Valencia sa stala Európskym zeleným hlavným mestom pre rok 2024

Valencia prevzala funkciu Európskeho zeleného hlavného mesta EÚ od Tallinu na slávnostnom ceremoniáli v polke januára.Toto španielske mesto chce byť tento rok „majákom“ zelených politík v Európe. Ocenenie sa udeľuje od roku 2010 a vytvára určitú zdravú rivalitu medzi veľkými mestami EÚ pri prechode na čistú energiu, lepšiu ochranu prírody a zlepšenie života obyvateľov.

Prečo sa Valencia stala najzelenším mestom Európy?

„Valencia získala titul Zelené hlavné mesto vďaka svojej ambicióznej stratégii udržateľnosti a poučila sa z minulosti,“ hovorí komisár EÚ pre životné prostredie, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius.

Valencia sa môže pochváliť viac ako dvoma miliónmi metrov štvorcových záhrad, vďaka čomu je obľúbenou turistickou destináciou pre zvyšok Európy. Len 10 kilometrov južne od centra leží Národný park Albufera označovaný za „zelené pľúca“ mesta.

V rámci svojej misie stať sa uhlíkovo neutrálnou do roku 2030 sa v meste odštartuje množstvo ekologických iniciatív. Napríklad v Las Naves je prvá „socializovaná solárna elektráreň“ vo Valencii približne z 80 percent financovaná jednotlivými občanmi, z ktorých každý vložil 100 až 2 000 EUR na podiel na generátore obnoviteľnej energie. Ďalej inteligentné osvetlenie pozdĺž pobrežia, kde bolo viac ako 20 000 stĺpov osvetlenia vybavených technológiou na úsporu energie.

zdroj: unsplash.com

„Začína sa rok, v ktorom sa uskutoční viac ako 400 aktivít, v rámci ktorých bude Valencia majákom zelených politík v Európe s cieľom vybudovať humánnejšie, udržateľnejšie a pripravenejšie mesto na boj proti klimatickým zmenám“, povedala starostka Valencie María José Catalá.

V plánoch Valencie je napríklad ochrana národného parku Albufer, v ktorom sa nachádza najväčšia sladkovodná lagúna Španielska, potenciálny domov pre až 300 rôznych druhov vtákov, najmä vodného vtáctva vrátane plameniakov. Cieľom Valencie sú tri kľúčové oblasti, ochrana prírodného bohatstva, podpora udržateľnej verejnej dopravy, obnova verejných priestranstiev pre občanov a návštevníkov mesta. 

Titulná fotografia: freepik.com