Testovanie na zvieratách: kruté a zbytočné! Toto je 6 spôsobov ako im môžete pomôcť

Odhaduje sa, že každý rok sa len v Spojených štátoch “použije” na pokusy viac ako 50 miliónov zvierat. Bohužiaľ nie sú k dispozícii žiadne údaje, ktoré by presne určili, koľko zvierat sa zneužíva na experimenty po celom svete. A nejde “len” o laboratórne myši. Pokusy sa robia aj na paviánoch, mačkách, kravách, psoch, fretkách, rybách, žabách, morčatách, škrečkoch, koňoch, lamách, myšiach, opiciach (ako sú kosmáče a makaky), sovách, ošípaných, prepeliciach, králikoch, potkanoch, ovciach…

Aké pokusy sa robia?

Tento odstavec je len pre silné povahy, vlastne aj tie ďalšie…

  • Psom sa úmyselne poškodzujú srdcia, pľúca alebo obličky (prípadne im ich odstránia), aby mohli skúmať, ako experimentálne látky ovplyvňujú funkciu ľudských orgánov.
  • Opice sú odobraté od svojich matiek už ako mláďatá, aby študovali, ako môže extrémny stres ovplyvniť ľudské správanie.
  • Myši sú nasilu kŕmené dennými dávkami chemikálií počas dvoch rokov, aby sa zistilo, čo môže spôsobiť rakovinu u ľudí.
  • Mačky majú poškodenú miechu a sú nútené behať na bežiacich pásoch, aby vedci študovali, ako môže aktivita nervov ovplyvniť pohyb ľudských končatín.
  • Fretky sú zámerne infikované extrémne bolestivými, potenciálne smrteľnými chorobami (ako sú RSV (respiračný syncyciálny vírus), COVID-19 alebo Ebola) a pred smrťou im nie je poskytnutá žiadna úľava od bolesti ani liečba, aby sa zistilo, ako môže rovnaká choroba postupovať u ľudí.
  • Ošípaným sa implantujú rôzne zariadenia (ako sú napríklad kardiostimulátory alebo zubné implantáty), aby sa zistilo, ako môžu ľudské telá reagovať na takéto zákroky.
  • Tehotné králiky sú kŕmené toxickými pesticídmi, každý deň počas niekoľkých týždňov, aby sa študovalo, ako môžu byť ľudské matky a ich deti ovplyvnené, ak by boli vystavené pesticídom.
  • Ovce sú vystavené vysokému tlaku (napríklad hlboko pod vodou) celé hodiny a potom sa vrátia na normálny tlak, aby bolo možné pozorovať ich reakciu.
  • Potkany sú umiestnené v malých skúmavkách, kde sú nútené vdychovať cigaretový dym celé hodiny, aby sa študovalo, ako môžu ľudia reagovať na cigaretový dym.
  • Paviánom sa vstrekuje endometriálne tkanivo, aby im vyvolali bolestivé symptómy endometriózy a študovali, ako môže toto ochorenie postupovať u ľudí.
  • Kone sú infikované potenciálne smrteľným vírusom (ako je hepatitída) a ich symptómy sa monitorujú, aby sa zistilo, ako môže rovnaký vírus prebiehať u ľudí.
zdroj: freepik.com

Ako to vyzerá počas výskumu?

Experimenty sú pre zvieratá často neznesiteľne bolestivé a môžu trvať dni, mesiace až roky. Vo viacerých prípadoch sa zvieratám nepodávajú žiadne lieky proti bolesti, ktoré by im pomohli zmierniť ich utrpenie a strach počas experimentu alebo po ňom, pretože by to mohlo ovplyvniť samotný experiment. Zvieratá sú zvyčajne po skončení experimentu zabité, aby bolo možné preskúmať ich tkanivá a orgány. K dispozícii nie sú presné štatistiky o tom, koľko zvierat ročne príde o život v laboratóriách. Zvieratá tu nesmierne trpia. Okrem bolestivých experimentov, ktoré drvivá väčšina z nich zažíva počas dní, mesiacov, rokov či dokonca desaťročí, je život v laboratóriu desivým zážitkom. Zvieratá, ktoré sú zvyčajne držané osamote v pustých oceľových klietkach s malým priestorom na pohyb, sa často stávajú osamelé a úzkostlivé. Ľudí si spájajú s nepríjemnými a bolestivými situáciami  bez možnosti sa schovať alebo utiecť, prepadnú panike vždy, keď sa niekto priblíži k ich klietke, alebo doslova “zamrznú” od strachu.

Zvieratá v laboratóriách zvyčajne musia tiež sledovať (alebo počuť) iné zvieratá, ktoré trpia, vrátane ich vlastných rodičov, súrodencov alebo detí. Vysoká úroveň neustáleho stresu môže spôsobiť, že sa začnú správať neprirodzene. Napríklad pre opice nie je nezvyčajné, že sa mrzačia alebo neustále hojdajú alebo vokalizujú, aby si uľavili od úzkosti, myši sa navzájom naháňali, až kým úplne neprišli o srsť a psy neustále chodili. Hoci laboratóriám hrozia sankcie, v prípade, že sú zvieratá zranené alebo usmrtené z nedbanlivosti, alebo keď nespĺňajú aspoň minimálne normy starostlivosti o ne, v skutočnosti sú pokuty zvyčajne buď veľmi malé, alebo sa od nich úplne upustí.

Čo môžeme urobiť my?

Prečo milióny zvierat ešte stále trpia v laboratóriách? Neexistuje žiadny opodstatnený dôvod. Spoločnosti nemusia mučiť zvieratá, aby na nich testovali maskaru, šampón, prací prostriedok alebo iné výrobky pre domácnosť. Vedci nemusia mučiť opice, aby vyliečili choroby. Pedagógovia nepotrebujú rozrezať žabu, aby učili študentov fyziológiu…

Existujú jednoduché spôsoby, ako prepožičať svoj hlas zvieratám, ktoré trpia pri pokusoch. Tu je šesť spôsobov, ako im môžete pomôcť svojou troškou.

1. Nakupujte bez krutosti

Prvým, jednoduchým spôsobom, ako pomôcť trpiacim zvieratám je vymeniť produkty osobnej starostlivosti a výrobkov pre domácnosť za verzie bez krutosti. Kozmetika (ako šampón, dezodorant a rúž) a výrobky pre domácnosť (ako saponát na riad, prací prostriedok a čistič skla) sa zvyčajne testujú na morčatách, králikoch, myšiach a potkanoch. Kozmetika a výrobky pre domácnosť bez krutosti sú na trhu dostupné a kúpite ich napríklad v bio či zero waste obchodoch. Ak si nie ste istí, či vaše obľúbené značky nekvapkajú chemikálie do očí králikov, pozrite si kompletnú databázu PETA, overiť si to môžete aj vo vyhľadávači na stránke Cruelty Free International alebo Leaping Bunny Program.

2. Vzdelávajte ostatných

Nenechávajte ľudí v nevedomosti a rozprávajte im o hrôzach, ktoré sa dejú počas experimentovania na zvieratách. Vedomosti sú sila, preto vzdelávajte svojich priateľov, rodinu, kolegov. Môžete napríklad zdieľať oficiálne videá organizácie PETA. Oprášte si fakty, aby ste v prípade akýchkoľvek otázok boli tým najlepším obrancom zvierat, akým môžete byť.

3. Povedzte nie

Ak je niekto, koho poznáte, požiadaný, aby v triede rozrezal zviera, povzbuďte ho, aby povedal NIE! K dispozícii sú humánnejšie, nákladovo efektívnejšie a lepšie alternatívy výučby. Nebojte sa zastať svojho názoru a ozvite sa všade tam, kde sa ubližuje zvieratám.

zdroj: freepik.com

4. Darujte

Mnoho charitatívnych organizácií žiada peniaze a tvrdí, že pracujú na lieku na nejakú chorobu. V zákulisí však tieto peniaze môžu prispievať k obrovskému utrpeniu zvierat. Ak máte peniaze “navyše”, uistite sa, že prispievate iba charitatívnym organizáciám, ktoré nefinancujú ani nevykonávajú pokusy na zvieratách.

5. Nechajte svoje telo vede

Keď už hovoríme o darcovstve, zvážte ponechanie svojho tela vede, aby ste pomohli vedcom, lekárom a študentom medicíny napredovať vo výskume a štúdiu bez toho, aby ublížili zvieratám. Po smrti už svoje telo nebudete potrebovať a aj keď už budete “preč”, stále môžete pomáhať iným.

6. Zdieľajte tento článok

Predstavte si, aký by to malo dopad, keby všetci vaši priatelia a rodina urobili všetko to, čo sa píše v týchto šiestich bodoch. Zdieľaním informácií na Facebooku, Instagrame a ďalších sociálnych sieťach, budete mať potenciál osloviť tisícky ľudí a môžete pomôcť zastaviť testovanie na zvieratách.

Neexistuje nijaké ALE

V súčasnosti už došlo k mnohým pokrokom v metódach výskumu bez zvierat, takže neexistujú žiadne adekvátne ospravedlnenia ani výhovorky, pre kruté experimenty na zvieratách. Náš svet sa neustále posúva smerom k budúcnosti, v ktorej dominujú sofistikované metódy, ktoré využívajú ľudské bunky, tkanivá a orgány, 3D tlač, robotiku, počítačové modely a ďalšie technológie na vytváranie experimentov, ktoré nezneužívajú zvieratá. Metódy bez trápenia zvierat majú oproti zastaraným pokusom niekoľko výhod: lepšie napodobňujú to, ako ľudské telo reaguje na lieky, chemikálie a liečby; sú efektívnejšie a často lacnejšie a najmä sú humánnejšie. Odklon od pokusov na zvieratách je v konečnom dôsledku lepší aj pre ľudí, nielen pre zvieratá.

Ešte na záver pripomíname, že všetky fotografie vybraté do článku sú iba ilustračné. Keď si chcete overiť informácie a na vlastné oči vidieť, ako sa so zvieratami zaobchádza, odporúčame stránky organizácie PETA (People for the Ethical Treatment of Animals),  odkiaľ sme, okrem iného, čerpali naše informácie.