V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO SPRÁVY I Február 2023

Máme za sebou prvý rok zálohovania. Návratnosť prekročila 70%

Rok 2022 sa na Slovensku niesol v znamení zálohovania. Zálohový systém, ktorý funguje od 1. januára 2022 sa môže pochváliť výbornými výsledkami. Návratnosť PET-fliaš a plechoviek prekročila 70%, pričom optimistické scenáre rátali maximálne so 60 %-ným podielom vrátených nápojových obalov. Upozorňujeme, že stále ide o odpad, ktorý nemusel vzniknúť.

Nórske Oslo oznámilo plány na plne elektrický dopravný systém do konca roka 2023

Oslo už má systém eklektických vlakov, trajektov a električiek spolu s niektorými autobusmi. Do konca roka však škandinávske mesto nahradí svoje zostávajúce naftové autobusy novými eklektickými autobusmi. Podľa agentúry Reuters bude 450 nových autobusov stáť asi 47 miliónov dolárov. Počiatočné náklady však mestu z dlhodobého hľadiska ušetria peniaze a životné prostredie.

V Chesterskej zoo sa narodil kriticky ohrozený šimpanz západný

Na svete zostalo len 18 000 jedincov v dôsledku straty biotopu, takže toto narodenie ponúka nádej, že sa veci môžu pre tento druh šimpanzov pozitívne zmeniť. Šimpanzy západné sú stredne veľký poddruh šimpanza obyčajného. Dorastajú do dĺžky približne jedného metra, vážia až 45 kg a môžu sa dožiť až 40 rokov. Ide o prvý poddruh šimpanza, ktorý Medzinárodná únia na ochranu prírody (IUCN) vyhlásila za kriticky ohrozený.

Nový systém veternej energie bez hluku a pohybu turbín

Spoločnosť Aeromine Technologies vytvorila nehybný systém využívania veternej energie, ktorý dokáže generovať až o 50 percent viac energie ako solárna energia. Technológia navyše nevytvára hluk a nepoškodzuje ani nezabíja vtáky. Využíva aerodynamiku podobnú profilom pretekárskych áut na zachytenie a zosilnenie prúdenia vzduchu v každej budove.

Cena uhlíka v systéme obchodovania s emisiami rastie

Podľa Financial Times cena uhlíka v systéme obchodovania s emisiami v EÚ po prvýkrát prekročila 100 eur (105 USD) za tonu. Považuje sa to za prelomový moment, pretože práve toto môže povzbudiť spoločnosti, aby investovali do technológií na boj proti klimatickej kríze, ako je zachytávanie, využívanie a ukladanie uhlíka.

Nový nástroj OSN pre odpadové hospodárstvo

Odpadové hospodárstvo je nevyhnutnou súčasťou riešenia klimatickej krízy, najmä plastového odpadu. Príliš veľa miest však nemá úplné a použiteľné údaje o odpade, ktorý ich obyvatelia produkujú. Nový nástroj OSN umožňuje miestnym orgánom zatiaľ v dvoch indických mestách merať ich odpad. Pochopenie toho, koľko odpadu v meste vzniká a aký typ odpadu sa produkuje, umožňuje miestnym samosprávam vybrať si vhodné metódy riadenia a plánovania odpadové hospodárstvo vopred.

Európske budovy čaká renovácia

Energetický výbor Európskeho parlamentu podporil plány na renováciu miliónov európskych budov s cieľom znížiť emisie a ušetriť energiu, a to aj napriek tomu, že niektoré členské štáty odmietajú nové pravidlá. Budovy predstavujú približne 40 % spotreby energie v EÚ a väčšina je vykurovaná fosílnymi palivami.

Význam nízkoemisných zón v Londýne rastie

Zavedenie londýnskej zóny s ultranízkymi emisiami pred štyrmi rokmi znížilo znečisťujúce látky z vozidiel o viac ako štvrtinu, uvádzajú britské noviny The Guardian. Štúdia zistila, že emisie toxických oxidov dusíka boli v rámci zóny o 26 % nižšie v porovnaní s ich odhadovanou úrovňou, ak by sa systém nezaviedol.

Zákaz ťažby dreva v dažďovom pralese v Severnej Amerike

Americká vláda oznámila, že zakázala ťažbu dreva a výstavbu ciest vo viac ako polovici 16 miliónov akrov národného lesa Tongass National Forest na Aljaške, uvádza The New York Times. Najväčší dažďový prales mierneho pásma v Severnej Amerike je domovom 400 druhov voľne žijúcich živočíchov a uchováva viac ako 10 % všetkého uhlíka nahromadeného v lesoch v USA.

Nemecko podporí ochranu dažďového pralesa v Brazílii

Nemecko prisľúbilo 200 miliónov eur na pomoc Brazílii pri obrane amazonského dažďového pralesa. Suma zahŕňa dar 35 miliónov eur pre Amazonský fond na posilnenie miliardovej iniciatívy financovanej Nórskom a Nemeckom na ochranu dažďových pralesov a boj proti odlesňovaniu.

Nová stratégia Spojeného kráľovstva pre zlepšenie stavu prírody

Spojené kráľovstvo oznámilo plány na zlepšenie stavu prírody vrátane záväzku obnoviť najmenej 500 000 hektárov biotopov voľne žijúcich živočíchov s cieľom chrániť najvzácnejšie druhy v krajine. Návrhy obsahujú 70 nových projektov vrátane 25 nových alebo rozšírených národných prírodných rezervácií.

Prečítajte si tiež:

Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Január 2023
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I December 2022
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I November 2022