Slováci vytvorili aplikáciu, ktorá pomáha čistiť našu planétu

O tom, že na Slovensku máme veľa šikovných ľudí, nemôže nikto pochybovať. Bohužiaľ, nikto tiež nemôže pochybovať o tom, že na Slovensku stále máme veľa nelegálnych skládok. Environmentálny projekt TrashOut preto prišiel s cieľom zmapovať všetky nelegálne skládky a pomôcť ľuďom viac recyklovať.

Ak počas prechádzky po lese natrafíte na nelegálnu skládku a nemáte možnosť ju odpratať, je dobré mať vo svojom telefóne mobilnú aplikáciu TrashOut. Pomocou nej totiž pomôžeme nelegálnu skládku ľahko nahlásiť a enviro-organizácie, miestne úrady a aktívni občania dostanú notifikáciu a skládka sa tak rýchlejšie odstráni.

Aplikáciu TrashOut si do dnešného dňa stiahlo viac ako 130 000 ľudí po celom svete. Máme ju stiahnutú aj my a je naozaj veľmi dobre premyslená. Po nainštalovaní máme možnosť zaregistrovať sa, ak ale chcete zostať v anonymite, tak registráciu ľahko preskočíte.

Kliknutím na Nahlásiť skládku sa spustí fotoaparát a v ďalších krokoch definujeme veľkosť skládky, či sa zmestí do vreca alebo je potrebné auto, typ odpadu – od komunálneho cez stavebný až po nebezpečný, či je odpad dostupný autom alebo sa nachádza napríklad pod vodou, či v jaskyni. K nahlásenej skládke môžeme pripojiť aj komentár a aplikácia sama priradí GPS súradnice na základe našej aktuálnej polohy.

https://www.youtube.com/watch?v=IoEnt0fj2_A

Doteraz bolo prostredníctvom mobilnej aplikácie TrashOut nahlásených viac ako 53 000 skládok po celom svete. Na Slovensku používatelia aplikácie označili viac ako 7 100 nelegálnych skládok. Väčšia časť skládok už bola vyčistená. Aplikácia dáva užívateľom možnosť aktualizovať stav skládok a momentálne má 1200 z nich stav vyčistená. Keď si aplikáciu nainštalujete, môžete ju vyskúšať aj tak, že skontrolujete a aktualizujete skládky v okolí.

Všetci dobre vieme, že recyklovanie je dôležité pre zmenšenie našej ekologickej stopy. Často však nevieme kde a ako odpad správne odovzdať, aby sa mohol recyklovať.

S TrashOutom vždy ľahko nájdeme správny kôš alebo zberný dvor pre svoj odpad. Koše a zberné dvory môžeme filtrovať na základe veľkosti a typu odpadu. V aplikácii si môžeme pozrieť otváracie hodiny a presnú polohu. Ktokoľvek tiež môže pomôcť tým, že pridá do TrashOutu kôš alebo zberný dvor.

TrashOut je spoluorganizátor podujatia Upracme Slovensko a tento rok sa stal oficiálnou aplikáciou Svetového čistiaceho dňa, do ktorého sa zapojilo 20 miliónov ľudí. V rozhovore nám Lucia Kelnarová, projektová manažérka, prezradila: „Sme radi, že sa nám podarilo spojiť sa s globálnou iniciatívou Svetový čistiaci deň, ktorá zapojila 20 miliónov ľudí. Práve táto organizácia využíva dáta na plánovanie takéhoto podujatia a na ukazovanie jej dopadu pred a po upratovaní. Je to aj skvelý spôsob ako zapájať verejnosť počas celého roka.“

Páči sa Vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už Vám neuniknú žiadne novinky.