Nový svetový rekord. V Etiópii vysadili viac ako 350 miliónov stromov za 12 hodín

Etiópia je druhý najľudnatejší africký štát, ktorý od polovice 20. storočia čelí masívnemu odlesňovaniu. Podľa organizácie pre správu lesov Farm Africa sa plocha zalesnených oblastí v Etiópii znížila z približne 30 percent na konci 19. storočia na dnešných menej ako 4 percentá.

To je azda hlavný dôvod, prečo sa etiópska vláda rozhodla pre celoštátnu kampaň za zalesňovanie plôch s názvom „Zelené dedičstvo“. V rámci kampane si stanovili cieľ vysadiť 4 miliardy stromov v období máj a október 2019.

Cieľom iniciatívy 29. 7. bolo vysadiť 200 miliónov stromov za jeden deň. Getahun Mekuria, minister pre inovácie a technológie Etiópie, však neskôr oznámil, že sa vysadilo presne 353 633 660 stromov. 


Etiópsky Premiér Abiy Ahmed sa zúčastnil iniciatívy výsadby stromov, priložil ruku k dielu a zablahoželal zúčastneným k prekonaniu pôvodného cieľa.

Podľa  nedávnej štúdie uverejnenej v časopise Science by bolo výsadba miliárd stromov po celom svete najlacnejším a najúčinnejším spôsobom riešenia klimatickej krízy, keďže stromy absorbujú oxid uhličitý, ktorý prispieva ku globálnemu otepľovaniu. Celosvetová iniciatíva výsadby by mohla z atmosféry odstrániť podstatnú časť emisií zachytávajúcich teplo.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.