Máme za sebou prvý rok zálohovania. Návratnosť prekročila 70%

Rok 2022 sa na Slovensku niesol v znamení zálohovania. Zálohový systém, ktorý funguje od 1. januára 2022 sa môže pochváliť výbornými výsledkami. Návratnosť PET-fliaš a plechoviek prekročila 70%, pričom optimistické scenáre rátali maximálne so 60 %-ným podielom vrátených nápojových obalov. O aktuálnych údajoch za úvodný rok fungovania systému informovali zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Správcu zálohového systému.

Minister životného prostredia Ján Budaj je presvedčený, že za úspešne zvládnutým zavedením zálohového systému stoja všetci priaznivci čistého a ekologického Slovenska. „So Správcom zálohového systému sme prekonali stanovený cieľ návratnosti, už v prvom roku sme dosiahli viac ako 70%. Je to veľký úspech, ale je to zásluha najmä obyvateľov Slovenska, ktorí sa stotožnili so zálohovaním,“ vyhlásil minister Budaj.

Podľa riaditeľa Správcu zálohového systému Mariána Áča sa v prvom roku zaregistrovalo viac ako 3900 zálohovaných produktov a vytvorila sa sieť 3008 odberných miest, z nich až 1824 je takých, ktoré sa do systému zapájali dobrovoľne. Automatizované riešenia v podobe zálohomatov využíva až takmer 75% všetkých odberných miest. „Spoločnými silami sme už v implementačnom roku vyzbierali viac ako 820 miliónov zálohovaných obalov, pričom na trh bolo uvedených približne 1,1 miliardy zálohovaných obalov,“ informoval riaditeľ Áč a dodal, že približne 57 % vyzbieraných obalov tvoria plastové fľaše (468 mil. ks) a 43 % plechovky (353,4 mil. ks).

Zálohový systém sa neustále vyvíja. Správca zálohového systému priebežne vylaďuje vzájomné procesy, aby fungoval z pohľadu zákazníka pohodlne, motivačne a bez problémov. Správca plánuje systematicky rozširovať odbernú sieť a posilniť oblasti, v ktorých dnes zákazníci nemajú vo svojom blízkom okolí možnosť vrátiť zálohované obaly. Napriek tomu, že zákon určuje vrátenie obalu priamo do predajne, už v úvodnom roku sa vytvorila možnosť vrátenia obalov aj na iných miestach, ako napríklad v aquaparkoch, v rámci pitných režimov firiem, na kúpaliskách či festivaloch. Cieľom v roku 2023 je tiež zabezpečenie udržateľnej, efektívnej a ekologickej prepravy posilnením a optimalizáciou vozového parku, či posilnením infraštruktúry medziskladov.

Minister Budaj je presvedčený, že výborne zvládnutý nábehový rok je predzvesťou úspešného pokračovania. „Verím, že dosiahnuť tohtoročný 80%-ný cieľ návratnosti je reálny. Slovensko navyše má všetky predpoklady na to, aby dosiahlo 90%-nú návratnosť plastových nápojových obalov skôr, ako to požaduje Európska únia, teda pred rokom 2029,“ zdôraznil minister Budaj.

O úspešnosti zálohového systému svedčí aj fakt, že o skúsenosti slovenského Správcu zálohového systému prejavujú záujem aj okolité štáty, ktoré o zavedenie zálohového systému len uvažujú. Slovensko sa tak stáva krajinou, ktorá v tomto smere inšpiruje ďalšie krajiny.

Fakty o zálohovom systéme

  • Začal fungovať 1. januára 2022.
  • Zálohujú sa všetky plastové a kovové jednorazové nápojové obaly od 0,1 do 3 litrov s výnimkou mlieka, nápojov s obsahom mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.
  • Zálohované obaly majú na etikete veľké „Z“ v recyklačných šípkach a text „ZÁLOHOVANÉ“.
  • Výška zálohy je jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, 15 eurocentov.
  • Spotrebiteľ pri kúpe nápoja zaplatí zálohu 15 eurocentov, je uvedená na cenovke, alebo oddelene na výveske.
  • Zálohu dostane spotrebiteľ späť po vrátení nápojových obalov na odberné miesto, výška zálohy teda nemá vplyv na cenu nápojov.
  • Nápoje sa vracajú do odberného automatu – zálohomatu vo väčšom obchode, alebo v prípade menších potravín pri pokladni, kde sa načítajú cez ručný skener.
  • Zálohované obaly sa vracajú nestlačené, s vrchnákom a čitateľným čiarovým kódom.
  • Do zálohového systému je zaregistrovaných viac ako 3000 odberných miest.

Zdroj: MŽP SR