V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO SPRÁVY I November 2022

Slovensko sa zaviazalo znížiť emisie skleníkového plynu – metánu

Slovenská republika sa počas Klimatického summitu OSN o klíme COP27 v egyptskom Sharm el-Sheiku stala jednou zo signatárskych krajín Globálneho prísľubu o metáne. Signatári prísľubu sa zaviazali, že kolektívne do roku 2030 znížia globálne emisie metánu aspoň o 30 % v porovnaní s rokom 2020. Dosiahnutie tohto cieľa by viedlo k zníženiu globálneho otepľovania o viac ako 0,2 °C.

Podpora dekarbonizácie priemyslu na Slovensku

Najväčšie priemyselné podniky na Slovensku, ktoré sú najväčšími producentmi skleníkových plynov, sa môžu uchádzať o podporu z Plánu obnovy a odolnosti SR (POO). Ministerstvo životného prostredia SR vyhlásilo výzvu, zameranú na dekarbonizáciu priemyslu s celkovou alokáciou viac ako 357 mil. eur. Poskytnutú finančnú pomoc majú jednotlivé podniky investovať do ochrany životného prostredia v podobe znižovania emisií skleníkových plynov.

Kalifornia podpísala nový zákon o zákaze jednorazových plastových sáčkov

Tenké plastové „mikroténové“ sáčky sa bežne používajú v obchodoch na zabalenie napríklad zeleniny, ovocia alebo pečiva. Priemerná životnosť týchto sáčkov je 15 minút a po celom svete sa ich každý rok použije viac ako 100 miliárd. Nový zákon vyžaduje, aby všetky jednorazové plastové sáčky boli od roku 2025 nahradené buď recyklovanými papierovými vreckami alebo kompostovateľnými vreckami.

Barcelona sa pokúša riešiť klimatickú krízu inovatívnym spôsobom znižovania emisií

Barcelona, rovnako ako mnohé iné mestá, sa pokúša riešiť klimatickú krízu na individuálnej aj systémovej úrovni. Mesto napríklad prispelo grantom vo výške 600 000 EUR na preskúmanie celého radu nových konceptov pre zníženie vplyvov mestskej dopravy. Problémom je napríklad zásobovanie obchodov v centrách miest, ktoré je hlučné a podieľa sa na značnom množstve emisií. V meste sa preto diskutuje o zavedení nákladných bicyklov. Elektrobicykle sa môžu pohybovať po meste flexibilnejšie a zároveň prispieť k dosiahnutiu klimatických cieľov. Rovnako, nízkoemisná zóna v Barcelone bola zavedená ešte v roku 2020 s cieľom znížiť nepriaznivé účinky emisií vozidiel na zdravie obyvateľov mesta. Vstup do barcelonskej nízkoemisnej zóny je obmedzený od pondelka do piatku medzi 7:00 a 20:00. Počas tejto doby musia mať vozidlá vstupujúce do oblasti environmentálnu značku označenú DGT.

India má prvé mesto, ktoré beží výlučne na solárnu energiu

Mesto Modhera v štáte Gudžarát sa stalo prvým mestom v Indii, ktoré je poháňané výlučne solárnou energiou. Keďže bude mesto celý deň a noc napájané solárnou energiou, obyvatelia môžu teraz ušetriť 60 až 100 percent svojich účtov za elektrinu.

Prvé zariadenie na výrobu obnoviteľného zemného plynu v Minnesote

Nové zariadenie zachytáva prirodzene sa vyskytujúci bioplyn, čiastočne tvorený metánom, zo skládky a premieňa ho na RNG. Metán je silným skleníkovým plynom a nové zariadenie na výrobu obnoviteľného zemného plynu má potenciál byť riešením problému klimatických zmien a stáva sa zaujímavým zdrojom obnoviteľnej energie.

Počet nabíjacích a alternatívnych staníc chce EÚ výrazne zvýšiť

Európsky parlament odsúhlasil súbor pravidiel, vďaka ktorým sa zvýši počet nabíjacích a alternatívnych čerpacích staníc pre autá, nákladné autá, vlaky a lietadlá. Ide o súčasť balíka „Fit for 55“, ktorý plánuje do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov aspoň o 55 %. V súčasnosti je v EÚ 377 000 nabíjacích staníc. Nabíjacie stanice pre elektromobily by však mali byť do roku 2026 umiestnené každých 60 kilometrov na hlavných cestách EÚ.

Bezlopatkové veterné turbíny môžu nahradiť klasické turbíny

Bezlopatkové veterné turbíny sú novým typom veterných turbín, ktoré si rýchlo získavajú na popularite vďaka svojim mnohým výhodám oproti tradičným veterným turbínam. Na rozdiel od bežných turbín, ktoré majú veľké lopatky, ktoré sa otáčajú, aby generovali energiu, bezlopatkové turbíny využívajú na výrobu elektriny fenomén známy ako aerodynamická indukcia. Turbína pozostáva z vysokej veže s malou plošinou na vrchole. K plošine je pripevnená séria magnetov, ktoré sú usporiadané tak, že dokážu zachytiť energiu vetra. Keď vietor prechádza cez magnety, vytvára rotujúce pole, ktoré poháňa elektrický generátor, ktorý vyrába elektrinu.

Bude polievka zo žraločích plutiev minulosťou? Žraloky konečne dostali väčšiu ochranu!

Neudržateľný obchod so žraločími plutvami má za následok každoročne smrť desiatok miliónov žralokov. Významné rozhodnutie o regulácii a obmedzenia globálneho obchodu so žraločími plutvami priniesol samit na nedávnom stretnutí Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) v Paname. Regulácia komerčného obchodu sa dotýka 54 druhov žralokov.