Zažite skvelé leto bez odpadu: Stačí žiť uvedomelo a nedávať si veľké predsavzatia

O pár dní tu máme opäť leto. Slnečné lúče, dlhé dni a teplé večery nás lákajú do prírody, parkov, k jazerám, do lesa. Tento rok by sme si mohli dať pred začiatkom leta predsavzatie: Užiť si ho bez odpadu. A keďže vieme, že predsavzatia sa porušujú, skúsme to inak. Urobme lepšie to, čo sme robili doteraz.

Letné pochúťky

Len málokto v lete odolá zmrzline, chladenému nápoju alebo drinku. Nemusíte ani vy. Stačí, keď si zmrzlinu dáte do kornútka, bez zbytočnej lyžičky. Pri chladených nápojoch sa zasa vyhýbajte plastovým pohárom a pri drinkoch pozor na slamky. Aj papierová slamka je odpad. Navyše, toto všetko si môžete so sebou vziať aj z domu. Máme na mysli opakovane použiteľnú lyžičku, vlastnú eko slamku do drinku a misku na zmrzlinu (ak nemôžete napríklad zo zdravotných dôvodov zjesť kornútok).

Náš tip: Natrhajte si v záhrade jahody alebo si ich kúpte na lokálnom trhu a skúste si vyrobiť vlastnú ovocnú dreň. Ovocie stačí popučiť a pridať trochu cukru, ak je dostatočné sladké, netreba ani ten. Dreň nalejete do nádobiek, dáte do mrazničky a máte hotovú zdravú, sladkú dobrotu. Počká si vás počas horúcich letných dní, pokiaľ vás doma niekto nepredbehne.

Pobaľte sa s rozumom

A čo výlety do okolia? Príroda, aj vaše zdravie sa potešia, ak pôjdete pešo, na bicykli alebo prípadne vlakom. Ten nevylučuje, aby ste si so sebou vzali bicykel a objavili cyklotrasy v okolí. Predtým, ako pôjdete do prírody, starostlivo sa na to pripravte. Zabaľte si nejaké občerstvenie do ekologických nádob alebo opakovane použiteľných silikónových vrecúšok. Veľmi obľúbené sú aj voskové vrecká na jedlo. Nezabudnite ani na látkové obrúsky a opakovane použiteľný riad a fľašu na vodu. Možno sa vám výlety z detstva spájajú s plastovými príbormi a tanierikmi alebo sladkými malinovkami v jednorazových fľašiach. Zabudnite na to. Stačí si vytvoriť iné, lepšie zvyky.

Malý test pre vás: Hovorí sa, že vytvoriť si nový návyk trvá 21 dní. Toľko si určite zvládnete nekúpiť nápoj v plaste, čo vy na to?

Tak ako predtým

Pred odchodom z lesa, pláže, kempingu, jazera alebo parku nezabudnite pozbierať všetok odpad, ktorý ste vyprodukovali. Pokiaľ vás nenaháňa medveď, určite si nájdete pár minút na to, aby ste vyzbierali naozaj všetko. V neposlednom rade nezabúdajte na správnu recykláciu toho, čo sa recyklovať dá.

Vedeli ste, že… Šupka z banánu, či pomaranča sa v prírode rozkladá dva až päť týždňov? Ešte dlhšie to trvá ohryzku z jablka – celé dva mesiace! Pomôžte prírode a akýkoľvek potravinový odpad si vezmite so sebou domov. Kukuričný šúľok alebo spomínané šupky patria do kompostu a bioodpadu, nie do voľnej prírody. 


Ako dlho sa rozkladá cigaretový ohorok či plastový pohár?


Výlet, nie nákup

Žiť bez odpadu neznamená nakupovať všetky eko novinky na trhu, práve naopak. Znamená to nakupovať čo možno najmenej a využívať to, čo máte doma. To platí aj pre letné výlety. Ak idete napríklad na piknik, nekupujte zbytočne novú drahú piknikovú deku. Môžete sa spýtať kamarátov, či ju neprinesú alebo si ju od niekoho požičať. 

Dobrá rada na záver: Nestresujte sami seba ani okolie, že nie ste 100% zero-waste. Ak to nerobíte s radosťou, nemá to význam, pretože ak sa do niečoho budete nútiť, nevydrží vám to dlho a vypestujete si k tomu odpor.

Zero waste je cesta, nie destinácia. Robte veci s ľahkosťou a netrápte sa, ak vám niečo nevyjde úplne. Namiesto toho si stanovte priority a urobte to, čo môžete. Každá maličkosť, ktorá pomôže životnému prostrediu sa počíta. Prajeme vám krásne leto!


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.