Skladujte doma staré mobilné telefóny? Niekoľko dôvodov, prečo to nerobiť

Priemerný používateľ mení telefón takmer každé dva roky bez toho, aby recykloval vyradené zariadenie, a preto sa vytvára toxický odpad a plytvá materiálmi, ktoré by sa znova mohli použiť. V slovenských domácnostiach leží po skrinkách odhadom až niekoľko desiatok miliónov zariadení, ktoré postupne končia v koši. Skladuje sa tak niekoľko tisíc ton elektronického odpadu, ktorý by inak mohol byť recyklovaný, odborne spracovaný a opäť využitý.

Na výrobu telefónov sa použije približne 60 rôznych druhov neobnoviteľných nerastných surovín, z toho je 16 vzácnych kovov. Jedno zariadenie obsahuje až sedem nerastných surovín, ktoré EÚ Komisia v roku 2014 klasifikovala ako tzv. ,,kritické suroviny“ (napr. kobalt alebo indium), ktorých výskyt je vo svete skôr vzácnejší. Ťažba týchto nerastných surovín je spojená s vysokými emisiami CO2 a výrubom Amazonského pralesa.

Až 99 % surovín, z ktorých sú vyrobené telefóny, môžu byť obnovené a opäť využité.  Napríklad pri recyklovaní 1000 telefónov môžeme získať 29 až 70 g zlata a 1 tona elektronického odpadu má približne 100 krát viac zlata ako tona zlatej rudy. Pre lepšiu predstavu v 80 telefónoch sa nachádza zlato, ktoré stačí na výrobu 14-karatového zlatého prsteňa.

Mobil preto nepatrí do komunálneho odpadu. Je to elektronický odpad a nesprávna likvidácia nepoužívaných telefónov môže škodiť zdraviu a životnému prostrediu. Ak mobil skončí na skládke, toxické látky z ťažkých kovov môžu kontaminovať pôdu a spodnú vodu. Podľa Českého ekologického manažérskeho centra môže jeden mobilný telefón kontaminovať až 132 tisíc litrov pitnej vody. 

Ako môžeme znížiť environmentálny dopad mobilov? 

  • Vymieňajme starý telefón za nový menej často.
  • Ak už potrebujeme telefón vymeniť, tak starý telefón riadne odovzdajme na recykláciu alebo ho predajme ďalej.
  • Kupujme si telefóny z druhej ruky.

Kde môžeme starý mobilný telefón zodpovedne odovzdať?

  • Elektroodpad vo všeobecnosti môžeme zaniesť do elektropredajne alebo do zberného dvora. Za takúto službu spätného odovzdania elektroodpadu neplatíme, financujú a zabezpečujú ho výrobcovia vyhradených výrobkov.
  • Väčšina mobilných operátorov poskytujú možnosť priniesť starý mobilný telefón, batérie alebo iné zariadenia do predajní.
  • Aj červeno-biele kontajnery na drobný elektroodpad, ktoré nájdeme už vo viacerých mestách na Slovensku, sú určené pre mobilné telefóny.
  • Mobilný telefón môžem zaniesť aj do predajní použitých mobilných telefónov, ktoré ich zároveň vykupujú.
Zberné červeno-biele kontajnery na elektroodpad nájdeme aj v nákupných centrách

Článok sme vám priniesli vďaka spolupráci s Inštitútom environmentálnej politiky, ktorého poslaním je poskytovať kvalitné a spoľahlivé analýzy a prognózy v oblasti životného prostredia pre slovenskú vládu a verejnosť.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.