Cez víkend sa na Slovensku vysadia tisícky stromov. Pridáte sa aj vy?

Milióny vysadených stromov v Indii, či v Etiópii. Inšpiratívny príbeh manželov, ktorí za 20 rokov vysadili 2 milióny stromov. O všetkých týchto skvelých správach sme vás informovali v našich článkoch. Teraz vám radi predstavujeme iniciatívu, ktorej cieľom je vysadiť 3000 stromov a to u nás na Slovensku!

Stromy nám v lete poskytujú príjemný chládok, absorbujú oxid uhličitý, produkujú kyslík, dotvárajú neodmysliteľný ráz našej prírody, kde čerpáme energiu, keď sme unavení a nasávame ticho, keď potrebujem byt „off“. V poslednom období však vplyvom rapídneho nárastu legálnej, ale aj nelegálnej ťažby dreva, či prejavom klimatických zmien na extrémnom počasí, sme svedkami toho, že na celom území Slovenska ubudlo až 700 kilometrov štvorcových lesov.

KAŽDÝ STROM SA POČÍTA

To je názov iniciatívy občianskeho združenia Pure Slovakia, ktoré sa snaží vrátiť prírode to, čo nám dáva a taktiež sa snaží podporovať rozvoj turizmu na Slovensku.

Tím Pure Slovakia nám objasnil princíp akcie „naše OZ má na starosti financovanie sadeníc a zorganizovanie dobrovoľníckej udalosti, počas ktorej spoločne s dobrovoľníkmi a urbármi vysádzame stromčeky. Urbár najlepšie vie kedy, kde a aký druh stromov sa môže vysádzať, aby sa nestalo, že pri ďalšej kalamite nový les zanikne. Taktiež musím spomenúť, že urbár s ktorým spolupracujeme drevo zo svojho územia neťaží a medzi svojimi členmi má ľudí, ktorí bojujú proti nelegálnej ťažbe na Slovensku. Lokálni pracovníci sa následne o mladé sadenice starajú a taktiež bojujú proti lykožrútovi.“

ZÚČASTNITE SA AKO DOBROVOĽNÍK

Výsadba je naplánovaná na 12.10.2019 o 9.00 v Telgárte a v pláne je vysadiť do 3000 stromov – smrek obyčajný, smrekovec opadavý a buk lesný. Pripojiť sa môže ktokoľvek, organizátori budú vďační za každého dobrovoľníka. A keďže bude výsadba prebiehať pod odborným dohľad, čo to sa aj môžeme priučiť. V máji sa pri pilotnej akcii stretlo 80 dobrovoľníkov zo všetkých kútov Slovenska a vysadilo sa 1000 stromov.

A ako sme na začiatku článku spomínali milióny vysadených stromov, tak o počte stromov, ktoré sa budú vysádzať, môže rozhodnúť každý z nás. Občianske združenie financuje výsadbu z darov jednotlivcov, ale aj predajom vlastných tričiek. Tak či onak, či vám už v šatníku chýba tričko alebo nie, podporiť túto prospešnú aktivitu môžete ako dobrovoľník, vysadiť si tak svoj vlastný strom, dokonca niekoľko a podieľať sa tak na zveľaďovaní našej prírody.

Páči sa Vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už Vám neuniknú žiadne novinky.