, alebo stanovať k starej mame na záhradu, zostaňte vždy ekologickí. Naša planéta si dovolenku neberie a neohľaduplné správanie nám vráti po svojom. Koniec koncov sme toho už všetci svedkami… Čo teda môžete urobiť počas prázdnin lepšie? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

Netlačte zbytočnosti

Ak cestujete na dovolenku inak, ako osobným autom, naučte sa kúpiť si lístky online. Vo vašom smartfóne poslúžia ako plnohodnotný doklad. Pokiaľ nie je vyslovene napísané, že potrebujete cestovný dokument vytlačiť, nerobte to. Platí to aj pri letných koncertoch a festivaloch, či lístkoch do kina a divadla. Prírodu ušetríte aj používaním aplikácii na mhd lístky. Okrem toho, že nákup cestovných dokladov online je ekologický, vyhnete sa aj dlhým radom.

V hoteli ako doma

Neplytvajte na ubytovaní energiami len preto, že to nie je vaše. Zaobchádzajte šetrne s klímou, osvetlením, vodou aj kozmetikou z hotela. Nemusíte si každý deň meniť uteráky a plachty, nerobíte to ani doma. Planéta Zem je naša spoločná a jej zdroje nepoznajú hranice štátov. Skúste si namiesto ubytovania sa v hoteli prenajať byt. Takto vám skôr zostanú dobré návyky z domu ako napríklad separovanie odpadu.

Nemusíte ísť na kraj sveta

Cestovať ekologicky znamená nechodiť ďaleko. Občas stačí len zmeniť vzduch a vypadnúť za hranice svojej ulice. Skúste sa stať turistom vo vlastnom meste, alebo na bicykli objavte krásy svojho regiónu. Zamerajte sa na blízke destinácie dostupné vlakom, prípadne skúste zdieľanú cestu autom. Pre dobrodružné povahy je tu aj autostop. Keď ste už na mieste, využite na presuny tamojšiu mhd, metro alebo električky. Toto všetko vám umožní lepšie spoznať miestnych ľudí a ich kultúru.

Lietadlom, ale…

Ak niekam cestujete lietadlom, vyberte si priamy let, zostaňte viac dní na jednom mieste a vychutnávajte si atmosféru danej lokality. Ak sa dá, cestujte naľahko, čím viac batožiny, tým viac vypustených plynov do ovzdušia. Len hodina letu vyprodukuje 250kg emisií CO2. Ak vás zaujíma, aký dopad na životné prostredie bude mať váš presun na dovolenku, môžete si to overiť na tejto stránke. Zároveň vám nájde najekologickejšie riešenie vašej cesty.

Prečítajte si tiež: Ekologické cestovanie: vlak, lietadlo alebo auto? Porovnali sme ich uhlíkovú stopu

Za jedlom k domácim

Dovolenka je aj o chutiach a vôňach. Podporte malé, rodinné reštaurácie s ponukou tradičných jedál. Väčšinou tam natrafíte na čerstvé suroviny a úprimnú pohostinnosť. Stačí si všímať kam chodia jesť domáci, tam sa určite dobre najete aj vy. Nezabudnite si so sebou na dovolenku vziať aj vlastnú fľašu na vodu. Ak v danej krajine netečie pitná voda z kohútika, kupujte čo najväčšie balenia a vyhnite sa malým plastovým fľaškám. Skúste zistiť, či sa v okolí nenachádza automat alebo cisterna s pitnou vodou.

Ubytovanie trochu inak

Okrem klasického hotela alebo prenajatia si domu, môžete skúsiť aj alternatívne formy ubytovania. Veľmi populárne sú napríklad ekohotely (nazývané aj green hotels alebo flower hotels) a ekofarmy. V zahraničí sú trendom veggie hotely. Samostatnou kapitolou je tzv. couchsurfing, kde si viete vopred dohodnúť bezplatný nocľah u miestneho hostiteľa. Samozrejme môžete využiť aj kemping a prespať v stane s výhľadom na šíre nebo.

Tam a späť

Do batohu si pribaľte kozmetiku šetrnú k prírode. Miesto vám ušetrí napríklad koncentrovaný šampón, mydlo namiesto sprchového gélu a zubnú pasta v tabletkách. Nezabudnite ani na opaľovací krém bez chemikálií, ktorý neničí koraly a vodný ekosystém. Keď sa budete vracať z dovolenky, spomeňte si na princípy minimalizmu. Piesok a mušle nechajte tam, kde patria a ani s magnetkami to nemusíte preháňať. Tento rok zbierajte zážitky, nie veci.

Prajeme vám krásne leto z redakcie Naše Bio&Eko!


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.