Inšpiratívny príbeh manželov, ktorí za 20 rokov vysadili 2 milióny stromov

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako sa naše okolie v priebehu rokov mení? Ak sa po tých istých uličkách prejdeme o desať alebo dvadsať rokov, zistíme, že už sú úplne iné. Predstavte si, že ste vyrastali na mieste obklopenom stromami a po návrate domov zistíte, že všetky zmizli.

Keď sa brazílsky fotožurnalista Sebastião Salgado vrátil domov, zistil, že oblasť Minas Gerais , v ktorej vyrastal a ktorá bola kedysi rajom tropických lesov, sa zmenila na neplodnú pôdu bez stromov a divej zveri. Krajinu označil za chorú, kde iba 0,5% plochy bolo pokrytej lesmi.

So svojou manželkou sa preto rozhodli krajine pomôcť a obnoviť les a ekosystém, ako si ich
Sebastião pamätal z detstva. Svojím nápadom inšpirovali ľudí okolo seba a vďaka získaným partnerom založili v roku 1998 Instituto Terra s cieľom premeniť pustú pôdu na raj, ktorým kedysi bol.


Výsadba prvých stromov začala v decembri 1999. Počas dvadsiatich rokov sa tak manželom podarilo vysadiť viac ako 2 milióny stromov, 293 druhov rastlín a výsledok je úžasný! Do oblasti sa vrátilo 172 druhov vtákov a 33 druhov cicavcov. Obnovených bolo aj osem prírodných prameňov, ktoré sa v pôvodnom lese nachádzali.

Zdroj a foto: institutoterra.org

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.