Toto je jediná ryba, ktorú môžete nakŕmiť plastom. Zoznámte sa!

Jedinečný koncept, nazvaný „Yoshi the Fish“, vytvoril umelec a sochár Janardhan Havanje. Ide o sochu na pláži Malpe v Indii, ktorej cieľom je zvýšiť informovanosť o dopade plastového odpadu na morský život.

Janardhan svoje dielo opísal médiám: „Moja socha je vlastne odpadkový kôš, kde ľudia, ktorí navštevujú pláž, môžu vyhodiť odpadky, namiesto ich odhadzovania na pláž, ktoré potom prúdia do morskej vody. Socha tiež prináša povedomie, že život v mori alebo v oceáne skutočne konzumuje odpad. Strácame veľa druhov morského života v dôsledku plastového odpadu, ktorý vytvára nerovnováhu v životnom prostredí“. Malé plastové častice sú prehltnuté morskými živočíchmi a následne uviaznu v ich systéme, čo má za následok smrť. Treba si však uvedomiť, že plast môže skončiť aj v rybách na našom tanieri.

„Ryba“ je vytvorená zo železných tyčí a svojimi rozmermi 3 x 2,44 metra „spapá“ veľké množstvo odpadu, ktorým ju chodia kŕmiť nielen turisti a domáci, ale aj študenti, ktorím záleží na životnom prostredí.

Počas Svetového dňa životného prostredia, ktorý mal tému „Beat Plastic Pollution“ sa viac ako 600 študentov z rôznych vysokých škôl zúčastnilo čistenia pláže. Je smutné, že tak krásna oblasť denne zápasí so stovkami kilogramov odpadu, ktorý pochádza najmä zo susedných priemyselných parkov a domovov.

Zdroj a foto: mangalorean.com

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.